İspanya, Katalan’ın resmi statüsü konusunda oylama yapmadan AB başkanlığından ayrılacak

Katalanca, Baskça ve Galiçyaca’nın Avrupa Birliği’nin resmi dilleri olması talebi artık kesinleşti uzun mesafe yarışı ve yok biri ‘sprint’e. Bu Salı günü Genel İşler Konseyi AB bu konuyu yeniden masaya yatıracak ve bunu yapacak işaret yok onun gittiği nihai bir karar vermek. Aslında tahmin, konunun tartışılacağı ancak oylanmayacağı yönünde. Bu, Hükümetin Junts ve ERC tarafından teşvik edilmesinden bu yana Konsey tarafından gerçekleştirilen dördüncü toplantıdır. resmi makamı talep ediyor. Bu vesileyle masada yeni bir değişken olacak: ilk defa Avrupa Komisyonu’ndan ön rapor bu da bu üç dilin resmileştirilmesinin maliyetini 132 milyona çıkarıyor. Makul bir maliyet mi yoksa aşırı bir maliyet mi? Bu da çözülmesi gereken sorunlardan biri. 27 üye ülke.

Diğer ülkeleri ikna etmeye çalışmak, Pedro Sánchez Hükümeti Bu masrafı cebinden karşılamayı teklif etti. Yani, mevcut tercümelerde olduğu gibi tercüme ve çevirileri finanse eden Birlik değil, İspanya’dır. 24 resmi dil. Hükümet her zaman sorunu çözmek için acele etti çünkü bu, Katalan bağımsızlık hareketiyle bir yatırım taahhüdüydü ve eğer bunu yaparsa İspanyol yasama organı istikrar kazanacaktı. Müzakerelerin kapısında önemsiz olmayan bir şey var Genel Devlet Bütçeleri.

Ancak üye ülkelerin çoğunluğunun acelesi yok karar vermek için. EL PERIÓDICO’nun danıştığı pek çok diplomatik kaynak her şeyden önce tek bir konuda hemfikirdir: bu konuda bir gelişme için henüz erkendir. bir sonuç. “Üye devletlere yardım etme konusunda büyük bir istek var” ev içi sorunların. İspanya’nın teklifi durumunda, bunu analiz etme ve ne yapabileceğimizi görme isteği var, ancak buna ihtiyacımız var. daha fazla bilgi ve analiz“diye belirtiyorlar AB diplomatik kaynakları.

Maliyet konusunda şüpheler

Avrupa Komisyonu’nun resmi makamların maliyetine ilişkin raporunda bazı şüpheler ortaya çıkıyor. Örneğin, eğer yeterli sayıda varsa Baskça çevirmenler AB’nin ürettiğine benzer bir iş hacmi için. “Yasama sürecinde gecikmeler” yaşanacağından korkan ülkeler var. diğer diplomatik kaynaklar. Bunu kendileri için özel olarak ifade eden Üye Devletler var hiçbir sorun olmayacak, oysa daha isteksiz olan başkaları da var. Ekim ayının sonunda Letonya ve Litvanya, şüphelerin kamuoyunda: Letonya Dışişleri Bakanı Krisjanis Karins, “Zamanımızı başka konulara harcamalıyız” dedi.

Şüpheli ya da şüphesiz Hükümet konuyu Avrupa gündemine taşımayı başardı. “İspanya bunun kendileri için son derece önemli bir konu olduğunu açıkça ortaya koydu” […]. “İşler ilerliyor” diyor. başka bir diplomatik kaynak. Pedro Sánchez’in yöneticisi, 2023’ün ikinci yarısında memurlara kesin bir destek vermeyi umuyordu. AB Konseyi’nin mevcut İspanya başkanlığı. Ancak dönem 31 Aralık’ta sona erecek ve sorun çözülmeden sona erecek.

İspanya dışişleri bakanı, José Manuel Albaresİspanyol teklifinin bu Salı günü de oylanmayacağı gerçeğini küçümsedi ve İspanya’nınkine benzer tek örneğin Galce’deki örneğinin kabul edilmesinin iki yıldan fazla sürdüğü konusunda uyardı. İrlanda Hükümeti öneriyi yaptı. “Bu yasanın yarın kabul edilmeyeceği gerçeği, Avrupa Birliği’nin işleyişinin klasik bir yoludur. Önemli olan alıp götürüp sahiplenmek değil. Önemli olan, bunun benimsenmesini sağlamak ve bir gün kabul edilmesidir.” AB Dışişleri Bakanları Konseyi Brüksel’e katıldıktan sonra açıkladı. “Bunun için yeterli garantinin olduğu gün elbette bunu kabule sunacağız, ancak elbette yarın (bu Salı) Katalanca, Baskça ve Galiçyaca tartışmaya girecek çünkü ilerleme kaydedildi” diye güvence verdi.

Belçika devreye giriyor

Belçika olacak kime ocak ayından itibaren Bu başkanlığı kim üstlenecek ve dolayısıyla bu konunun gündeme alınıp alınmayacağı konusunda önemli bir role sahip olacak. Generalitat, Belçika yetkilileriyle temasa geçtiğinin garantisini veriyor. konuyu “canlı” tutmak. Belçikalı diplomatik kaynaklar, konunun farkında olduklarını ve “İspanya’nın siyasi aciliyetini” anladıklarını belirtirken, “acil ihtiyaç Bu konuyu derhal açıklığa kavuşturmak için”.

Palau de la Generalitat’tan görmek istiyorlar bardağın yarısı dolu. Plaza de Sant Jaume’de henüz kesin bir ilerleme kaydedilmediğini kabul ediyorlar, ancak hiçbir ülkeden doğrudan bir ret olmadığının altını çiziyorlar; kararın verilmesi gerekiyor oybirliğiyle-. Dışişleri Bakanı Meritxell Serret, “İyimserliğimizi koruyoruz. Yarın hiçbir şey bitmez” dedi. Meclis üyesi şöyle devam etti: Hükümetin hedefi, Belçikalıların başkanlığıyla “sorunun azalmaması” için çalışmaktır. Aslında Generalitat aylardır pek çok kaynağı harekete geçiriyor: Avrupa ‘büyükelçiliklerini’ bu yönde çalışmaya yöneltti; 27 ülkenin tamamında bir yaygınlaştırma kampanyası yürüttü ve tüm Avrupa hükümetlerine olumlu raporlar gönderdi.

İyimserliğimizi sürdürüyoruz. Yarın hiçbir şey bitmez

Meritxell Serret

Dışişleri Bakanı

Alakalı haberler

Pere Aragones Hükümeti bu konuya büyük umut bağladı çünkü bunu başarmanın gerçek bir olasılığını görüyor. Ve aynı zamanda, liderliği altında başarıya ulaşan Hükümet olarak kendisini kurma olasılığı. Özellikle Aragones Executive’in çok fazla aşınma ve yıpranmaya maruz kaldığı bir bağlamda bu küçük bir şey olmazdı. kuraklık yönetimi ve PISA raporunun sonuçlarına göre.

Junts da konuyu yakından takip ediyor. ERC ile tartışan yakınlaşma sonrası kişiler operasyonun babalığı. Yani, konuyu Avrupa’ya taşıması için PSOE Hükümetine kararlı bir şekilde baskı yaptığı için madalyayı kim alacak? Parti sözcüsü Josep Rius bu Pazartesi günü Hükümeti bu konunun “çok daha fazla geciktirilemez”Her ne kadar sosyalistlerin üzerindeki vidaları daha da sıkmaktan kaçınmış olsa da.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir