İspanya, pasaportlarını kabul etmesine rağmen Kosova’yı tanımayı reddediyor

Hükümet bu Pazar günü İspanya’nın Kosova pasaportlarını geçerli olarak tanımaya başladığını doğruladı, ancak hala tanımadığını belirtmek istedi bu ülkenin bağımsızlığı. Kaynaklardan alınan bilgiler bunlar Dışişleri Bakanlığı Efe Ajans tarafından alıntılanmıştır. Pasaportların kabulü, bir kararın yürürlüğe girmesiyle gerçekleşti. Avrupa Birliği: 1 Ocak’tan bu yana Kosova vatandaşlarının giriş için vizeye ihtiyaçları yok Schengen bölgesinde İspanya’nın da parçası olduğu insanların serbest dolaşımı. Böylece paradoks doğrulanıyor: İspanya devam ediyor Kosova’yı tanımadan Bağımsız bir devlet olarak, ancak sınırda belgelerinizi zaten kabul ediyor.

Haber, bu Cumartesi günü Kosova başbakan yardımcısı, merkez sol siyasetçi ve ekonomist Besnik Beslimi’nin sosyal ağlarında şu kutlamayı yapmasıyla geldi: “İyi haberler” bu ortadan kaybolur “engel” İspanya sınır kontrollerinde Kosova’nın resmi belgelerinin tanınmaması. Aynı gün, İspanyol yetkililer Herhangi bir yorum yapmak istemediler.

Ancak bu pazar İspanyol tarafından bir onay geldi. Dışişleri Bakanlığı doğruladı Kosova belgelerinin kabulü Schengen bölgesinin diğer üyeleri gibi. Elbette bu kararın “Kosova’nın İspanya tarafından tanınmaması yönündeki tutumunu değiştirmediğini” belirtmek istedi. “Tanınmayan tüm Schengen Devletleri [de Kosovo] aynı kaynaklar, hiçbir şekilde Kosova’nın tanınması anlamına gelmeyen sıradan Kosova pasaportlarının kullanımını kabul ettiklerini belirtti.

İspanya, Yunanistan, Kıbrıs, Slovakya ve Romanya ile birlikte AB’nin beş üyesi Kosova’nın egemenliğini tanımıyor. Kosovalılar, 1 Ocak’tan bu yana Schengen bölgesine ve Avrupa Birliği’ne (AB) vizesiz seyahat edebiliyor; bu, Priştine Parlamentosu’nun tek taraflı olarak eski Sırp eyaletinin bağımsızlığını ilan ettiği 2008 yılından bu yana uğruna çalıştıkları bir hedef. Kosova, Batı Balkanlar’da bundan yararlanacak son ülke Vize Muafiyeti Serbest dolaşım Schengen Anlaşması’na bağlı ülkelerdeki turistik konaklamalar için.

İspanya Hükümeti neden şimdi pasaportları kabul etmeye karar verdi? Dışişleri’ne göre, kabul anlamına gelen bu değişiklik uygulanmamışsa, pasaport sahipleri “Tanınmayan devletleri yasal olarak ziyaret etmekte sorunlar yaşarlardı.” Öte yandan Dışişleri, “desteklemeye devam edeceğini” vurguladı. Belgrad-Priştine diyaloğu Bu sorunu çözmenin bir yolu olarak ve bunun vatandaşlar üzerindeki etkisini en aza indirmeyi amaçlıyor”.

Diğer paradokslar

Alakalı haberler

Kosova’nın bağımsızlığını tanımayıp pasaportlarını kabul etmek bu durumdaki tek paradoks değil. Başkaları da var. Örneğin başbakanı sosyal demokrat Albin Kurti, İspanya’ya yaptığı son iki gezide Madrid ve Granada’da karşılandı. Kasım 2022’de Sosyalist Enternasyonal’in bir toplantısına geldi. Pedro Sánchez’in başkanlık ettiği etkinlik, kimi selamladı. Bu vesileyle kendisini aynı zamanda İspanyol bir arkadaşı da karşıladı: Eski NATO Genel Sekreteri. Javier Solana.

Ayrıca Kosovalıların Avrupa ülkelerinin sınırları arasında serbest dolaşımı Schengen bölgesi tarafından tanıtıldı ve kutlandı Josep BorrellAB Dış ve Güvenlik Politikası alanında Avrupa’nın en yüksek temsilcisi ve İspanya’nın Avrupa kurumlarında sahip olduğu en yüksek rakam. Borrell öyleydi Pedro Sánchez ile Dışişleri Bakanı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir