JEC, 23-J kampanyasında “seçimcilik” nedeniyle Aragonès’e 2.200 avro para cezası verdi

Merkez Seçim Kurulu (JEC) Generalitat başkanına para cezası verilmesine karar verdi, Pere Aragonesile 2.200 euro Temmuz ayında mobilite iyileştirmeleri üzerine bir etkinlik düzenlemek için MaresmeBarselona’nın bir bölgesi. Geçtiğimiz 23 Haziran genel seçimleri için kampanyanın ortasında “seçimcilik” yaptığını dikkate alan seçim hakemi, bunun Anayasa’nın 50.3 maddesinin ihlali olduğunu vurguladı. Genel Seçim Rejimi Organik Kanunu (LOREG), “yapılması” yasağını öngören açılış etkinlikleri Bayındırlık işlerinin veya hizmetlerinin veya bunların projelerinin “seçimlerin ilanından kutlamalarına kadar.

‘Katkılarıyla planlanan Maresme hareketlilik iyileştirmelerinin sunumu’ başlığı altında 384 milyon euro‘, Aragonés Temmuz ayı ortasında bu projenin sunumuna katıldı; burada ayrıca Generalitat amblemini taşıyan ve içinde ‘384 Milyon Avro N-II/C-32 Koridorunun İyileştirilmesi’ okunabilen belgeler dağıtıldı. Maresme”.

Argümanlar

“Bütün bunlar görünüşte bir bayındırlık işleri veya hizmetleri veya bunların projeleri için açılış törenlerinin yapılması yasağının ihlali.”PSC’nin Aragones ve Bölge Bakanı aleyhine şikayette bulunmasının ardından 20 Temmuz tarihli anlaşmasında JEC’yi ayrıntılı olarak anlattı: Ester Capella, bu eylem için. Ayrıca Aragonès, kendisinin yönettiği ve yeni projeyi desteklediği Hükümet yönetimini de defalarca övdü.

Alakalı haberler

“Söz konusu 384 milyon avroluk yatırımın ‘Sunulması’ eylemi gibi kurumsal kaynakların kullanılması, bunun bir parçası olan basın toplantısında yapılan açıklamalarla birlikte, bazı kesimlerden kaynaklanan tarafsızlık ilkesinin ihlali anlamına gelecektir. LOREG’in 50’nci maddesinin 2 ve 3’üncü maddeleri, JEC tarafından dosya açma kararı alınırken belirlendi. Ayrıca şunu da belirttiler: “Bu, Aragones’in yerleşik yasakları çiğnediği ilk sefer olmayacak” 19 Nisan ve 28 Mayıs 2023 tarihlerinde zaten iki kez gerekli olduğundan, LOREG’in 50. maddesinin 2. ve 3. bölümlerinde yer almaktadır.

Böylece, son olarak seçim hakemi, “seçimlerde yarışan siyasi oluşumlar arasındaki eşitlik ilkesini” baltaladığı gerekçesiyle Generalitat başkanına 2 bin 200 avroluk yaptırım uygulanmasına karar verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir