Joe Biden Pedro Sánchez’i arayarak kendisini göreve atanmasından dolayı tebrik etti ve Gazze’deki duruma değindi

Amerika Birleşik Devletleri başkanı, Joe Bidenbugün Pedro Sánchez’i aradı ve bu göreve ve bununla birlikte Hükümet başkanlığına ulaştığı için kendisini tebrik etti. Yürütme Başkanı, eski adıyla Twitter olan X sosyal ağı aracılığıyla açıkladığı gibi, “İspanya’nın stratejik ortağı, müttefiki ve dostu olan ABD ile bu yeni dönemde iş birliğini güçlendirmeye devam etme” isteğini yineledi .

Görüşmede her iki lider de Gazze’deki duruma değindi ve Sánchez, “Filistin Devleti ile İsrail Devleti’nin barış ve güvenlik içinde bir arada yaşamasını sağlayacak” siyasi bir çözüm arama isteğini dile getirdi.

Hükümet Başkanı bu hafta Filistin Devleti’ni tanıma konusundaki kararlılığının işaretlerini bir kez daha gösterdi, Avrupa’da fikir birliği olmasa bile. AB’nin mevcut başkanlığını değerlendirmek için geçen Çarşamba günü Kongre’ye yaptığı müdahaleden yararlanan Sánchez, “yasama meclisinin bir noktasında Filistin Devleti’nin Cortes Generales tarafından tanınması konusunu ele almamız gerekeceğini” savundu.

Şu ana kadarki tutumunda önemli bir değişiklik, iki devlet olan İsrail ve Filistin’in AB tarafından rızaya dayalı olarak tanınmasını zorunlu kılmaya odaklandı. Zaten geçtiğimiz Kasım ayında İsrail, Filistin ve Mısır’a yaptığı ziyaret sırasında, Yürütme Başkanı, AB’nin bu adımı atmaması halinde tek taraflı tanınma olasılığını dışlamamıştı. O zaman şöyle demişti: “Birçok AB üyesinin bunu birlikte yapması faydalı olacaktır, ancak bu gerçekleşmezse İspanya elbette kendi kararlarını verecektir.” Böylelikle Sánchez, 2014 yılında Filistin-İsrail çatışmasına iki devletli çözüme destek göstergesi olarak tek taraflı tanınmayı benimseyen İsveç’in izinden gidecekti. 10 AB ülkesi ve toplamda 139 ülke var aynısını kim yaptı.

Çağrı, Pedro Sánchez’in 16 Kasım’da, ilgililerin affı karşılığında bağımsızlık yanlısı partilere “evet” oyu vereceğini garanti ettikten sonra 178 oyla Kongre’de salt çoğunluğu elde etmesinden bir aydan fazla bir süre sonra geldi. için süreçler.

Konuşma, ABD’nin deniz trafiğini garanti altına almak için Kızıldeniz’de Yemenli isyancılara karşı yürütmek istediği misyon konusundaki anlaşmazlıkların ortasında gerçekleşti. Husiler, İsrail’in Gazze’deki saldırısına misilleme olarak füzeler fırlatıyor ve Süveyş Kanalı güzergahını geçen gemileri kaçırıyor.

Washington Uluslararası koalisyona ilk olarak İspanya dahil edildi. ancak Savunma Bakanı bunu yalanladı ve katılımın yalnızca AB veya NATO’nun himayesinde olacağını söyledi. Dışişleri Bakanı José Manuel Albares dün henüz bir karar alınmadığını ve Avrupalı ​​ortaklarla görüştüğünü söyledi.

İspanya Avrupa Birliği’nin kararını engelledi ‘Refahın Koruyucusu’ misyonuna katkıda bulunmak için ‘Atalanta’ deniz operasyonunun görev tanımının değiştirilmesiEl Confidencial’a göre.

İkili ilişki

Alakalı haberler

Joe Biden ve Pedro Sánchez son mecliste özellikle uluslararası zirvelerde yakın bir uyum sergilediler. Madrid’in ev sahipliği yaptığı NATO zirvesi öncesinde, iki ülke arasındaki stratejik ilişkilerin yenilenmesi ve güncellenmesi amacıyla Haziran 2022’de La Moncloa’da yapılan toplantının devamı olarak, iki lider arasında Beyaz Saray’da gerçekleşen ilk ve tek görüşme, geçtiğimiz Mayıs ayında gerçekleşti. . Daha sonra her iki lider, Madrid’de, 20 yılı aşkın süredir ilk kez, ikili ilişkileri derinleştirmek için birçok işbirliği alanını içeren bir Ortak Deklarasyon imzaladı.

Biden’ın Sánchez’e ilk görüşmesi şu ana kadar gerçekleşmedi: Beyaz Saray’a gelişinden sekiz ay sonra, Ağustos 2021’de. Konuşmanın ardından özellikle Afganistan’daki duruma ve İspanyol Hükümeti’nin mültecilerin tahliyesinde yaptığı işbirliğine odaklanıldı. İki ay önce örgütün zirvesi sırasında Brüksel’deki NATO karargahının koridorlarında kısa bir toplantı yaptılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir