Junqueras, PSOE ile tam müzakerelerde “kendi kaderini tayin etmekten vazgeçmeme” konusunda ısrar ediyor

KBH taleplerini sürdürüyor. “Kendi kaderini tayin hakkını ne istiyoruz, ne de ondan vazgeçebiliriz.” Bu durum cumhurbaşkanı tarafından da ifade edildi. KBH, Oriol Junqueras1-O’nun altıncı yıldönümü anma töreni sırasında Igualada’da düzenlenen siyasi bir etkinlikte. Parlamentoda ERC ile Junts arasındaki ittifakın Kongre’deki 14 oyu AB’deki ilerlemeye bağlamasından bir gün sonra referandumSosyalistlerin reddedilmesine yol açan Junqueras, affın “ulusal kurtuluş” ve “cumhuriyetin inşası” yolunda bir adım daha olduğunu savundu.

Bu anlamda Cumhuriyetçilerin lideri şunu garanti etti: af -ki kendisi bunu olduğu gibi kabul etmeye devam ediyor- uluslararası tanınırlığa ulaşmak için “gerekli” ve bunu “gerekli” bir adım olarak belirtti. Bununla birlikte, kendi kaderini tayin etmekten vazgeçilemeyeceğini ve partisinin bunu “ne istediğini” ne de “yapabileceğini” açıkça belirtmek istedi, ancak aynı zamanda bağımsızlık hareketinin tabanının genişletilerek tanınmasını sağlama çağrısında da bulundu. Devlet ve uluslararası toplum. “Daha fazlası olmalıyız, başka alternatifimiz yok” diye bu anlamda ifade verdi.

Partinin genel sekreteri de Igualda etkinliğine kaydedilmiş bir video aracılığıyla katıldı. Marta Rovira1-O’yu “kolektif bir başarı” ve “geri dönüşü olmayan siyasi bir nokta” olarak tanımladı. “Geriye dönüş yok. Siyasi tarihte geri dönüşü olmayan bir nokta olan kendi kaderini tayin etme konusunda geri dönmek imkansızdır.”

Alakalı haberler

Müzakerelerin resmi başlangıcına denk gelen bazı açıklamalar Pedro Sánchez’in yatırımıpopüler liderin başarısızlığından sonra, Alberto Núñez Feijoo, ve 1-O talebinde bulunmak için gösterinin kapısına gelenler. Kesinlikle diğer gerekli aktör, Carles Puigdemont“zaferi savunmak” ve “sayfayı çevirmek” istemediklerini göstermek için seferberlik çağrısında bulundu.

Asens, Junts’tan çok ERC konusunda “endişeli”

Tüm bu açıklamalar müzakerelerin jestleri çerçevesinde çerçevelense de, En Comú Podem lideri ve Sumar müzakerecisi, Jaume Asens, yatırımın referandumdaki ilerlemeyle bağlantılı olmasını bir “hata” olarak nitelendirdi ve ERC’nin hareketlerinden Junts’un hareketlerinden daha “endişeli” olduğunu söyledi. Rac1 hakkındaki açıklamalarında “Puigdemont müdahale etmeyecek. Ancak ben Junts’tan çok ERC’nin ne yaptığı ve söylediği konusunda endişeliyim” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir