Junt, Aragonès’e dava açacak ancak seçim istemekten veya güven sorusu sormaktan kaçınacak

Junts, Generalitat’ın ‘başkanı’na baskı yapacak, Pere Aragones, ancak sınıra kadar gitmeyecek. Bu Salı günü Hükümet başkanı tarafından yürütülen genel politika tartışmasında, yakınlaşma sonrası, Consell Executiu’dan ayrılışından bu yana geçen bir yılı resmi olarak “yapıcı muhalefet” olarak adlandırdıkları bir tonla anıyor, ancak bu daha da ileri gidiyor ve diskalifiye sınırına varıyor Aragones’in. JxCat, parçası oldukları tüm Hükümette, seçim istemeye, gensoru önergesi sunmaya veya yeniden güven önergesi talep etmeye yol açacak parlamento çizgisini aşmadan bir değişiklik başlattı; bu da ittifakı dinamitledi. Generalitat’ın Palau’su.

EL PERIÓDICO’nun danıştığı kaynaklara göre, Junt saflarının liderinin konuşmasının ana fikirleri şöyle: Albert Batet, ERC Hükümeti’ni, daha az önemli bir parlamento tartışması yaratan ve Parlamento’da çoğunlukta olan bağımsızlık hareketinin Katalan yönetiminde çoğunluk olmasını sağlamayan, peynir mayası olmayan bir yürütme olarak tanımlamak olacaktır. Ancak aynı zamanda ve özellikle kilit konuya da değinilecek: olası bir yatırım için Madrid’deki müzakereler. Pedro Sanchez.

Orada Junt, ERC’nin Madrid’de müzakere ettiği şeyle – yıllardır devam eden ve şimdi bağımsızlık hegemonyası için ERC ile büyüyen bir rekabette – mesafeleri açıkça işaretleyecek. Batet, PSOE’ye ilişkin stratejinin oluşturulması için diyalog masasından af ve kendi kaderini tayin konusunda derinlemesine bir yaklaşıma geçiş için gerçek bir müzakereden geçmesini sağlayacaktır.

Bu stratejinin ön gösterimi bu Salı günü Parlamento’da yapıldı, Junts grubunun iki numarası şöyle konuştu: Monica Satışları, Aragones’in ilk konuşmasını, ERC’nin öfkesine varacak şekilde, ‘başkan’ın Hükümetle olası bir müzakereci olarak diskalifiye edilmesiyle sınırlanan bir dizi lakapla geçersiz kılmak için aceleyle ortaya çıktı. Bunu da şu sözlerle ifade etti: “Bırakalım’a, bağımsızlık yanlısı parti ve oluşumların birliğinin bozulmasına kim öncülük ettiyse, çatışmanın çözümüne öncülük edemez kendi kaderini tayin hakkının kullanılması yoluyla”.

Puigdemont ERC’ye yetki vermiyor

Alakalı haberler

Satış lideri ‘ekspres’ten kısa bir süre sonra bu tonda konuştu Carles PuigdemontBrüksel’de zaten Aragones’in Hükümetle müzakere yetkisini kabul etmediği yönünde bazı sözler söylemişti. “Ben ERC’den değilim, dolayısıyla ERC’nin söyledikleri adına konuşamam ve ERC’nin söyledikleri, kabul ettikleri veya kabul etmeye karar verdikleri şeylerle de ilgilenmiyorum. Esquerra, Esquerra’nın ne yaptığını görecek ve biz de ne yapacağımızı göreceğiz.” Avrupa Diller Günü münasebetiyle bir etkinliğe katıldıktan sonra.

Batet’in konuşmasının ötesinde Junts, genel kurulda oylamaya sunulmak üzere çözüm önerilerinin neler olduğuna karar verecek. Amaç, Meclis’in konuyla ilgili bir açıklama yapmasını sağlamak amacıyla af ve kendi kaderini tayin hakkını dahil etmekti, ancak kuraklık yönetimi gibi konularda Hükümet tarafından uyumsuzluk olarak değerlendirilen hususları vurgulayacak sektörel sorunlar da olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir