“Kendi kaderini tayin hakkını müzakere etmek için af şarttır”

ERC’nin başkanı, Oriol JunquerasKatalonya’nın “haklarını kullanabilmesi” için “eşit şartlarda müzakere” edebilmek için af onayının “gerekli” olduğunu iddia etti. kendi kaderini tayin etme“, bu da “siyasi çatışmanın dibidir.” Cumhuriyetçi lider, X’e gönderdiği bir mesajla bunu bu şekilde açıkladı ve bu cumartesi günü Yüksek Mahkeme’nin 1-O kararının üzerinden dört yıl geçtiğini hatırlattı. “Yaptığımız hiçbir şey suç değil” diye güvence verdi, “ancak bağımsızlık hareketine yönelik zulüm durmadı.”

Cezanın dört yılına denk gelen eski Meclis Başkanı da Carme Forcadell Sosyal ağ X’te “binlerce insana yönelik baskının sona ermesi gerektiği” güvencesini verdi. “Tek yolun” sayacı sıfıra sıfırlayan bir af olduğuna inanıyor. Junqueras’la aynı doğrultuda, o da “çatışmanın çözümü için eşit koşullar” talep etti ve “bunun ancak kendi kaderini tayin hakkının kullanılmasıyla mümkün olacağına” inanıyor.

Alakalı haberler

Ayrıca ‘eski danışman’ Dolors Bassa Cezanın 4 yılı yani toplam 100 yıl hapis cezasının sapkınlık olduğunu ifade etti.

Bassa, bu cezanın “Devletin bağımsızlık hareketine karşı acımasız baskıyı artırdığı bir dönüm noktası” olduğuna inanıyor. Bu anlamda “gerekli” olduğuna inanıyor Devletin “zulme son vermesi” “baskı sayacını sıfıra” indiren bir afla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir