Kent solu bölgesel seçimlerde çekimser kalıyor

Sol siyasi güçler, 18 Şubat’taki Galiçya seçimlerinin ön kampanyasını, Xunta Hükümeti söz konusu olduğunda her zaman sandık başına çağrılmadığını hisseden seçmenlerin katılımını teşvik etmeye odakladı. A çekimserlik Bunun belirli bir profili var: şehirlerde ve sol görüşlü seçmenlerde yaşanıyor. Coruña’ya Ve VigoGaliçya’nın geniş kentsel alanları ve ilerici seçeneklere yönelik net bir tercih, bu bağlamda net bir seçim davranışı göstermektedir: solcu kentsel seçmen Genel ve belediye seçimlerinde seferber oluyor, bölgesel seçimlerde ise evde kalma eğilimi gösteriyor.

Son genel seçimlerde A Coruña seçmenlerinin %73,3’ü sandık başına giderken, 2020 bölgesel seçimlerinde ise pandemiSandıklara katılım üzerinde etkisi olan kent sakinlerinin yalnızca %57’si bunu yaptı. Zamanda geriye gidildikçe orantı tekrarlanır: Genel seçimler Nisan 2019’da A Coruña seçmenlerinin %75’i oy kullandı; ancak katılım önemli ölçüde düştü. seçim tekrarı, birkaç ay sonra — 2016 bölgesel seçimlerinde şehirde kayıtlı olanların %62’si bunu yaptı. Aynı yıl yapılan genel seçimlerde A Coruña halkının %72’si yine de sandık başına gitti.

Ortalama yapraklar 10 puan fark Galiçya kentsel alanlarından elde edilen verilere bakıldığında her iki etkinliğe de katılım. Katılım dengesizliğinin daha küçük olduğu ve her seçimde her iki atama arasında daha dengeli yüzdelerin görüldüğü kırsal alanlarda veya küçük kasabalarda görülmez. Rağmen Coruña’ya Ve Vigo Bunlar eğilimin en belirgin olduğu durumlar; geri kalan şehirlerde de görülüyor, ancak PP yalnızca birini yönetiyor.

El desequilibrio de la participación se traduce en el color político del mapa. A Coruña es una ciudad en la que la suma de opciones de izquierdas supera ampliamente a la derecha en comicios municipales y generales, pero en la que el voto conservador se impone con holgura en las elecciones autonómicas.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir