Kızıldeniz'deki İspanya: ne anlam ne de arzu

Mevcut stratejik değişkenlerle, Avrupa'nın Kızıldeniz'e AB şemsiyesi altında askeri katılımı en azından yaza kadar mümkün görünmüyor.Savunma kaynaklarına göre bu 2024 yılı boyunca pek olası değil.

Zaten öyle olduklarını Bab el Mendeb Boğazı'ndaki ticaret gemilerine 25 saldırıve büyük nakliye şirketlerinin karar verdiği konteyner trafiğini yönlendirmek%30 oranında daha pahalı hale gelmesi İspanya'nın konumunu değiştirmiyor. Savunma şunu düşünmeye devam ediyor: EUNAVFOR misyonu yaygın amaçlarına uyarlamak için Refah Muhafızı OperasyonuAmerika Birleşik Devletleri liderliğinde.

Ve şu anda Avrupa'da bunun değişeceğine dair bir işaret yok. en azından Haziran'daki Avrupa seçimlerinden önce değilEL PERIÓDICO'nun danıştığı askeri kaynaklara göre. arasında NATO İttifak Aralık ayında çeşitli sözcüler aracılığıyla bölgede askeri bir rol üstlenme planlarının bulunmadığını ifade ettiğinden, daha da az bir beklenti bekleniyor.

Avrupa Birliği'nde Kızıldeniz'deki Husi füzelerine karşı gemilerin güvenliğinin sağlanmasına ortak katılım konusunda resmi bir tartışma başlatılmış değil. 19 Aralık'ta İtalya kendi başına bir savaş gemisi gönderdi: Virginio FasanFREMM sınıfından (Avrupa Çoklu Görev Fırkateyni) ancak son olarak Amerikan koalisyonuna katılmak için değil, İtalyan Hükümeti'nin geçen hafta sonu gerçekleştirdiği rota değişikliğine göre Avrupa misyonunu desteklemek için.

İspanya'dan 'hayır'

EUNAVFOR'un ortak adı Atalanta Operasyonu. Görev alanı 2009 yılından bu yana, balıkçılık ve kargo gemilerini Somalili korsanlardan korumakve şimdi özellikle gemiler Dünya Gıda Programı. Hükümet bu yetkinin korunmasından ve Kızıldeniz'deki deniz savunmasının ihtiyaçlarına göre çarpıtılmamasından yanadır. Bunlar için, Savunma ve Hükümet sözcüsünün geçen Aralık ayında zaten açıkladığı gibi, belirli içeriğe sahip bir misyon oluşturmak ve İspanya'nın katılımı üç olası kapıdan geçmelidir: BM yetkisi, AB anlaşması veya NATO anlaşması.

İspanya Atalanta'nın liderliğini sürdürüyor 19 ülke arasında ana katkıda bulunan –Muson dönemlerinde bir, yılın geri kalanında iki firkateyn ve Orion hava gözetleme müfrezesi– ve Tabanı döndür.

Şu anda Portekiz misyonuna komuta ediyor. İspanyol Donanması bölgeye konuşlandı Aden Körfezi'nde devriye gezen F-82 Victoria firkateyniKızıldeniz ve Hint Okyanusu'nun suları arasında. La Victoria, Santa María sınıfına ait bir gözetleme ve savaş gemisidir. neredeyse 40 yıllık operasyonel ömrünü kutluyor. Yetenekleri Atalanta için iyidir; aynı zamanda denizaltı karşıtı savaş için de uygundur, ancak bunlar denizaltılara karşı savunmak veya kendini savunmak için ideal değildir. Husilerin başlattığına benzer drone ve füze saldırısı Yemen'deki derebeyliklerinden.

Bu karmaşıklıktaki bir görev için Donanma, F-100 fırkateynleri, (Álvaro de Bazán sınıfı), filonun en moderni. arasında İspanya'nın sahip olduğu beş (Juan de Borbón, Blas de Lezo, Álvaro de Bazán, Cristóbal Colón ve Méndez Núñez), biri genellikle tamirhanede; diğer dördü ise NATO misyonları ve karasularının güvenliği ile ilgili işlerle aşırı yüklenmiş durumda.

Gizli bilgi

O halde Amerika Birleşik Devletleri liderliğindeki misyona birimlerle katkıda bulunmak o kadar kolay değil. “Bu, İspanya'nın hiç katılmadığı anlamına gelmiyor“Kıdemli bir Donanma kaynağı bunu açıklıyor. Victoria Fırkateyni, Afrika Boynuzu açıklarındaki devriye gezileri sırasında elde ettiği bilgilerden ABD gemilerine bilgi sağlıyor.

Aslında, Aralık ayının başında, İspanya'nın Refahın Koruyucusu koalisyonuna dahil edilip edilmeyeceği konusundaki tartışma başlamadan önce, ABD Donanması, Donanma'ya şunu sordu: paylaşılan bilgilerin sınıflandırma düzeyini yükseltecek. O operasyon alanı zaten ısınıyordu.

İspanya'nın AB'deki isteksizliğinin ve ertelemesinin siyasi ve diplomatik nedenleri var ama aynı zamanda çok maddi nedenleri de var.

Ortadoğu'daki karmaşıklık Avrupa'ya sunuldu füzesavar füzelerinin tamamen eksikliği Ukrayna'daki savaş nedeniyle cephaneliklerinde ve tüm savunma sanayinin stres altında olduğu bir dönemde talepte büyük artış Bu iki yıldır Müttefiklerin Rusya'nın bu ülkeyi işgaline verdiği tepkiydi.

Çok pahalı füzeler

Kuzey Amerika misyonunun tanımında da bir sorun var. Şu anda Süveyş Kanalı'na veya İsrail limanlarına giden kargo gemilerine refakat etmekle sınırlı. Husi füzelerine ve insansız hava araçlarına ateş edin savaş gemilerinden.

Yemenli isyancılar ticari gemilere iki şekilde saldırıyor. En yaygın ve en az zararlı olanı kullanımıdır. Çin insansız hava araçları Suriye'de, İran'da veya Yemen'deki milislerin kontrolü altındaki bölgelerde ayarlandı.

Ancak Husilerin de Noor roketinin fırlatılması için piller. aynı mı Çin modeline dayalı İran yapımı seyir füzesi Hizbullah'ın sahip olduğu, gemi karşıtı istihdam ile ve 200 kilometre (120 mil) mesafede. Husilerin bu füzelerden kaç tanesine sahip olduğu açıklanmadı, ancak bunları kullandıkları görüldü ve ayrıca Rusya ve Kuzey Kore'de eğitim almış bakım mühendislerine sahip olduklarının reklamı yapıldı.

Husiler de var ASEF gemisavar füzeleri ve Tankeel füzesinin değiştirilmiş versiyonları, Her ikisi de İran üretimi. Her üç durumda da bunlar büyük bir gemiyi batırabilecek silahlardır.

Tamamen teorik düzeyde, bu saldırılara karşı etkili bir savunma hızlı ve kısa ömürlü olacaktır: Filo, Husilerin ateş açtığı noktayı tespit ediyor ve bu bataryaları seyir füzeleri veya hava saldırılarıyla imha ediyor. Ancak bu, Refahın Koruyucusu'nda tasarlanmamıştır. Ne ABD ne de İran kimsenin ilgisini çekmiyor İsrail-Hamas çatışmasının uzamasıYemen'e yapılacak bir kara saldırısı da tam olarak bu olacaktır.

Alakalı haberler

Bu nedenle, kapalı bir tanım olmaksızın ittifak, gemi bombalamalarını etkisiz hale getirmekle sınırlıdır. Batı'nın bu Husi füzelerine karşı kendi savunma teçhizatı var. Deniz birimlerinin korunmasına yönelik ticari olarak “filo kalkanı” olarak adlandırılan Aegis sistemi, dikey füzesavar füze fırlatıcılarını içerir. Donanmanın en modern fırkateynleri söz konusu olduğunda bunlar de ESSM füzeleri, modernize edilmiş bir Sparrow. Her birinin maliyeti 800.000 dolar.

Kızıldeniz'deki bir gemiden gelen insansız hava araçlarına karşı savunma, dakikada 4.500 mermi ateşleyen Vulcan Phalanx döner topuyla gerçekleştirilebiliyor. Füze savunması başka bir şeydir. Siyasi iktidara danışmanlık yapan uzman bir Donanma subayı durumu şöyle özetliyor: “Çok daha ucuz: Drone'a yalnızca demir atarsınız; füzeye karşı… fatura hızla artıyor“.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir