Kongre, Eduard Pujol’un Feijóo’nun atanmasındaki hatasından sonra sesli oylamayı değiştirdi

İsimleri onlar kadar anılmayacak Alberto Caseroİşçi reformunu kurtaran PP milletvekili Yolanda Diazancak atamalardaki hatalarından dolayı parlamento kayıtlarına geçirilecekler. Alberto Núñez Feijoo. Birincisi, sosyalist milletvekilininki Herminio Rufino Sanchoİsmini okurken yaptığı hata nedeniyle PP liderine verdiği ‘evet’i değiştirmeyi başaran; daha sonra Junts parlamenterininki Eduardo PujolMuhafazakar cumhurbaşkanı lehine verdiği oy geçersiz ilan edildi. Kongre, sesli oylamadaki iki hatayla gelecekteki hatalara karşı komplo kurmak istedi – özellikle de Pedro Sánchez’in çok sıkı olacak varsayımsal bir görevlendirmesi karşısında – ve bu tür bir durum için izin verecek bir değişikliği onayladı. oyların anlamını düzeltin hemen.

Birkaç hafta önce Kongre başkanı, Francina Armengol, Alt Meclis Yönetim Kurulu’na halka açık olarak ve çağrı yoluyla yapılan oyların doğrulanmasına ilişkin yorumlayıcı bir kriter sundu. Cumhurbaşkanlığına yakın kaynaklar amacın “hukuki kesinliği garanti etmek Bu tür hataların artık düzeltilmesine olanak sağlayacak olan bu değişiklik, bu Cuma günü Kongre Yönetim Kurulu tarafından oybirliğiyle kabul edildi.

Arka plan ve gelecek

Kongre yönetmeliğinin 86. maddesinde çağrı yoluyla oylamada “Milletvekillerini bir Sekreter atayacak ve onlar cevap verecekler” hükmü yer alıyor.Evet‘,’HAYIR‘ herhangi biri ‘çekimserlik‘”. Başka bir şey yok. Günlük uygulamada bir adım daha ekleniyor, isimleri okuyan Kurul üyesi de her milletvekilinin ifade ettiği oyun anlamını doğrulamak için tekrarlıyor, böylece o anda düzeltme seçeneği sunuluyor. .

Alakalı haberler

Bu, örneğin Mart 2018’de, dönemin Genelkurmay Başkanı’nın Mariano Rajoy ve Barselona milletvekili, Jorge Moragasoy verildi ‘Evet’ tarafından sunulan gensoru önergesine Pablo Iglesias PP liderine karşı. Yoldaşlarının kahkahaları arasında Moragas oyunu hızla değiştirdi ve oyu olumsuz sayıldı. Pujol’un davasında da aynı şey olmadı. Kurulun dördüncü sekreteri, popüler Carmen Navarro, Junts milletvekilinin derhal düzeltmesine rağmen ‘evet’i kabul etti. Sonunda Kurul, bunun geçersiz ve hükümsüz olduğunu ilan etti.

Böylece, Feijóo’nun göreve atanması sırasında ortaya çıkan çatışma göz önüne alındığında Armengol, çağrı yoluyla yapılan halka açık oylamalarda milletvekilinin oylamanın anlamını duyurmasını ve bunun görevdeki sekreter tarafından tekrarlanmasını öngören düzenlemelerin yorumunu oluşturmaya karar verdi. doğru anlaşılmasını sağlamakve hata durumunda, milletvekili bunu düzeltebilirBunu “hemen” ve bir sonraki milletvekilinin oylanması için çağrı yapılmadan önce yaptığı sürece.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir