Kongre ‘Katalonya Operasyonu’, Pegasus ve 17-A saldırılarına ilişkin soruşturma komisyonlarını onayladı

Kongre oluşturulmasını onayladı üç soruşturma komisyonu Bunlar, PSOE’nin ERC ve Junts’la yaptığı müzakerelerin bir parçası. Alt Meclis’in önerilen organik af yasasını işleme koyması için kabul ettiği gün, yatırım bloğunu oluşturan 178 milletvekili, soruşturma için üç parlamento komisyonunun kurulmasını onayladı. ‘Katalonya Harekatı’O Pegasus yazılımının kullanımı farklı siyasi liderler hakkında casusluk yapmak ve 17-A’nın saldırıları Barselona ve Cambrils’te.

Gece geç saatlere kadar süren maraton tartışmasının ardından PSOE, Sumar, ERC, Junts, EH Bildu, PNV, Podemos ve BNG üç komisyonun desteklenmesi yönünde oy kullanırken, PP, Vox, Canary Coalition ve UPN reddedildi. PP’li milletvekili Carlos Rojas Komisyonların PP’nin adını “lekelemek” için “icat edilmeye devam edilmesinden” üzüntü duydu ve PSOE’yi bağımsızcılarla yaptığı “ahlaksız” ve “utanç verici” anlaşma nedeniyle kınadı. Ayrıca ‘hukuk’a ilişkin iddia edilen soruşturmalarla ‘adaletin aşağılanmasını’ eleştirdi. Vox parlamenter ise Ignacio Gíl Lázaro ne ERC ne de Junst’un bu soruşturmaları önermek için “herhangi bir ahlaki meşruiyete” sahip olmadığını kınadı.

Yolsuzluk

Soruşturma komisyonlarından ilki, ünlü ‘Mutfak Operasyonu’nun bir kolu olan ‘Katalonya Operasyonu’ ile ilgili. Buna göre, Mariano Rajoy’un görev süresi boyunca İçişleri Bakanlığı’nın ayrılmış kaynaklarının yasa dışı şekilde kullanıldığı belirtiliyor. Katalan politikacıları araştırmak ve casusluk yapmak. Özellikle üyelerini göndermek Andorra’ya polis Katalan liderlerin Beylik’teki banka hesapları hakkında bilgi almak için.

Bu komisyonun hedefleri arasında Junts, “Tarımdan bu yana gerçekleştirilebilecek tüm girişimlerin araştırılmasını” içeriyordu. Devlet kurumları Siyasi muhalefete zulmetmek amacıyla.” Bu tanım çok geniş olmasına rağmen, içinde ‘kanun hukuku’ da yer alıyor, bu terim aynı zamanda PSOE ile yakınlaşma sonrası olanlar arasındaki anlaşmada da yer alıyordu.

Casusluk

Junts, ‘Katalonya operasyonu’ komisyonuna ‘yazılım’ satın alma sözleşmelerinin araştırılması talebini de dahil etti. Pegasus veya “resmi kurumların bir kısmında casusluk yaptıkları iddia edilen” diğerleri. Ancak bu konuyla ilgili ERC, EH Bildu ve BNG tarafından tescil edilmiş özel bir soruşturma komisyonu kurulacak. Spesifik olarak, “Pegasus ve Candiru kötü amaçlı yazılımları aracılığıyla siyasi liderlerin, aktivistlerin, avukatların, gazetecilerin, kurumların ve bunların aileleri ve ortaklarının casusluk ve mahremiyet ve mahremiyete müdahalesi” sorumluluklarını ortadan kaldırmayı amaçlıyorlar.

Açıklayıcı açıklamada, son yıllarda Generalitat başkanı Pedro Sánchez’in hükümetlerini de etkileyen, casusluk faaliyetlerine maruz kaldığına ilişkin bilgiler yer alıyor: Pere Aragones ve selefleri Quim Torra, Carles Puigdemont ve Artur Mas; eski TBMM başkanlarına Roger Torrent ve Laura Borràs; Arnaldo Otegi (Bildu), Marta Rovira (ERC), Jordi Sánchez (Junts) veya Anna Gabriel (CUP) gibi siyasi partilerin liderlerine; ve diğer bağımsızlık aktivistlerinin yanı sıra Andreu Van den Eynde veya Gonzalo Boye gibi avukatlar.

Terörizm

Alakalı haberler

Junts ve BNG’nin sunduğu komisyonların sonuncusu, 17 Ağustos 2017’de Rambla de’de gerçekleşen saldırılarla ilgili. Barselona ve Cambrils. Yakınlaşma sonrası kişiler, “gerçeği ve saldırılardan elde edilen sonuçları” bilme, “saldırılarda iddia edilen siyasi veya diğer sorumlu tarafların kim olduğunu açıklama” ve “etkilenen tüm insanlara tazminat ve tazminat tedbirleri önerme” hakkını talep ediyor.

Bu hedefler, Ağustos ayında açıkladıkları, “Milli İstihbarat Merkezi’nin İmam Es-Satty ile bağlantısını” ve “Devlet aygıtının saldırı hakkında bilgisi olup olmadığını” araştırmak istediklerini belirttikleri hedeflere göre daha az spesifiktir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir