Marlaska tarafları terörle mücadele alarmını açıklamaya çağırdı

A toplantı Bu Cuma öğleden sonra İçişleri Bakanlığı’nın genel merkezinde tüm temsilciler parlamento grupları çağrıldı ve Terör Tehdidi Değerlendirme Tablosu verileri gündeme alındı. Hükümetin bu perşembe günü denemek için seçtiği format bu. spekülasyon oyununu durdurun İspanya’da cihatçı saldırı riski hakkında.

Bakan Fernando Grande-Marlaska Bu Cuma günkü toplantıyı, her türlü sosyal ağ üzerinden yayılan alarm seviyesini (bu gerçek alarm) artıran sağcı politikacıların imalarıyla renklendirilmiş bir aldatmaca yağmurunun sürekli arttığı bir sabah ve öğleden sonra çağrısında bulunarak tepki gösterdi. .

İçişleri başkanı neyi açıklamak istiyor? teknik nedenler ve istihbarat servislerinden hangi bilgiler Bu değerlendirme tablosuna katılanlar, dördüncü adımda uyarı seviyesinin (teknik kısaltmasıyla NAA) korunmasına, ancak sürveyansın güçlendirilmesine yol açtı ve bunun gerekli olması halinde hangi nedenlerin seviye 5’e yükseltilmesine yol açabileceği.

İçişleri ayrıca bakanın taraflara açıklama yapmayı planladığını da duyurdu. bu perşembe Lüksemburg’da neler söylendi etkisi altında göç ve güvenlik riskleri konusunda diğer AB ortaklarıyla birlikte savaş gerilimi İsrail ile Filistinli milis Hamas arasında.

Siyasiler soruyor…

NAA 5, “çok yüksek risk”, diğer tüm düzeylerde düşünülen önlemlere ek olarak, Gizli olarak sınıflandırılan diğer önlemleri de ima eder. Bunların arasında, gerekirse kamu güvenliğinde askeri güçlerin işbirliği yapması ve İçişleri Bakanlığı’nın tam olarak güvenlik nedeniyle yayınlamadığı ayrıntılar arasında vatandaşların hareket kabiliyetine yönelik önemli kısıtlamalar da yer alıyor.

Büyük ölçekli terör saldırıları riskine karşı planlanan 5. seviye, İspanya’da hiçbir zaman etkinleştirilmedi Mart 2005’te Terörle Mücadele Önleme ve Koruma Planı ile yürürlüğe giren ve 2015 yılında planda yapılan reformla değişen NAA var olduğundan beri.

Bu emsal eksikliğine rağmen, Madrid belediye başkanı, Popüler José Luis Martínez-Almeida bu Perşembe günü İçişleri Bakanlığı’ndan alarm seviyesini yükseltmesini istedive dahası Noel tatili nedeniyle şehir merkezinde oluşan kalabalıklar nedeniyle. Belediye başkanı talebini desteklemek için “Mantıklı” dedi ve diğer Avrupa başkentlerinin de bunu yaptığına değindi. Bu gazetenin de açıkladığı gibi, Fransa dışında hiçbir Batılı ülke terörle mücadele konusunda maksimum düzeyde alarma sahip değil.

Kendi adına Vox’un lideri, Santiago Abascal, Alarm konuşmasına katkıda bulundu tehlikeyle ilgili her zamanki hikayesine köz getiriyor Partisinin göçmenlik konusunda gördüğü şey şu: “El Hierro’da gerçek bir göçmen istilasına tanık oluyoruz. askerlik çağındaki erkekler. Tenerife Kuzey havaalanında bu yıl Kanarya Adaları’na binlerce kişi geldi,” dedi ve daha sonra cihatçı terörizmle yan yana geldi: “Brüksel’den gelen İslamcı terörist çok yakın zamanda yasadışı bir göçmen olarak adaya girmişti. İspanya’da saldırmaya hazır 300 yalnız kurt var. “İzleniyorlar ama bazen her şey başarısız oluyor.”

…ve aktivistler kışkırtıyor

siyasi liderlerin varsayımları Harika bir organizasyona katıldılar aldatmaca sarmalı Devlet Güvenlik Güçlerinin bile yüzleşmek zorunda kaldığı istikrarsızlaştırıcı güçler. Perşembe sabahının erken saatlerinden bu yana, Whatsapp’ta “Ulusal Polis Teşkilatı’nı 5 alarma geçirdiler, saldırı yaklaşıyor…” şeklinde bir yalan dolaşıyor.

Tanınmış sosyal ağlara az çok benzer hikayeler eklendi. aşırı sağ propagandacılar. Bu anlatının dansına bile katıldı Desokupa’nın lideri Daniel Esteve“Polis ve asker arkadaşlarının” kendisine “gerçek alarm seviyesinin 5” olduğu konusunda güvence verdiğini söylediği bir videoyu yayınlıyor ve sözlerini şöyle bitiriyor: “Senin güvenliğin umurlarında değil.”

Ulusal Polis, X hakkında yarım milyon ziyaret alan bir tweet yayınlayarak vatandaşa şunu sordu: “Yine mi bu mesajı aldın? Hala 2017’deki bu aldatmacaya inanıyor musun?”

Çeşitli komutanlıklardan Sivil Muhafızlar, Algeciras Komutanlığı’ndan bir yetkilinin özellikle bir arada yaşama nedeniyle özellikle hassas bir nokta olduğunu belirterek, halkı “gerçeği çarpıtmaktan ve nüfusta gerilim yaratmaktan başka bir şey yapmayan” resmi olmayan mesajlara güvenmemeye çağırdı. önemli bir Müslüman kolonisi ve sözde cihatçı kökenli üzücü olaylar nedeniyle.

Alakalı haberler

Moncloa’ya danışmanlık yapan bir polis yetkilisi bu gazeteye şöyle açıklıyor: “Herhangi bir asılsız alarm, teröristlerin ekmeğine yağ sürmek anlamına geliyor; teröristlerin tam olarak korku içinde yaşamamızı istiyorlar.” Her iki Devlet Güvenlik kurumu da bunu yaptı sorumluluk çağrısı vatandaşlardan sosyal ağlar aracılığıyla bu mesajları yayınlamamalarını istedi.

Lüksemburg’dan Bakan Marlaska, İspanya’nın Avrupa başkanlığına geçmesi için liderlik ettiği İçişleri Bakanları toplantısının sonunda şunları söyledi: “Radikalleşmeye ve radikalleşmeye karşı harekete geçme konusunda dikkatli olacağız. mevcut istikrarsızlaşma bağlamı, Usulsüzce yanlış bilgi ve nefret söylemi besliyorlarAntisemitizm, İslamofobi ve ırkçılık gibi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir