Marta Rovira, Pegasus ile ilgili casusluk iddiasını İsviçre adaletine sunuyor

genel sekreteri Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC), Marta Rovira, 2018’den bu yana İspanya’dan kaçan ve o zamandan beri Cenevre’de ikamet eden kınandı önce İsviçre Savcılığı O casusluk diğer bağımsızlık yanlısı politikacılarla birlikte acı çektiği iddia edilen Pegasus’un yazılımı.

İsviçre ulusal televizyonu RTS’nin bugün bildirdiğine göre, Konfederasyon Kamu Bakanlığı (Savcılık) bu şikayeti aldığını doğruladı, ancak soruşturmaların ayrıntıları hakkında yorumda bulunmadı; İsviçre kanalının danıştığı diğer adli kaynaklara göre soruşturmaların ayrıntıları hakkında yorum yapılmadı. Ekim ayından bu yana askıya alındı.

Davanın sunumunun, ERC’nin, Bildu ve BNG ile birlikte İspanya Temsilciler Meclisi önünde Pegasus ile casusluk soruşturması için bir komisyon talep ettiği ve görünüşe göre PSOE ile yapılan müzakereler sırasında çoğunluk elde edilmesi karşılığında kararlaştırıldığı aynı gün biliniyor. alt ev masasında.

Buna ek olarak, bu Çarşamba günü Yargıç Manuel García Castellón, Rovira’nın nerede olduğu ve Tsunami Demokratik hareketini finanse etmek için kullanıldığından şüphelenilen ülkedeki bir kuruluşun banka hesabı hakkında bilgi sağlamak üzere İsviçre’ye bir istinabe komisyonu gönderdi. İsviçre adli makamları bu konu hakkında henüz kamuya açık bir yorumda bulunmadı.

Alakalı haberler

Görünen o ki, Pegasus ‘yazılımı’ (dünya çapında onbinlerce kişiliğin gözetlendiği), iki yerel derneğe (Swisspeace ve Cenevre Güvenlik Politikası Merkezi) bağlı olduğu iddia edilen iki bağlantı aracılığıyla Katalan liderin cep telefonuna gizlice yüklenmiş olabilir. ), RTS bugün belirtildi.

İsviçre televizyonunun aktardığına göre Rovira’nın Cenevre’deki avukatı Jean-Marc Carnicé’ye göre, izleme Ofisten gerekli izin alınmadan gerçekleştirildiği için iddia edilen casusluk Orta Avrupa ülkesinin “ulusal egemenliğinin ihlali” anlamına gelebilir. Federal Haber Divanı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir