Montoro tarafından kurulan ofise yönelik gizli soruşturma, Rato’nun vergi durumuyla ilgili e-postaları da içeriyor

2 Ağustos 2018’den bu yana gizli yürütülen yargı süreci Tarragona Hakimi Rubén Rus Vela onun hakkında eski Maliye Bakanı Cristóbal Montoro tarafından kurulan ofis Hükümetteki nüfuzunu müşterilerinin yararına kullandı e-postaları içerir Burada, eski İcra Başkan Yardımcısı ve eski Ekonomi Bakanı Rodrigo Rato’nun mali durumuna değiniliyor ve bu yazı işleri bürosunun gerçeklerini bilen beş kaynak tarafından da doğrulanıyor.

Bu kaynaklar davadaki hakimin Maliye Bakanlığı’na şikayet edildi çok sayıda e-posta. Aslında Tarragona Mahkemesi, kararlarından birinde davanın “aşırı karmaşıklığını” ve 2021 sonunda “ele geçirilen devasa ve karmaşık materyali” zaten ileri sürmüştü.

Diğerlerinin yanı sıra Rato’ya ve bir gazeteciye atıfta bulunan bu ‘e-postaların’ suçla ilgisi, savcıların 26 Eylül’de Yolsuzlukla Mücadele’de yaptıkları ve çoğunluğun (5’e karşı 19) kararı desteklediği toplantıda analiz edildi. bölüm başkanı Alejandro Luzón’daniçeriklerinin analizine girmemek.

Montoro hakkında

Rodrigo Rato, ‘Geldiğimiz noktaya kadar’ adlı kitabında, tutuklandığında Maliye Bakanı olan Cristóbal Montoro’nun eylemlerini eleştiriyor. Özellikle onu suçluyor karınızın gelir vergisi beyannamesini öğreninama aynı zamanda bir Dışişleri Bakanı’nın kocası olan bir PP milletvekilininki: “Sizi araştırdık ve her şey yolunda, Cristóbal Montoro Milletvekilleri Kongresi’nde tersledi,” diye tekrarladı Rato eski Maliye Bakanı’nın sözlerini.

Ve bu usulsüzlüklerin sorumlusunun da kendisi olduğunu doğrudan belirtiyor:”Montoro şüpheli bir yola girdi. Bazı durumlarda, belirli kişilerin vergi verilerini yayınlayarak veya medya, sporcular ve aktörler gibi grupları ve hatta siyasi rakipleri Vergi Dairesi’nin elindeki bilgilerle tehdit ederek yasa dışılığa varır. Kongrede bu tehditleri yaptığı çok sayıda kontrol oturumu vardı ve ertesi gün bazı medyaya sızdırıldı. Vergi affından faydalandığım bilgisini Haber Bakanı Rafael Catalá’nın doğruladığını unutmayalım.”

Son olarak Rato’nun yayını, tutuklanmasının gerçekleştirildiğine dikkat çekiyor “bir ajan çetesi “Gümrük Hizmetinden yelekli”, Maliye Bakanlığı’na bağlı. “Kayıt, Vergi Dairesi’nin bir bölümü olan ONIF tarafından Madrid Savcılığı nezdinde yapılan bir şikayet nedeniyle gerçekleşti.” Bu eylem, her zaman Rato’ya göre Hükümetin eski başkan yardımcısı, “Tutuklamaya yol açan sözde ‘erken şikayet’in yazarlarından biri olan Luis Agustín Terán tarafından yönetildi” sonucuna varıyor.

Son zamanlarda, Madrid Eyalet Mahkemesi Rato aleyhindeki kamu hazinesine karşı işlenen suçlar, kara para aklama ve yolsuzluk iddiaları nedeniyle açılan davanın 12 Aralık’tan itibaren görülmesine karar verdi.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) eski genel müdürüne açılan davada dava açıldı Ulusal Dolandırıcılık Soruşturma Ofisi (ONIF) tarafından yürütülen soruşturmanın ardından Bu, 21 Temmuz 2015’te iki yetkili tarafından hazırlanan ve örgütün o zamanki baş müfettişi Marga García-Valdecasas Salgado’nun adının da yer aldığı bir raporla sonuçlandı.

García-Valdecasas’a yönelik eleştiriler

Garcia-Valdecasas Salgado Bu aynı zamanda Rato’nun eleştirilerine de konu oldu. Hükümetin eski başkan yardımcısı kitabında, davada yargıç tarafından ifade vermek üzere çağrıldığında, ONIF direktörü Antonio Serrano Arnal’ın, davaya yol açan “önceki şikayeti imzalamayı reddettiğini” garanti ediyor. ki o yargılanacak. “Fakat yine de yargıç onu ifade vermeye zorladı. Davayı ilk olarak Ulusal Mahkeme savcısı Alejandro Luzón’a sunduğunu söyledi. [en realidad estaba en Anticorrupción]şikayette yeterli dayanağı göremeyen. Daha sonra Madrid Savcılığı’na gitti ve orada Fransa’dan Javier Rodrigo şikayette bulunmayı kabul etti” diye yazıyor PP Hükümeti’nin eski başkan yardımcısı kelimenin tam anlamıyla.

Rato ayrıca ONIF’in mahkemeye “davayla hiçbir ilgisi olmayan 18 ara rapor” gönderdiğini ileri sürüyor. Nihai rapor Temmuz 2021’e kadar gelmedi: “Tutuklama talebi ve on iki milyon belgeye el konulmasıyla gelen, resmi bir inceleme yapılmamış bir vergi davasına kesin bir suçlama raporu eşlik etmedi. eski Ekonomi Bakanı, “Aslında bu, bu aramayı haklı çıkaracak her ne ise onu bulmakla ilgiliydi. Aslında, bu ilk suçlamalarla ilgisi olmayan konular hakkındaki ONIF raporları, tüm profesyonel kariyerim hakkında büyük bir ileriye dönük soruşturmaya işaret ediyordu” diye yakınıyor. Hazine yetkililerinin çalışmalarını şöyle tanımlıyor: “Tam cezasızlık.”

Rato, Cajamadrid kara kart davası nedeniyle dört buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı, ancak yine de Yolsuzlukla Mücadele’nin şu anki başkanı Alejandro Luzón tarafından soruşturulan Bakia davasında beraat etti.

Eylül ayından bir e-posta

Bu gazete özel olarak, Tarragona’daki gizli davada, ONIF baş müfettişi, Vergi Dairesi müdürü ve Mali ve Vergi Denetimi müdürünün iddia edilen bir teftiş hakkında görüş alışverişinde bulunduğu 26 Eylül 2017 tarihli bir e-postanın bulunduğunu ortaya çıkardı. ‘ABC’ gazetecisi Javier Chicote’un. ‘E-posta’, muhbir ve aile üyelerine ilişkin bir vergi raporunu ek olarak içermektedir. Aylar önce farklı bir haber yayınlamıştı. Yolsuzlukla Mücadele Savcılığı’nın şikayeti Montoro’nun 2006’da kurduğu ancak eski bakanın 2008’de ayrıldığını iddia ettiği hukuk firmasının sorumlularına karşı.

Alakalı haberler

2017’de Madrid mahkemesinde soruşturulan bu prosedüre, eski Maliye Bakanı’nın kardeşi, Equipo Economico’nun icra başkanı ve Montoro’nun Maliye Bakanlığı’ndaki eski özel kalemi Ricardo Martínez Rico’nun kardeşi Ricardo Montoro da dahil edildi. araştırıldı. ve 2001 ile 2004 yılları arasında Vergi Dairesi’ni yöneten Manuel de Vicente-Tutor firmasının yönetici ortakları ve Salvador Ruiz Gallud. Dava iki yıl sonra açıldı.

Tarragona yargıcının gizlice soruşturma yapması halinde soruşturma devam edecek Equipo Economico ofisinin icra başkanı ve Montoro’nun eski genelkurmay başkanı Ricardo Martínez Rico, ve 2001 ile 2004 yılları arasında Vergi Dairesi’ni yöneten Manuel de Vicente-Tutor firmasının yönetici ortakları ve Salvador Ruiz Gallud.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir