Montoro tarafından kurulan ofisi araştıran yargıç, Hazine’den Aguirre hakkında gelen e-postaların izini sürüyor

Tarragona’nın hakimi Ruben Rus VelaEski bakanın kurduğu ofisin üyelerinin gizli olup olmadığını araştıran Christopher Montoro Hükümetteki “nüfuzlarını” müşterilerinin çıkarları için kullanmışlar, Maliye Bakanlığı, Vergi Dairesi ve Vergi Genel Müdürlüğü’nden gelen e-postaları ellerinde bulundurmuşlar; bunlardan bazıları Madrid Topluluğu eski başkanı Esperanza Aguirre’nin mali durumundan bahsediyorlarBu gazeteye, prosedüre aşina olan en fazla dört kaynak tarafından doğrulandığı üzere.

PP’nin 2015’te Madrid Kent Konseyi adayı olan kişiyle ilgili mesajların cezai geçerliliği de oturumda tartışıldı. Yolsuzlukla Mücadelede 26 Eylül’de savcılar toplantısı yapıldıAynı çoğunluğun (5’e karşı 19) daire başkanının kararını desteklediği, Alejandro LuzonDavaya ilişkin savcının talebinin reddedilmesi, Carmen García CerdaSırların ifşa edilmesi suçunun işlenip işlenmediğini belirlemek için mesajların içeriğinin araştırılmasını talep etmişti.

Aguirre’nin, 24 Mayıs 2015 belediye seçimlerine üç gün kala, gelir vergisi beyannamesinin sızdırılmasının ardından, o zamanlar Consuelo Madrigal başkanlığındaki Eyalet Başsavcılığı’na bildirdiği suç tam da bu suçtu. Hatta Madrid PP’nin dönemin başkanı basına yaptığı açıklamalarda, Bilgi sızıntısından sorumlu hazine yetkilileri “cezaya çarptırıldı”.

Rakiplerine karşı

Aguirre ayrıca seçim kampanyasındaki bazı siyasi rakiplerinin hesaplarının kamuya açıklanacağını biliyor olabileceğine de dikkat çekti. PP’nin Madrid Kent Konseyi adayı O zamanki Hükümet Başkanı Mariano Rajoy ve Hazine başkanı Cristóbal Montoro ile temasa geçti. şikayette bulunmak ve soruşturma açılmasını talep etmek. Fakat, “Ona hiç dikkat etmediler“, aynı zamanda Senato başkanı ve Kültür Bakanı olan Aguirre’ye yakın kaynaklara göre bu yazı işleri bürosuna açıklamalarda bulundu.

Savcılık daha sonra Aguirre’nin gelir vergisi beyannamesinin sızdırılmasından sorumlu kimseyi bulamadı ve davayı kapattı. Ve bunu yaptıktan sonra yaptı Vergi Dairesi, sızıntının bu kuruluştan geldiğine dair hiçbir belirti bulunmadığını bildirdi.

Ancak Aguirre, 10 Temmuz 2015’te Consuelo Madrigal’e hitaben yazdığı bir mektupta, Madrid Belediye Meclisi için PP adayı olarak belirlendiğinden bu yana Vergi Dairesi’nin kendisine dört kez hitap ettiği göz önüne alındığında, bu açıklama karşısında “şaşkınlığını” gösterdi. : “Ve bir vergi mükellefinin verilerini girmek için kendinizi tanımlamanız gerekir.“Eski Madrid başkanı yazısında açıkladı.

Madrid PP’nin eski başkanının, Hazine’den hiç kimsenin verilerine erişmediğini savunan Cristóbal Montoro’nun Bakanlığın başında olduğu Vergi Dairesi versiyonunu “kabul edememesinin” nedeni buydu. Ancak Aguirre bu versiyonu kabul etmedi ve şunu vurguladı: Bu örgütün yetkilileri bunu “en az dört kez” yapmıştı.“: Madrigal’e yazdığı mektubunda “uygun soruşturma prosedürlerinin yürütülmesini” talep eden Aguirre, “Vergi Dairesinin bana gönderdiği belgeleri size gönderebilirim” dedi.

Aday, seçimleri kazanmasına rağmen gerekli çoğunluğa ulaşamaması ve Manuela Carmena’nın komuta görevini kazanması nedeniyle bu sızıntının kendisini Madrid Belediye Başkanlığı’na erişiminden mahrum bıraktığını her zaman savundu.

Rato ve bir gazeteci

Bu gazetenin duyurduğu gibi Tarragona’da da gizlice araştırılan olayla ilgili Hükümetin eski başkan yardımcısı hakkında e-postalar var Rodrigo Rato ve ‘ABC’ gazetesi gazetecisi Javier Chicote hakkında. İkincisi, Ekonomik Ekip ofisinin arşivlediği iddia edilen bir yolsuzluk vakasına ilişkin bilgileri aylar önce yayınlamıştı.

Alakalı haberler

Tarragona Eyalet Mahkemesi’ne göre, eski Maliye Bakanı tarafından 2006 yılında Montoro Asociados adıyla kurulan ve 2008 yılında ayrıldıktan sonra adı Ekonomik Ekip (EE) olarak değiştirilen hukuk firmasının üyeleri, bir ağ oluşturdu. Bazı yöneticilerin Hazine Müsteşarlığı’ndaki temasları “Hükümetin, Merkezi Yönetimin ve Özerkliklerin en üst düzeylerinde görevlerde bulunmuşlardı”. Soruşturmaya göre müşterilerini cezbetmek için yararlanacakları pozisyon da bu pozisyondu.

Equipo Economico ofisinin idari başkanı ve Montoro’nun eski özel kalemi, davayla ilgili olarak soruşturma altında bulunuyor. Ricardo Martínez Rico; aynı zamanda firmanın yönetici ortakları Manuel de Vicente-Öğretmen ve Salvador Ruiz Gallud. İkincisi, 2001 ile 2004 yılları arasında Vergi Dairesi’ni yönetmeye geldi. Bu gazete, Tarragona mahkemesinde soruşturulan yöneticilerin olaylarıyla ilgili versiyonlarını iddia etti ancak başarısız oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir