Montoro’nun kurduğu büronun savcısına yaptırım uygulamakla görevli kişi, Lezo’daki bazı aramalar konusunda onunla yüzleşti

Ele aldığı konuların hassasiyeti nedeniyle görev yapması gereken bir savcılık varsa Mali özerkliği savunmak için sağlanan mekanizmalara başvurmak Yolsuzlukla Mücadeledir. Bu nedenle eski Maliye Bakanı Cristóbal Montoro’nun kurduğu ofis olan Ekonomi Ekibi tarafından açılan davaya bakan savcının daha önce itirazda bulunması garip olmayabilir. Anlaşmazlıklarını açıkça belirtmek için Vergi Kanunu’nun 27. maddesine amirinden aldığı emirlerle. En azından tartışmalı olan şey şu ki Başsavcılar Kurulu’na iletilmiş olan anlaşmazlık yaşadığı amir kim olacak Disiplin soruşturmasında yaptırım uygulanıp uygulanmayacağına karar vermek bu açıldı.

Carmen García Cerdá, kimeEyalet Başsavcılığı Teftiş Kurulu Başkanı María Antonia Sanz Gaitekendisine verilen emirlere uymadığı iddiasıyla çok ciddi bir suçtan dolayı yaptırım uygulanması gerekip gerekmediğini belirlemek için ön bilgi açtı. Yolsuzlukla Mücadele’deki başkanı Alejandro Luzón, Montoro’nun 2006 yılında kurduğu firmanın incelediği davada, Vergi Kanunu’nun 27. maddesi hükümlerine de başvurdu. Manuel Moix Yolsuzlukla Mücadeleden sorumlu.

Kardeşleriyle birlikte bir Panama şirketinde hissesi olduğu ortaya çıkınca, Yolsuzlukla Mücadele liderliğinden 87 gün sonra görevinden istifa etmek zorunda kalan Moix, şimdi de bu görevi üstleniyor. Eyalet Başsavcılığı Disiplin Cezası organizatörübu nedenle García Cerdá’ya, davada karşılaştığı e-postalarla ilgili olarak soruşturmaya devam ederek amirine itaatsizlik ettiğinin kanıtlandığını düşünmesi halinde talimat vermek ve uygun olduğu yerde disiplin yaptırımı uygulamak onun sorumluluğunda olacaktır. eski Madrid başkanı Esperanza Aguirre, eski bakan Rodrigo Rato veya Podemos’un kurucusu Juan Carlos Monedero.

Equipo Economico’nun nüfuzunu müşterilere fayda sağlamak ve rakiplere zarar vermek için kullanıp kullanmadığının araştırıldığı vakada García Cerdá, hem ortağından hem de ortağından hoşlandığını açıkça belirtmek için Vergi Kanunu’nun 27. maddesine başvurmak zorunda kaldı. ‘Lezo vakasında’, Carlos Yanezdüşündüler durumda gerekli kayıtlar Asıl sanığın Madrid Topluluğu’nun eski başkanı olduğu Ignacio González. Moix bunu o şekilde anlamadı.

Eski Maliye Bakanı tarafından kurulan ofisin şu anda soruşturulduğu davadan farklı olarak, başsavcı Alejandro Luzón’un pozisyonu şu anda soruşturuluyor. Eylül ayında beşe kıyasla kamu bakanlığının 19 üyesi tarafından onaylandı2017 yılında, kararın sunulduğu Savcılar Kurulu’nda Moix’in azınlıkta olması nedeniyle şüpheli işlemler nihayet gerçekleştirildi. Öyle ki, ‘Lezo davası’ savcılarının 2001 yılındaki bir operasyonu açıklığa kavuşturmak için gerekli gördüğü kayıtlar, Canal de Isabel II’nin Kolombiya şubesi, Inassa.

Bağımsız prosedür

Savcılık Kurulu’nun ilk üç dört müdahalesini dinledikten sonra aramanın kaynağına ikna olan Moix, o dönemde aramaların yapılmamasını savundu. Ignacio González Henüz Madrid Topluluğu’nun başkan yardımcılığına ve dolayısıyla su yönetiminden sorumlu Madrid kamu şirketinin yönetimine bile atanmamıştı. Dönemin başsavcısı, olayın Lezo operasyonunun dışında bırakılması ve başka bir bağımsız prosedürle soruşturulması gerektiğini savundu; bu da nihayet ayrı bir işlemle gerçekleştirildi ve halen yargılanmayı bekliyor.

Ulusal Mahkeme kutlamayı işaret ettiğinde, savcılık 2 ila 30 arasında ceza talep edecek. 22 kişiye 6 ve 7 yıl hapisAralarında hükümetin eski danışmanları da var. Alberto Ruiz-GallardonMadrid Topluluğu’na başkanlık ederken, Juan Bravo Ve Pedro Calvo Inassa’nın Canal de Isabel II tarafından sözde usulsüz olarak satın alınmasındaki sorumluluğu nedeniyle fonları zimmete geçirme suçundan.

2017 Toplantısında savcılar, davadaki savcıların kriterlerini dikkate aldı ancak aynı zamanda Moix’in bir davada ortaya çıktığı da görüldü. kayıt Ignacio González ve eski Valensiya başkanı Eduardo Zaplana PP’ye yakınlığı nedeniyle Yolsuzlukla Mücadele liderliğini üstlenmesini kutladılar.

Alakalı haberler

Dahası, González’in kendisine yönelik soruşturma konusunda uyarıldığından ve kayıt altına alındığından her zaman şüpheleniliyordu; bu da onu, Inassa’nın satın alınması için yönetim tarafından gelişinden önce ödendiği iddia edilen komisyonlar hakkında yorum yapmaya iten aşırı bir durumdu. Daha sonra Madrid Belediye Başkanı ve Haber Bakanı oldu. Alberto Ruiz-Gallardon.

Tüm bu koşullar, Moix’in Yolsuzlukla Mücadele’deki kısa süreli liderliğine ve aynı zamanda García Cerdá da dahil olmak üzere savcıların onunla olan ilişkisine işaret ediyordu; bu da, Moix’e yaptırım uygulamanın nihai olarak Moix’e bağlı olup olmadığı konusunu en azından tartışmalı hale getiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir