Muhalefet Aragones’in görev süresi için geri sayımı başlatıyor

Perde arkasında iktidara muhalefet eden kimse yok. Pere Aragones bir yıl boyunca onu ortalığı karıştırdıktan sonra bu parayı ödemediğini Parlamento Generalitat’taki azınlık nedeniyle Katalan yasama meclisinin artık yönetimi yok. Ancak öyle olsun çünkü diğer kurumlara bağımlılık stratejiler inatçı ya da iç liderlik çözülmediği için hiçbir grup başkandan politikaları sıkılaştırmasını talep etmeye cesaret edemiyor kırmızı seçim butonuOnaylayabileceğine ikna olmuş bir ERC’ye oksijen soluyan bir şey yeni bütçeler ve yetkiyi tüketin.

Başlıca rakipleri, PSC ve Juntlaramansız eleştiri ile ilgili bir elin uzatılması arasında gidip gelen bir reçete uygulayın. alternatif olarak projenin kendisi. Af uygulamasının ve etkilerinin yanı sıra, kriz yönetimi gibi krizlerin yönetilmesinden kaynaklanabilecek erozyonun da damgasını vurduğu bir yılda Aragones aşaması için geri sayımın harekete geçirildiğini düşünüyorlar. kuraklık veya eğitim düzeyi. Muhalefet Katalan seçimlerine kadar olan son koşuyla bu şekilde karşı karşıya.

Hükümete yönelik saldırıyı tamamlayın

Asıl amacının ne olduğuna şüphe yok. Salvador Illa bu 2024: Generalitat’ın başkanlığını kazanmak. Bir sonraki seçimde kendisini kazanan olarak göstermeyen hiçbir anket yok ve ilk kez bu seçimleri yaptı. anlaşmanın yolunu aç hem ERC hem de Junts ile, 2021’de kazandığında sahip olmadığı bir avantaj. Artık geri dönüşü olmayan boşanma, bağımsızlık hareketinin kalıcılığını sağlayan gözetleme kulesiyle birlikte onun en büyük mancınığı oldu. Pedro Sanchez Moncloa’da ve onun çatışmayı azaltma konusundaki kararlılığı diyalog ve yargısızlaştırma. onayı ile küçük bir iç coşkuya rağmen af kanunuParti uyumlu ve odaklanmış durumda. Aragones’i parlamentoda aşındırdı Kuraklık gibi kriz yönetimi pahasına, her ne kadar ERC oylarının Kongre’deki PSOE için gerekli olduğu gerçeğiyle koşullanmış olsa da. Dolayısıyla Illa, bir yandan Hükümetin belası gibi davranırken, diğer yandan ilerlemek için uzanmayı bırakmıyor. bütçeler gibi temel yasalar. Mart ayında PSC’nin Hükümeti fethetme stratejisini güncelleyeceği bir kongre planlanıyor.

23-J’nin seçim sonuçları bir kez daha ortaya koydu Birlikte Böylece Hükümetin ayrılmasından bu yana yaşadıkları ve belediye sonrası paktları ağırlaştıran kurumsal güç kaybını hafiflettiler. Ancak gelecek yıl için zorluklar çok büyük. maçı Carles Puigdemont onu satmalısın PSOE ile müzakere ‘İyi’ olanıdır ve ERC’den daha fazla meyve verir. Aksi takdirde, seçim faturası yüksek olabilir, hatta bağımsızlık yanlısı dördüncü bir alanın Katalan seçimlerine tek taraflı bayrak yoluyla veya aşırı sağ parti Aliança Catalana ile katılması durumunda daha da yüksek olabilir. Ancak bu aynı zamanda zamanı geldiğinde affın yürürlükte olup olmayacağına, Puigdemont’un aday olmaya karar verip vermeyeceğine ve liderliğini yaptığı sektördeki iç krizin nasıl çözüleceğine de bağlı olacak. Jordi Turull ve safları sıklaştıran kişi Laura Borras.

Parlamentoda onların iddiası, Hükümet ile olan diyalog tablosunu ve ERC anlaşmalarını göz ardı etmeye devam etmektir. Generalitat’taki kötü yönetimi suçluyor. Aylardır, yakınlaşma sonrası partiler PSC ile rekabette kendilerini alternatif olarak öne sürüyorlar ve bu sefer Aragones bütçelerini müzakere etme oyununu oynamalarının nedeni de bu. Ancak Junts’un kesilecek çok fazla kumaş variç düzeni düzene sokmakla başlayarak, sandık incelemesine hazırlanmak için zamana ihtiyaç var.

Kordon sanitaire’in üstesinden gelin

11 milletvekiliyle Meclis’e güçlü bir şekilde çıkışından üç yıl sonra, Vox herhangi bir girişimi onaylayamadı. Göç ve suç arasında bağlantı kuran aşırı sağ konuşması, cinsiyetçi şiddeti reddetmek ve iklim acil durumunu “yanlış sanrılar” olarak adlandırmak; onları sakladı Katalan Odası’nda köşeye sıkıştırıldı. Bir sonraki Katalan seçimlerindeki en büyük soru, Katalonya’daki etkisizliklerinin onları tavana mı ulaştıracağı, hatta havasını mı söndüreceği, yoksa konuşmalarının seçmenlerde yankı uyandırmaya devam edip etmeyeceğidir.

Amacı BARDAKBelediye seçimlerinin kötü sonuçlarından ve Kongre dışında bırakıldıktan sonra, dır-dir köşeden çık ve yalnızca bir azınlığı sorgulamayı bırakın. Kısa vadede bu, onların pazara girme girişimlerine de yansıyor. bütçe müzakere denklemi. Kendilerini doğrudan dışladıkları geçen yılın aksine, bu kez taleplerini Hükümet’e ilettiler, ancak anlaşmaya varabilecekleri konusunda tam bir şüphe var. Uzun vadede ise iç tartışma yeniden açıldı. Garbí dedikleri süreç– kurumlar içindeki rolünün ne olması gerektiği ve nasıl bir ittifak politikası sürdürmesi gerektiği hakkında. Oluşumun başından beri sürdürdüğü ve özellikle meclisin başlangıcında açıkça görülen bir tartışma.

İttifakların anahtarına sahip olun

Parlamentodaki En Comú Podem’in başkanlığında toplanan Jessica Albiach’ın meydan okuması Parlamentodaki ittifakların sola kayması ve Junts’un tamamen denklemin dışında kalması için anahtara sahip olmak gerekiyor. Komünlerin, bir lider olmakla suçladıkları Aragones’ten her gün talep ettikleri şey budur. ‘toplumsal’ gündem. tehdidi sonraki bütçeleri desteklemeyin son haftalarda ‘kreşendo’ya gidiyor. Katalonya’daki genel seçimlerde elde edilen ikincilik, belediye seçimlerinin acı sonucunu telafi etti. Ada Colau Hükümete girmeyi başaramadan Barselona belediye başkanlığını kaybetti Jaume Collboni. Sumar ile Podemos arasındaki kopuş Katalonya’da da yankı buluyor. Koalisyon içinde kendilerini “küçümsenmiş” hissettiklerini iddia eden morlar, ittifakın sürdürülmesini sağlayamıyor.

Alakalı haberler

2023 seçim felaketinin ardından altı milletvekili Vatandaşlar Seçmenleri projesinin hâlâ anlamlı olduğuna ikna etmeye çalışan son kalesi hâlâ Parlamento’da. Plan şu: kökenlere geri dön ve ara PSC seçmeni aftan rahatsız ve Puigdemont’la yapılan anlaşmalar. Bu, bağımsızlık hareketine ve dilsel yoğunluğa karşı sert bir konuşma yapmak anlamına gelir, ancak PP ile mesafeleri işaretleme ve özellikle Vox’la, özellikle göçmenlik veya güvenlik gibi konularda. Ne olursa olsun yapılacağını iddia ettikleri yaklaşan Avrupa ve Katalan seçimleri partinin geleceği açısından belirleyici olacak.

Madrid’in “vesayetinden” kurtulun

Bir yıl süren iç krizin ardından Katalonya PP’siLiderleri, Alejandro Fernandez, Öyle görünüyor yangını stabilize etmeyi başardı. Soyu tükenmiş sayılamaz, ancak Cenova’nın Kongre’ye gitme teklifiyle açıkça ortaya çıkan bu sorunu hafifletme planları en azından askıya alındı. Şimdi Fernández, kendisini Madrid’in “vesayetinden” kurtarmayı ve stratejisini uygulamayı hedefliyor. bağımsızlık hareketine karşı çok sert konuşma Vox’un alanını ve Ciutadan’lardan geriye kalanları yemek ve Junt’larla birlikte Cenova’nın yalpalamalarından uzaklaşmak. Hedef, diğer Katalanlar gibi satış yapabilecek güce sahip bir sonraki Katalanlara ulaşmaktır. İspanyolizmin ‘faydalı oyu’ Katalonya’da şu anda Parlamento’da son sırada yer almasına rağmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir