Musk, Orban, Putin, Trumpizm… Ferraz’ın esaretinin tüm yabancı dostları

Kampanya olabilir Ferraz Caddesi’ndeki af karşıtı itirazlar Vox ve gençleri tarafından düzenlenen Madrid Toplantısı, uluslararası popülaritesinin zirvesine şu dönemde ulaştı: Tesla’nın ve eski Twitter’ın sahibi Elon Musk (bugün X), kısa bir tweet yayınladı: “Vay canına.”

Sadece üç harften oluşan bir kelime 168,1 milyon takipçi. Bu hayranlıkla Amerikalı kodaman, İsveçli aktivistin kısa bir gönderisine yorum yaptı Peter İsveç. Her türlü muhafazakar, AB karşıtı ve 2030 karşıtı gündem protestolarının kronikleştiricisi ve yayıcısı olan İsveç, 21 Kasım gecesi PSOE federal merkezi önündeki mitingde çekilen bazı cep telefonu görüntülerini yakaladı ve 20 saniyelik bir klip yayınladı. : “İspanya halkı sosyalizme karşı protesto yapıyor üst üste on sekizinci gece. Medya bunu görmezden gelmeye devam ediyor.” Ve sonra Elon Musk yanıt verdi: “Vay canına.”

Üç hafta sonra Kaliforniyalı milyarder, Vox lideri Santiago AbascalAtreju 2023 VIP çadırında her iki misafirin de yoğunlaşması aşırı sağ gençlik Neo-faşist başkanın partisi Fratelli d’Italia tarafından Roma’da düzenlendi Giorgia Meloni.

Art arda gelen yazılar artık PSOE’nin savcılığa yaptığı şikayetle doruğa ulaşıyor. Pedro Sánchez’in karikatürünün dövülmesi Ferraz Caddesi’nde bitmedi. Düzenleyicileri bir yandan gelişiyor, bir yandan da küçülüyor. uluslararası etki yaratma stratejisi onun protestosuna. Amaç, af karşıtı isyanları terörün bir parçası haline getirmekti. Avrupa’da aşırı hoşnutsuzluğun gösterileri zinciri Devlet Güvenlik kaynakları bu sürenin Avrupa seçimlerine kadar uzayacağına inanıyor.

Ulusal Kasım

Noviembre Nacional, Vox’un gençlik kolu Revuelta’nın propaganda illüstrasyonlarında Ulusal Kasım’dı. Dublin’deki şiddetli İrlanda aşırı protestoları 24 Kasım ve sonraki gecelerde. Kıvılcım şuydu üç çocuk ve iki yetişkinin bıçaklanması bir okulun kapısında, yazarlığı Müslüman bir yabancıya atfediliyor.

“Soracağız diğer ülkelerden meslektaşlarımıza destekAbascal, iki gün önce Strasbourg’da düzenlediği basın toplantısında, “Sanchez’in Anayasaya, ulusa ve Devlete karşı darbesi” konulu Avrupa Parlamentosu tartışmasının önsözünde “destek vermekten çekinmeyeceğimiz bir destek” dedi.

O dönemde aşırı sağın webTV ve podcast’leri arasında, aşırı propaganda terminalleri arasında yer alan La Voz de Europa blogundan İspanya, İrlanda ve Fransa’daki protestoları konu alan “Avrupa, hazır” başlıklı bir yayın göze çarpıyordu. savaşmak için.”;.

Kesin bir başlangıç ​​tarihi yok Vox’un sokak çıkışına uluslararası bir görünüm kazandırmak için kampanya. Madrid’de, kasım ayının ikinci haftasında, Fransız ve İtalyan aşırı sağından bazı mütevazı aktivistler ve blog yazarları çoktan ortaya çıkmaya başlamıştı. Aldo Rossi veya Raphaël Ayma, politik turizm yapıyorum. Ama bu, Vox’un kayıtlarını kaydetmesinden önceydi. yardımcısı José María Figaredo A yurt dışına gönderilen mesaj İngilizce ve Fransızca olarak “İspanya’da neler oluyor?” 13 Kasım’da “Sánchez demantéle la separation des pouvoirs, l’etat de droit et la Anayasa espagnole” diye kınadı.

Eşleştirme

Artık yüz kişiyi ancak bir araya getiren Ferraz gecelerinde, Vox’lu gençler, PP’den emekliler ve ayrıca deriler ve Falanjistler bir araya gelecekti. Ancak kampanyanın, sözde, yurtdışında geliştirildiği iddia ediliyor. Vatan Yemeği gibi aşırı sağcı eylemlerFalange, Madrid’deki bir restoranda APF’deki (İspanyolca Barış ve Özgürlük İttifakı) kardeş partilerin temsilcilerini ağırladı. İtalyan Forza Nuova ve Fiamma Tricolore veya Fransız Ulusal Cephesi. 17 Kasım’dı. O gece Ferraz’daki en gergin gecelerden biriydi.

İspanya’da aşırı sağın ana birleştiricisi olan Vox, eylemlerini yoğunlaştırıyor. Uluslararası ilişkiler Avrupa Parlamentosu’nda göründüğünden beri. Af karşıtı isyanların yayılmasına yönelik destek zinciri, oluşumun Avrupa’daki diğer partilerle işbirliği mantığının bir parçası.

Ve bu, af yasasıyla ya da Ocak 2022’de Vox’un aşırı muhafazakar Avrupalı ​​partilere ev sahipliği yaptığı Madrid zirvesiyle doğmadı. Bu bağlantının kuruluş tarihlerinden biri, oluşumun Katalan liderinin çıktığı gezi günü olan 3 Aralık 2021’dir. Jorge Buxade Santiago Abascal’ı daha önce büyükelçilere tanıtmıştı. Başbakan Mateusz Morawiecki.

Polonyalı aşırı muhafazakar lider, liderliğini yaptığı projeye kendini adamıştı. Macaristan Başbakanı Viktor Orban Oluşturmak için ultra kıta ittifakı Avrupa Halk Partisi’nin oylarını çalıyor. Buxadé 3 Aralık’ta bir tweet attı. Örnek olarak kendisinin ve Abascal’ın Polonya şehir otobüsünde çekilmiş bir fotoğrafı. Yorum: “Zaten Varşova’dayız. Küçük şeyler geliyor…”.

Televanjelistler

Sosyalist federal merkez önündeki ilk 14 günlük ayaklanmaların ardından, beklenmedik ve şaşırtıcı bir şekilde ortaya çıkışı kimin finanse ettiği sorusu açık kaldı. Tucker Carlson Ferraz caddesinin ortasında. Kuzey Amerika’nın istikrarsızlaştırıcı sahtekarlık kralı, Seçim sayımına ilişkin Trumpist yalanlar yaydığı için son derece muhafazakar FoxTV’den suçlu bulundu ve kovuldu Amerika Birleşik Devletleri’nde, Rus televizyonu için başarısız bir imza, 13 Kasım’da bir escraches’e katılmak için Madrid’e geldi.

Carlson, televizyon ve ağ yayın alanlarında şu yorumu yaptı: İspanya küresel tepkinin öncüsü elitlere karşı. Ardından, “İspanya’nın tiranlığa sürüklenmesine karşı çıkan az sayıdaki kişiden biri” olan ve bu içeriğin 10,6 milyon kez ziyaret edildiği Santiago Abascal ile röportaj yaptı.

Daha yakın bir zamanda, Ferraz’daki Uvas mitinginin canlı yayınında, Sánchez bebeğinin dövüldüğü gece, Ferraz protestocularının arasında duran Tucker Carlson’un sesi duyuldu. “Dünya bugünlerde burada yaşananların çok önemli olduğunu net olarak göremedi. Bunu değiştirmeyi umuyorum” diye söz verdi.

Carlson en iyilerden sadece biri değil aşırı uluslararası propagandacılar Escraches’e destek ve dağıtım sağlayanlar. 6 Aralık’ta çanların çalmasına katıldı Jack Posobiec X sosyal ağında: “Yüzlerce Katolik bir araya geliyor Sosyalist hükümetin baskısına meydan okuyarak Tespih duasını alenen yapın İspanya’nın halka açık ibadetlere karşı olması” dedi.

Bunlar artık Revuelta isyanını desteklemek, abartmak ve çarpıtmak için Avrupa’dan siyasi turist olarak gelen küçük aşırı sağ aktivistler değil. Carlson ve Posobiec çağrının din propagandacılarıdır Alt Sağ – Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkan aşırı muhafazakar hareket Milyonlarca takipçisi ve güçlü mali desteğiyle.

Posobiec bunlardan biri etkileyiciler Kuzey Amerika aşırı sağının en önde gelenlerinden 2,4 milyon takipçi yalnızca X’te ve milyonlarcası YouTube’da ve diğer ağlarda. Carlson’un kolektif 11,1 milyon takipçisi var.

Her ikisinin de neo-sağcılığının hiçbir kompleksi yok. 28 Aralık’ta Posobiec, General Franco “Devrimin Günlükleri” adlı podcast’inin bir bölümü. Bu içerikle, Aralık ayında diktatör figürünü rehabilite eden Amerikalı ultralar arasında trend olan bir tartışmaya katıldı. Posobiec katkısına “Son Haçlı Seferi; İspanya İç Savaşı” ve yaklaşımı şu şekilde: “İspanya iç savaşı hakkında ona söyledikleri her şey yalandı. “Franco İspanya’yı kurtardı ve İsa için savaştı.”

doğudan

Bu kadar çok bağlantı varken, Sánchez bebeğinin dövüldüğü gece, Ferraz’daki Uvas kutlaması sırasında insanların arasına karışması garip değil. bir Visegrad24 kamera. Polonya aşırı sağının bir kuruluşudur. içerik deniz feneri çevrimiçi Avrupa’daki gerici akımların Kendisi bu yılbaşı gecesini şöyle kınadı: “İspanya’daki ayrılıkçılık karşıtı protestoların 55. gününde, uluslararası medya hâlâ olayı haber yapmayı reddediyor.”

Vox’un kampanyasına destek geldi Polonya Gençlik Örgütü, aşırı muhafazakar federasyon 25 Kasım’da İspanya, İrlanda, Polonya ve Fransa’daki protesto sahnelerini gösteren bir poster yaydı ve bunların üzerine tek bir slogan koydu: “Ulusal Kasım, Neithional Novembah, Narodowy Listopad, Ulusal Novembre.”

Uvas en Ferraz’da asılı bebeğin görüntüleri de canlı yayınlandı. Remix, başka bir platform çevrimiçi Avrupa’nın aşırı propaganda aygıtının Bu Orban’ın Macar hükümetinin yörüngesinden.

Azalan evrimine rağmen, Ferraz’ın yazıları da ilgiyi hak ediyor. Kremlin yörünge medyasıve şiddetinin farklı derecelerde yoğunlaşmasıyla.

Rus sosyal ağı VKÖrneğin, Gösterileri en gergin günlerde “İspanya protestosu” genel başlığı altında canlı yayınlıyor, yorumu kullanıcılarına bırakıyor ama bunu özel bir olaymış gibi değerlendiriyor.

Alakalı haberler

Russia Today (RT), Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasından bu yana AB’de sansürlenen kanal İstikrarı bozan aldatmacaları yaymakla suçlanan Trump, Kremlin yanlısı bir yayın olan ve İspanya’daki büyükelçilik ve diğer Rus kuruluşları tarafından desteklenen, Kremlin yanlısı bir yayın olan Geoestrategia blogu aracılığıyla İspanyollara Ferraz hakkında bilgi verirken ortaya çıkmayı başardı. Alexander Duguin, Vladimir Putin’in önde gelen ideoloğu.

İspanya’daki ablukayı aşmak için Rus kanalı ücretsiz bir bilgisayar programı dağıtıyor ve yayın yapıyor çevrimiçi Asya VPN’i ile. Bu blogda, Ferraz’ın isyanlarına ilişkin görüntüler yayınlandı; bu görüntüler, çevik kuvvet polisini protesto eden ultralarınkinden bile daha sertti. Onun hikayesine göre, ne oldu Madrid’de yaşananlar “ayrım gözetmeyen baskıdır” “keyfi gözaltılar”la “goril”in polis. Özünde “Madrid’deki vahşi baskı” var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir