Nefret söylemi veya suç

Yılbaşı gecesi, artık alışılagelmiş ama gittikçe azınlıklaşan ve radikalleşen yoğunlaşmalardan birinde, Ferraz Caddesi’ndeki PSOE genel merkezinin önünde, o partinin bağımsızlık hareketiyle yaptığı anlaşmalara karşı çıkan protestocular, PSOE Başkanı’nın piñata bebeğini dövdü ve astı. Hükümet, Pedro Sánchez. Eylem radikal bir tepki aldı PSOE’den kınamaBunu faşist şiddet olarak nitelendiren ve nefret suçu teşkil edebileceğini doğrulayacak kadar ileri giden. Ancak daha ılımlı olan kınama oldu. PPZaten İspanyol siyasetinin bir klasiği gibi görünen, yani rakipten kendisinin sorumlu olmadığı eylemleri sansürlemesinin istenmesiyle sosyalistlerin sitemini hak eden bir şey. Bu durum, söz konusu kişilerin, kendileri hedefken ve karşıtlarından aynı suçlamayı hak etmedikleri halde, benzer eylemler için aynı davranışı talep etmeleri de beraberinde, gerçeği ortaya koymaktadır. çift ​​ölçüt bazı siyasi liderlerin bu tür davranışları yargılamak için kullandıkları.

Aşırı sağcı gençlik örgütü Revuelta ile bağlantılı bir grup protestocunun gerçekleştirdiği eylem, bir Yeni Yıl ayini ya da basit bir şaka değil, son yıllarda yaygınlaşan ve ne kadar yaygın olursa olsun bir tür protestoyla bağlantılı. birbirlerini çok suçluyorlar, Hiçbir siyasi grubun münhasır mülkiyetinde değildir. Aslında sol ya da bağımsızlık yanlısı grupların bazı kesimlerinin simüle edilmesinin üzerinden çok da uzun zaman geçmedi. Mariano Rajoy’un ya da Kral’ın oyuncak bebeklerinin başlarını kesLGTBI hareketi üyelerinin Onur Günü kutlamalarında dövüldüğü Isabel Díaz Ayuso ve Santiago Abascal’ın figürleri ya da Sevilla’nın bir kasabasında bir adamın ateşe verildiğini Carles Puigdemont’u temsil eden oyuncak bebek.

İstisnasız hepsi bu davranışlar şüphesiz kötü bir zevke sahiptir, Düşmanın tehlikeli şekilde insanlıktan çıkarılması, gerilimi artırabiliyor ve ne kadar sembolik olursa olsun, şüphesiz yüksek dozda şiddet içeriyor. Bütün bu nedenler onları nefret dolu kılıyor ve dolayısıyla kınanacak şey Vox’un liderinin yaptığı gibi, hem bunları uygulayanlar hem de onları mazur gören, haklı çıkaran veya küçümseyenler için. Ancak bu, bunların suç olduğu anlamına gelmez ve bunları uygulayanlar arasında halihazırda var olan nefretin ötesinde nefreti kışkırttığı düşünülemez. Aksine, bunlar aşağıdaki gibi temel bir hakkın kullanılmasında çerçevelenmesi gereken davranışlardır: İfade özgürlüğü. Dolayısıyla bu eylemlere ancak gösterileri gerçeğe dönüştürmeye yönelik açık çağrıların eşlik etmesi, yani siyasi lider olsun veya olmasın insanların fiziki bütünlüğüne saldırılması veya belirli gruplara karşı ayrımcılığı teşvik etmesi durumunda, bu eylemler gerçekleştirilebilir mi? cezai kovuşturmaya tabi olmak. Yüksek Mahkeme’nin 2017’deki kararında da belirtildiği gibi, “suç işlemeyi teşvik eden nefret, çatışma tohumları eken ve bir arada yaşamanın temel değerlerini aşındıran nefret ile suç işlemeye teşvik eden nefret arasında cezai bir ayrım yapılmalıdır.” düşmanlık veya kızgınlık. Birlikte yaşamayı aşağılamanın bu biçimlerinden herhangi birini destekleyen ve alkışlayanlar, siyasi olarak onaylanmayabilir. Ancak Bunları fırlatma silahı olarak kullanmak tutarlı değil bunlara yönelik hoşgörü düzeyi gerçeklere göre değil, bunları kimin yaptığına bağlı olarak değiştiğinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir