Òmnium affın bir “fetih” olduğunu iddia ediyor ve kendi kaderini tayin için “zemin hazırlamayı” amaçlıyor

“Mümkün olana kadar her şey imkansızdır.” Başkanın yaptığı bu Omniyum, Xavier AntichKuruluş tarafından yapılan çalışma – ve buna bağlı olarak bağımsızlık hareketi tarafından – sonunda üzerinde anlaşmaya varıldı ve süreç başlatıldı. Kanunu af. Farga del Hospitalet de Llobregat’ta 700’e kadar insanı bir araya getirmeyi başaran etkinlikte Antich, affı bir “fetih” ve “bir zafer” olarak sundu.Devletin kendi kendini değiştirmesi“ve bir “klodikasyon” olmaktan çok uzak olduklarının güvencesini verdi, onlar “bunu tekrar yapmak meşru“Böylece fırsat doğduğunda “fırsattan yararlanın”, gerçekleşmezse “yaratın” diye “zemini hazırlayacağına” söz verdi.

Sağ ve aşırı sağdan gelen birkaç hafta süren protestoların ardından Antich, Jordi Cuixart ve 2017’den bu yana kuruluşun yönetiminde yer alan herkes, sokaktaki sesin yalnızca “af, hak ve özgürlüklere karşı olanlar” tarafından duyulmasına “izin verilmemesini” istedi. Ayrıca yasa kesin olarak onaylanana kadar “gardımızı düşürmememizi” istedi ve baskıların devam edeceğini öngördü, bu yüzden “hazırlıklı” olmayı önerdi.

Değişiklikler ve gözetim

Antich, ‘procés’ tarafından yargılanan ve mahkum edilenlerin aklanması konusunda varılan anlaşmayı olumlu değerlendirdi, ancak aynı zamanda, bazıları etkinlikte hazır bulunan ERC ve Junts temsilcilerine, sunum yapmalarını tavsiye etti. Değişiklikler yasayı geliştirmek. Kendi adına, “afın uygulanmasını sistematik olarak izlemek” ve olası tüm yararlanıcılara “yardım etmek” amacıyla taraftan bir kayyımlık görevi başlatıldığını da duyurdu.

“Tekrar yap”

Ancak affın ötesinde Antich, bir sonraki adımın ne olması gerektiğini düşündüğüne odaklanmak istedi: kendi kaderini tayin etme. Òmnium’un mevcut lideri, bariz zorluklara ve sosyalistlerle bu konuda bilinen farklılıklara rağmen, aynı partinin yakın zamana kadar affın “imkansız” olduğunu söylediğini hatırlattı. “Bize bu konuda konuşamayacağımızı, deli olduğumuzu söylediler. Bunlar şu anda Kongre’de yasayı tescil ettirenlerle aynı kişiler, onu savunuyorlar ve biz de yasanın onaylanmasının eşiğindeyiz.” .

Ayrıca Antich’e göre, Devletin “baskı sonuçlarını ortadan kaldırmak zorunda kalması”, 2017 olaylarının suç olmadığının kabulü anlamına geliyor ve Antich, bu nedenle bunların suç olduğuna inanıyor. “Bunu tekrar yapmak meşru”. Bu anlamda, kendi kaderini tayin hakkının “formülünü” bulmak için “zemin hazırlamak” ve bunun sağlanmasının taraflara bağlı olduğunu kabul etmek için çalışacağına söz verdi. İstediği şey, “tüm dünyayla ittifaklar” ve politikacılar, kuruluşlar ve vatandaşlar arasında maksimum “fikir birliği”nin aranmasıydı, çünkü kendisi bunu “başarının tek formülü” olarak görüyordu.

Bağımsızlardan PSC’ye

Alakalı haberler

Etkinliğe katılanlar arasında TBMM Başkanı da vardı. Anna Errameclis üyeleri Esther Capella Ve Manel BalcellsEski başkan Artur Masyanı sıra ERC milletvekilleri -Francesc Marc Álvaro veya Ruben Wagesberg-, Junts’tan milletvekilleri -Josep Rius, Eduard Pujol veya Pilar Calvo- ve CUP’tan milletvekilleri -Carles Riera, Xavier Pellicer ve Dani Cornellà-. Ancak bağımsızcıların ötesinde Sumar’ın müzakerecisinin de varlığı vurgulandı: Jaume Asensve Hospitalet belediye başkan yardımcısı, Rocio Ramírez, PSC’nin. ANC, AMI, UGT veya Madrileños por el Derecho a Decidir’in temsilcilerinin yanı sıra ifadeler de görüldü. Josep Rull herhangi biri Meritxell Borràsek olarak Joaquim Forn bağımsızlık kuruluşunun liderliğinin bir parçası olan.

Kanun hizmet etti Omniyum çalışmasının ana destekçilerden biri olduğunu iddia etmek af kanunu2017 yılından bu yana yönetim kurulunda yer alan tüm temsilcilerimizi, bu başarının en büyük örneğiyle onurlandırmayı, Jordi Cuixartgözle görülür bir şekilde heyecanlı olduğu görüldü. Ancak taraf, ‘procés’in gittiğini iddia eden 4.500’den fazla misillemecinin” de sesini duyurmak istedi. Diğerlerinin yanı sıra Mayorkalı rapçi de katıldı Josep Miquel Arenasolarak daha iyi bilinir ValtònycEkim ayının sonunda Katalonya’ya döndü. Belçika’da altı yıl onun hapsedilmesini önlemek için. Büyük alkış alan konuşmasında, “Pişman değiliz, kimse bizi susturamayacak, seferberliği savunmaya devam edeceğiz. Buraya kadar gelmek buna değdi” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir