Otegi, partisi karar vermedikçe kendisini EH Bildu’ya Lehendakari olarak aday göstermeyi planlamıyor.

O EH Bildu koordinatörü, Arnaldo Otegi, Prensipte kendisini bir sonraki Bask bölge seçimlerinde Lehendakari’ye aday göstermeyi planlamıyor, ancak bu konuyu ele almak üzere bu Pazartesi toplanacak olan egemenlik yanlısı parti liderliğinin konu hakkında ne karar vereceğini bekliyor. Ancak Otegi bir sonraki kongrede koalisyona liderlik etmek için yeniden aday olacak.

EH Bildu liderinin geçen hafta, özellikle de ayın 20’sinde, bir radyo röportajında ​​lehendakari’ye aday olup olmama kararını “aile faktörlerine” dayanarak verdiğini belirttiğinde ima ettiği şey buydu.

“Uzun yıllardır aktif olarak çalışıyorum ve bu aynı zamanda ailem için de bir dereceye kadar yıpranma ve yıpranma anlamına geliyor, ancak bir konuda da netim ki o da kendi sorumluluğumu üstlenmeden kimseden sorumluluk talep edemem.” .

Arnaldo Otegi yaptığı yansımanın Milliyetçi oluşumun Siyasi Masası toplantısında bunu yarın açıklayacak. “Bakış açılarımın ne olduğunu açıklayacağım, sonra bunları kabul edip etmemeleri, paylaşıp paylaşmamaları insanlara kalmış olacak” dedi.

Ancak aday olabileceğini tamamen göz ardı etmek istemedi: “Olmam gerekiyorsa olacağım.” Her halükarda “halkla samimi bir şekilde düşünmesi” gerektiğini vurguladı ve EH Bildu’nun “büyük avantajının” “çok fazla yedek kulübesine” sahip olması olduğunu vurguladı. “Benden biraz daha iyi” diye ekledi.

Alakalı haberler

Daha dün, EH Bildu’nun Kongre’deki sözcüsü Mertxe Aizpurua da şu sözlere değindi: 2024 Bask Parlamentosu seçimleri, EH Bildu’nun genel koordinatörü Arnaldo Otegi’nin lehendakari için “mükemmel” bir aday olacağını doğruladı, ancak siyasi örgüt içinde aday olabilecek başka kişilerin de olduğuna dikkat çekti.

Şu anda parlamenterler Oihana Etxebarrieta ve Nerea Kortajarena’dan Lehendakaritza’nın olası adayları olarak bahsediliyor. Aizpurua’nın kendisi de havuzlarda olurdu. Bu Pazartesi günkü toplantıyla EH Bildu, iç seçim süreci Adayların belirlenmesi için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir