Palma Şehir Meclisi, Balear Hükümeti’nden reşit olmayanların boğa güreşlerine gidebilmesi için yasayı değiştirmesini isteyecek

Palma Kent Konseyi’nin genel kurulu bugün, PP ve Vox’un oylarıyla, Balear Hükümeti’nin eski Avrupa’ya geri dönecek şekilde yasada değişiklik yapması yönündeki çağrıyı onayladı. küçüklerin boğa güreşlerine katılmasına izin vermek. Aynı şekilde ileri de ilerledi Aşırı sağ partinin, Temmuz 2015’te genel kurulda onaylanan ve Palma’yı boğa güreşlerine karşı bir belediye olarak ilan eden anlaşmayı yürürlükten kaldırma önerisi. Son olarak Palma’nın “boğa güreşi şehri” ilan edilmesi yönündeki madde oylanmadı çünkü Vox, PP’nin talebi üzerine bu konuyu teklifinden geri çekmişti.

2017 yılında Balear Hükümeti boğa güreşlerini düzenleyen ve hayvanları koruyan bir yasayı onayladı. boğa güreşi arenalarına erişimi veto ediyor 18 yaş altı. Belediye Meclisi şimdi değişiklik talebinde bulunacak ve muhtemelen başarılı olacak. çünkü PP ve Vox’un imzaladığı Hükümet anlaşmasının noktalarından biri başkan yap Marga Prohens Tam olarak bu yönetmeliğin değiştirilmesini içeriyordu.

PP’nin oyları, Vox’un “yüzyıllardır şehrimizde kutlanan boğa güreşi gösterilerinin Palma şehrinin Somut Olmayan Kültürel Mirasının ayrılmaz bir parçası olarak ilan edilmesini” talep ettiği başka bir öneriyi onaylamak için de geçerli oldu.Tüm vatandaşların toplumsal, tarihi ve hukuki bir gerçeği olması nedeniyle boğa güreşinin bütünlüğünü ve saygısını savunmak için her türlü yasal önlemi almak.”

“İnsanların, aynı zamanda Dünya Mirası Listesi’nde yer alan kendi sanatlarından keyif alma hakları var. Boğa güreşine gidenlerin de buna hakkı var. Ve kimse boğa güreşlerine gitmiyor. Boğalar Bir hayvanın nasıl kanadığını görmek için. Tıpkı Mallorca’daki bazı ‘katliamlara’ gidenlerin bir domuzun kanının nasıl kesildiğini görmemesi veya onlara ‘katil’ denmemesi gibi. Genel kurul oturumunda Şehir Planlama Konseyi Üyesi Óscar Fidalgo, boğa güreşi kültürünü savunuyoruz” dedi.

“İstismar, işkence ve kan kokuyor”

PSOE, Més per Palma ve Podemos’un oluşturduğu sol ise aleyhte oy kullandı. “İğrenç teklifler, PP ve Vox tüp aracılığıyla naftalin gösterdiler. Taciz, işkence ve kan kokuyor. ‘Katliamlar’ düzenleniyor, boğa güreşi değil. Ayrıca kimsenin gitmediği bir gösteri.”Més’in sözcüsü Neus Truyol’u eleştirdi.

Sosyalist meclis üyesi Xisco Dalmau, “Bu bir rezalet ve aşırı sağın yeni bir saplantısı” diye yakınıyordu.

Alakalı haberler

Oylamadan önce Progreso en Verde başkanı Guillem Amengual, genel kurul öncesinde Vox’un önerisini eleştiren bir konuşma yaptı. “Bir yere dönmek istiyorlar” avuç içi Çocukların boğa güreşi alanlarına girmesine izin veren siyah beyaz. Boğa güreşinin kültür olduğunu söyleyecekler ama değil. Kültür bir şeyin yaratılmasıdır, yok edilmesi değil. sana şunu hatırlatıyorum Mallorca sense Sang kampanyası Kurulduğu dönemde Balear Adaları’ndaki boğa güreşlerinin sona erdirilmesi çağrısında bulunan 300.000’den fazla imza topladı. Toplum ‘yeter’ dedi” diye uyardı Amengual.

Yanındaki bir aktivist ise “PP ve Vox, işkence, kan ve ölüm sizin kültürünüzdür” yazan bir pankart taşıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir