Parlamento yasama organının son bölümünü belirliyor

Başarısız yatırımlara odaklanılması nedeniyle zayıflayan bir tartışmanın ardından Alberto Núñez FeijooMeclis, düzenlemeye hazırlanıyor yasama meclisinin son dönemi için öncelikler. Bu Cuma, grupların önerileri oylamaya sunulacak ve bunun kağıt üzerinde Hükümet tarafından üstlenilmesi gerekecek. Pere Aragones. afve yeniden seçilme bağlantısının yanı sıra Pedro Sanchez doğru ilerleme taahhüdüne referandum ERC ve Junts’un anlaştığı, Şu anda kasırganın göbeğinde ancak Cumhuriyetçi mandanın azınlığı da diğer geziler gibi hedefin merkezinde yer alıyor. ekonomik ve sosyal mesele muhalefetin ‘cumhurbaşkanı’ için plan yaptığı. Aşağıda, Katalonya’daki siyasi kursun başlangıç ​​oturumunun en üst sıralarına yerleşecek sıcak klasörler var.

ERC, Junts ve CUP, başlangıçtaki farklılıklarına rağmen, bir yasanın onayını talep eden ortak bir metni oylamaya sundu. af kanunu ‘procés’ davası çerçevesinde “siyasi nedenlerden dolayı misilleme yapılanlar” için. Avam Kamarası da bu kanunun lehine bir metin sunuyor ve bunu kanun olarak anlıyor. yargısızlaşmanın son noktasıC’ler ve PP ise bunun tamamen reddedilmesini istiyor. Ancak bu Cuma günkü oylamanın en alakalı metni olmayacak, daha ziyade Cumhuriyetçiler ve yakınlaşma sonrası kesimler tarafından Sánchez’in atanmasını Hükümetin “kutlama koşullarını etkili kılmak için çalışmaya kararlı olması” şartına bağlamak için sunulan metin olacak. bir referandumun“, son teslim tarihlerini belirlememelerine rağmen. PSCTüm bu önerileri reddedecek olan AK Parti, Anayasa çerçevesinde “diyalog” ve “yeniden birleşme” yönündeki kararlılığını sürdürüyor.

Hem PSC hem de Junts oylamaya sunuyor “güven kaybı” Parlamentonun ‘başkanı’ Pere Aragonès ise Comú Podem’de seninkine işaret ediyor “liderlik eksikliği”. Üç parti, Hükümet’in bir yıl önce dağılmasından bu yana ERC’nin yönetimindeki yalnızlığı vurgulamak için birbirlerinin önerilerini, hiçbirinin bu teklifi yazmamış olmasına rağmen oylayacak. seçim dilekçesi veya bir kınama önergesi. Bu, sahnelemenin ötesinde, Cumhuriyetçilerin hafife aldığı kötü bir içkidir. yasama sürecini bitirebilecekler. Hem Sosyalistler hem de Komünler, bağımsızların Sánchez’in göreve atanmasına verdiği önemli desteğin farkında olarak, müzakerelerde yeniden işbirliği yapmayı teklif ettiler. 2024 bütçeleri.

Junts aynı zamanda PSOE ile nihai bir anlaşma yapılmasına yönelik başka bir şartı da oya sunuyor: Katalanca’nın AB’deki resmi statüsü“gerekli” olduğunu düşündüğü 24 Ekim’den önce onaylanacak. ERC ayrıca tekliflerinde dilden de bahsediyor, Ulusal Dil Paktı’nın yıl sonundan önce kapatılmasını istiyor ve ‘başkan’ tarafından açıklanan sağlık çalışanlarına yönelik Katalanca kurslarını oylamaya sunuyor. PSC ve Comuns’un da dahil olduğu bir dil eğitimi. Aksine, PP okullarda İspanyolca kullanılması konusunda ısrar ediyor ve Cs %25’lik cezanın uygulanmasını istiyor. Bu karara yanıt vermek için PSC, ERC, Junts ve Comuns tarafından onaylanan yasanın tamamen zıt nedenlerle yürürlükten kaldırılmasını isteyen CUP’un tam tersi.

Otonom finansman

Finansman konusu da masada olacak. Hem ERC hem de Junts şunu vurguluyor: mali açığı tersine çevirmek Generalitat’ın tahmin ettiği gibi 22.000 milyon euroancak yalnızca Cumhuriyetçiler bunu oylamaya sunuyor. Öte yandan bu rakamı sorgulayan PSC, Hükümet’e müzakere koltuğunu boş bırakmaması çağrısında bulunuyor. yeni finansman modeliSánchez’in Moncloa’da yoluna devam etmesi durumunda bu mecliste karşılaşmak istediği bir kavun. Komünler de bu anlamda terörle mücadele çağrısında bulunuyor. “yetersiz finansman” Katalonya, Aragonès’in sunumunu talep etmenin yanı sıra 2024 bütçeleri Ciutadans’ın da talep ettiği gibi, 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek şekilde zamanında ve şekilde. Cumhuriyetçiler, anlaşmaya varmak için “ikili” bir müzakerede olduklarını bir kez daha teyit ettiler “benzersiz” finansman.

Rodalies ve altyapıların transferi

Oylamanın bir diğer ana ekseni ise toplu taşıma ve makro projelerin ön planda olacağı altyapı bölümü olacak. Kapsamlı transfer Rodaliler ERC, Junt’lar ve Komünler bunu istiyor; PSC ise 2023 yılı sonundan önce önümüzdeki 10 yıl için Renfe programı sözleşmesinin imzalanmasını konuşuyor. C’ler ve PP, L9’daki çalışmaların tamamlanmasını, Komunlar ise şehirlerarası otobüs ağının iyileştirilmesini ve trenlerin ulaşımının kötü olmasını istiyor. Costa Brava gibi iletişimli alanlar.

Barselona-El Prat Havaalanı ise dikkat çeken diğer noktadır. PSC, 2023 yılı sonundan önce, bütçelerde mutabakata varıldığı şekilde, onu genişletmek için fikir birliği formülleri araması gereken Devlet-Generalitat teknik komisyonunun kurulmasını talep ediyor. PP ve C’ler ayrıca havaalanının genişletilmesini isterken, İttihat ve Terakki Odası, Avam Kamarasındakine benzer bir pozisyon olan “uçuş ve yolcu sayısındaki artışa” şiddetle karşı çıkmasını istiyor. ‘Cupaires’ aynı zamanda Oda’nın aşağıdaki gibi büyük projeleri reddetmesini de istiyor: sert kaya ya da Dördüncü KemerPSC ve Junts ise destek istiyor Ryder Kupası.

Karşı mücadele kuraklık bir kez daha başrolde muhalefetin iddiaları arasında. Hem PSC hem de Junts, CUP ve Comuns, Hükümeti yatırımları hızlandırmaya çağırıyor rejenerasyon ve tuzdan arındırma altyapısı ve su ve yakınsama sonrası olanlar, Hükümetin su yetkilerini tamamen devretmesini talep ediyor. Çoğu grup aynı zamanda yürütmenin yenilenebilir enerjilerin dağıtımındaki yavaşlığını da eleştiriyor. Her ne kadar ERC, teşvik etme konusundaki kararlılığını yeniden teyit etse de kamu enerjisiCUP bir kez daha şunu talep ediyor: pazarlamacı olarak çalışmak.

Alakalı haberler

Vergiler bir kez daha tuhaf yol arkadaşlarını bir araya getirecek. Junts ve PP oylamaya sundu gelir vergisi indirimi en alt kısımlarda ise yüzde 99’luk indirim önerisi yer alıyor. veraset vergisi ve birinci derece akrabalara yapılan bağışlar. Cs ayrıntılara girmiyor ancak farklılıkları ortadan kaldırmak amacıyla Katalanların diğer topluluklara ödediği vergilerin ayrıntılı bir analizini istiyor. Öte yandan sol, yeni vergiler yaratmaya kararlı. ERC, büyük gemilere vergi getirilmesini oylamaya sunarken, Komunlar “verginin yeniden tanımlanmasını ve arttırılmasını” talep ediyor. turist vergisi“ve İttihat ve Terakki yeni bir vergi teklif ediyor ikinci evler.

Doktorun ziyaret süresini kısaltın Birinci basamak bakımı da çoğunluk talebi olacak. PSC ve Junts bunun devam ettiğini iddia ediyor en fazla iki gün ve Avam Kamarası metni beşlik bir süre belirler. ERC, PSC gibi yeni bir sistemin onaylanmasını savunuyor Ulusal Sağlık AnlaşmasıCiutadans ve PP bir kez daha sağlık hizmetlerinde bekleme listelerinin sona erdirilmesini talep ederken, İTC de bu talebi savunuyor kamu eczacılığı ve sağlık merkezlerinde ortak şirketlerin özel faaliyetinin yasaklanması. Sorunları çözmek için daha fazla kaynak ruh sağlığı ve psikolog sayısının arttırılması Bu aynı zamanda çapraz bir istektir. Eğitim alanında, Aragonès okul kuponunu ESO öğrencilerine uzatmayı taahhüt etmiş olsa da, PSC, Comuns ve Junts da okul kuponunu talep ediyor. yeniden formüle etme.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir