Pedro Sánchez, yarı ölü mü, yarı canlı mı?, Joan Tapia’nın makalesi

Çarşamba günkü parlamento oturumunun yarısı sırasında Hükümet’in yasa tasarılarından hiçbirini geçiremeyeceği görüldü. yasama organının üç birinci ve ilgili kanun hükmünde kararnamesi. Sağa karşı oylar nedeniyle değil (PP ve Vox), yedi milletvekilinin ‘firari’ nedeniyle JxCat ve ayrıca beşi Olabilmek işsizlik yardımlarında.

Bu üç kararnamenin -değişiklik yapmak üzere yasa tasarısı olarak işlenmesi teklif edilmiş olmasına rağmen- yenilgisi, Hükümetin yönetecek parlamento çoğunluğuna sahip olmadığını teyit etmiş olacaktı. 179 milletvekilinin atanması için rahat bir çoğunluk vardı (2020’dekinden daha yüksek), ancak bu yalnızca yatırım yapmak içindi Sanchez ve onun yönetmeyeceğini Feijoo Vox’un desteğiyle. Tam tersine, son yasama meclisinde olduğu gibi ülkeyi yönetecek sert bir Frankenstein çoğunluğu yoktu. Bu nedenle JxCat ilgili üç kararnameye, Podemos ise işsizliğe karşı oy kullanacaktı.

Puigdemont Sánchez’in Waterloo ile her konuda anlaşmaya varmadan hiçbir şey yapamayacağını görünür kılmak istiyordu. Güçlü bir ‘fiili’ başkan yardımcısı gibi ama yükümlülükleri yok mu? PP’nin genel sekreteri Cuca Gamarra’nın söylediği gibi, Nadia Calvino Hükümetin gerçek başkan yardımcısının Puigdemont olduğunu mu iddia ettiniz? Sánchez, aynı zamanda sinir bozucu olan bu tuhaf durumu kabul edebilecek mi? Yolanda Díaz, Oriol Junqueras, PNV…? Ve Podemos daha da netti. İçin Pablo Iglesias Öncelik, Hükümetten istifa ettiğinde Sánchez’in başkan yardımcısı olarak sunaklara yükselttiği, ancak daha sonra itaatkâr olmamakla kalmayıp aynı zamanda Sumar’a karşı bir platform kuran Yolanda Díaz’a karşı yürütülen haçlı seferidir. Podemos. Iglesias, daha önce Irene Montero’ya yaptığı gibi Yolanda Díaz’ı ortadan kaldırmaya çalışıyor.

İşsizlik yardımlarına ilişkin kararnamenin Kongre tarafından reddedilmesi Díaz için ağır bir yenilgidir ve yatırımın çoğunluğunun Hükümet çoğunluğu olmadığını teyit etmektedir

Ancak Sánchez ve Puigdemont maçın sonunda çift takla attı. Düşmanlar ve suç ortakları aynı anda. JxCat, Katalonya’ya göçmenlik yetkileri karşılığında oylamaya katılmadı ve böylece Hükümet, 171’e karşı (JxCat’inki dışındaki tüm yatırımlar) 172’ye kadar çok amaçlı kararnameyi (yasal olan) onaylayabildi ve bu da aynı zamanda 10.000 milyon Euro’luk Brüksel fonunun alınmasını gerektiriyor. Ve aynı şey ekonomik önlemler kararnamesinde (KDV, elektrik fiyatı, ulaşım kuponları, emekli maaşları) ikinci bir oylamada da yaşandı (ilk oylamada Sumar milletvekili hatalıydı). Tam tersine, işsizlik yardımı 171’e karşı (PP, Vox ve Podemos) 176 oyla reddedildi. Yolanda Díaz için ağır bir yenilgi.

Junts’un takas sanatı yoluyla pozisyon değiştirdiği gerçeküstü ve ıstırap verici seansın sonunda Sánchez’in yarı ölü mü yoksa yarı canlı mı kaldığı belli değil. Belli bir istikrarla yönetilecek bir çoğunluk veya Frankenstein’ın olmadığı doğrulandı (ne Junts ne de Podemos var), ancak ilgili üç kararnameden ikisi saklandı ve en azından şimdilik Junts’un iktidara geleceği açık. Sanchez’i öldürmek istemiyor. Başını döndürmeyi, onu küçük düşürmeyi ve… ‘peix al koyu’.

Sánchez henüz başsız bir tavuk değil, ancak 1945’te Amerikalı bir çiftçi olan Lloyd Olsen’in 18 ay boyunca başsız hayatta kaldığını, ancak dün ciddi bir ‘sopapo cum laude’ aldığını hatırlamakta fayda var. Bir ay önce “sağ ile aşırı sağın birleşmesine” karşı duvar örmek isteyen cumhurbaşkanı Bolaños’un PP’den destek istemesini sağlamak zorundaydı, üç oyu kaybetmenin eşiğindeydi, ikisini kurtardı ve kafasıyla çıktı ama oldukça yaralıydı.

Alakalı haberler

Üstelik yasama organı yeni başladığında. Puigdemont aynı sayıda koltuğa sahip olmasına rağmen patronluk taslamak ve ERC’den daha fazlasını göstermek istediğinde Bütçelere ne olacak? Üstelik Hükümet de öğrenmiyor. Bolaños, son saniyedeki ızdıraplı müzakerelerde usta. Sadece bu, ki bu hiç de az değil. Ve ne Sánchez ne de Yolanda Díaz, asgari ücret anlaşmasının iş dünyasıyla bırakabilecekleri tek köprü olduğunu düşünmüyor. Son yasama meclisinde, PP’nin muhalefetine rağmen, işgücü reformu CEOE ile kabul edildi.

Hükümet, İspanya’nın tüm solun desteğiyle (yani Junt’lar olmadan, sol? ve Podemos olmadan) asgari bir düzenle yönetilemeyeceğini, ancak tüm siyasi ve ekonomik sağa karşı yönetilebileceğini anlamıyor. Yarı ölü mü yoksa yarı canlı mı? Aynı anda iki şey.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir