PNV, İsrail skandalından sonra Belarra’ya daha dikkatli olmasını tavsiye etti

PNV’nin başkanı, Andoni Ortuzar, mevcut durumda Filistin Devleti’ni tanımanın “ikincil bir konu” olduğunu belirterek, Sosyal Haklar Bakanı’na tavsiyede bulundu, Ione Belarra, Bu çatışmadan bahsederken “dil kullanımında biraz daha dikkatli olun”. Öte yandan Hamas saldırısının “çok güçlü bir şekilde” kınanması gerektiğini ancak İsrail’den Birleşmiş Milletler kararlarına uymasını ve “harekete geçmemesini” istediğini belirtti.

TVE’ye verdiği bir röportajda jeltzale oluşumunun lideri, Sumar’ın gelecekteki hükümet anlaşmasına Filistin Devleti’nin İspanya tarafından tanınmasının da dahil edilmesi talebine değindi. Sosyal Haklar Bakanı Ione Belarra’nın İsrail’e yönelik “soykırım” suçlamaları.

Andoni Ortuzar’a göre, “savaşın silahlı olarak tırmandığı” ve “insani bir trajedinin” yaşandığı “böyle bir zamanda” Filistin Devleti’ni tanıma taahhüdü “ikincil bir meseledir.”

“Öncelikle Hamas’ın terör saldırısı olan, şaşırtıcı bir şekilde sivil halka yönelik, haksız bir terör saldırısı olan bu çatışmanın ortaya çıkmasının nedenlerini ele almamız ve bunu çok güçlü bir şekilde kınamamız gerekiyor.”

Alakalı haberler

Ayrıca, “İsrail’in sahip olduğu savunma hakkı konusunda tüm Birleşmiş Milletler kararlarına uymasını ve aşırıya kaçmamasını da talep etmeliyiz” dedi. “Sivil nüfusu etkileyecek şiddet içeren bir tırmanışın olmaması, halkın saldırıya uğrayacak bölgeleri terk edebilmesine katkı sağlaması ve bu çıkışın onurlu ve insani koşullarda olması” diye konuştu.

Daha sonra, PNV başkanının görüşüne göre, “diplomasi zamanı gelecek”, ancak “bu tür kararlar bir çatışmayı sona erdirmek için alınır, ancak bu çatışma sona erdikten sonra kararlar kutuda kalır” gelenekseldir. Salihlerdendir ve idam edilmez.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir