PNV, Kral’ın konuşmasında İspanya’nın birliğinden bahsetmenin “gereksiz” olduğunu söylüyor

Başkanı PNV Bizkaia’dan, Itxaso Atutxabu Perşembe günü, dün yapılan konuşmada bahsedilenin, kral Philip VI Yasama meclisinin açılış töreninde İspanya’nın birliğine vurgu yapıldı. Milletvekilleri Kongresi.

Devlet Başkanı konuşmasında, tüm kurumların ortak bir hizmet için çalışma “zorunluluğundan” bahsetti. İspanya “bölünmeler ve çatışmalar olmaksızın sağlam ve birlik içinde”burada anlayış ve “farklılıkların tanınması” aranır.

Biscayan milliyetçi lideri Bilbao’daki Radio Popular’da partisinin bu mesajı paylaşmadığını gösterdi ve şunu ekledi: “Muhtemelen dün Bu konuşmayı yapmanın zamanı değildi.“.

PNV grubunun kralın konuşmasını alkışlamaması yönündeki soruya Atutxa, partisinin “genellikle kralın konuşmalarını alkışlamadığını ancak dünkü konuşmanın tam olarak PNV’nin ellerini çırpsın diye yapılmış bir konuşma olmadığını” hatırlattı.

Kurumsal saygı ve nezaketi koruruzancak alkışlamıyoruz çünkü asla alkışlamıyoruz” ve “İspanya’ya katılan diğer ulusları tanımadan, bir kez daha İspanyol ulusunun birliğinden söz eden kralın konuşmasını paylaşmıyoruz” diye ısrar etti. Durum.”

“Dün, yeni bir yasama meclisinin başlangıcında, Hükümetin kurulması için anlaşmaya varılan bir Parlamento’da, farklı güçlerle birlikte ilerleme kaydedileceğine dair imzalar atıldı. ulusal tanınma, İspanya’nın birliğinden bahsetmenin gereksiz olduğunu düşünüyorumo bitti.

Alakalı haberler

PNV liderliği tarafından önerilen lehendakari adayı değişikliği sorulduğunda, Biscayan yönetiminin başkanı sıfatıyla milliyetçi liderliğin bir üyesi olan Atutxa, bunun “kimseyi görevden almak” değil, daha ziyade bir “rahatlama” ile ilgili olduğu konusunda ısrar etti. adaylıklar.

Lehendakari’nin “çirkin” olmadığını düşünüyordu. İnigo UrkulluImanol Pradales’in yeni aday olarak belirlenmesinde de “hızlanma” yaşanmadığını belirterek, Urkullu’nun “PNV için önemli bir varlık olmaya devam ettiğini” ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir