“Podem, Katalanlara Komünlerin sunulacağını garanti edemez”

Podem Katalonya sonrası liderliğini ve liderliğini yenilemek için bir toplantı düzenlemenin eşiğinde 13 yöneticinin istifası. Yalnızca altı yıl içinde beşe kadar ulusal koordinatöre sahip olması, şimdiye kadar seçimlere Komünlerle birlikte (isyana değil) katılan bir oluşumun biriktirdiği çalkantılı tarihin kanıtıdır. Conchi Abellan (Mataró, 1984) üç yıldan fazla bir süredir, şimdiye kadarki en uzun görev süresi olan, dümende olmakla övünebilir, ancak çalkantılı sular devam ediyor. Eyalet düzeyinde ise mor olanlar Sumar’dan ayrılmayı teklif ediyorlarKatalonya’da ise sürecin devamlılığını garanti altına almıyorlar. Catalunya en Comú ile seçim koalisyonu.

Podem’de neler oluyor ki Yönetimden 13 kişi istifa etti ve parti yine bir yöneticinin elinde mi?

Amacımız bir an önce yeni bir liderliğe sahip olmak ve Avrupa seçimlerine de girmek. On üçe ne oluyor? İfadeleri oldukça manipüle edilmiş.

İddiaları, eyalet seçimlerinde Sumar’la birlikte aday olma lehinde bir manifesto imzaladıklarından dolayı ihraç edilecekleri yönünde.

Müzakere sürecinin ortasında, açıklamalarıyla engelleyebilecekleri zararlar verdiler. Ve ciddi olan şu ki, parti liderliğinin üyeleri olarak imza attılar. Yönetime 25 üyenin imzasını taşıyan, ihraç edilmeleri için dosya açmamızı isteyen bir şikayet dilekçesi aldık ve dosya ihtiyati tedbirle devlet yönetimine devredildi. Hiçbir zaman ihraç edileceğini düşünmedim ama bir yaptırım vardı.

Komünlerle ittifak şu anda tehlikede mi?

Cevap vermeliler. Bizim açımızdan, Katalonya’da harici bir kuruluş olduğumuza ve En Comú Podem adı verilen alanlar gibi sosyal ağların her iki tarafça görünürlük ve kontrole sahip olduğuna saygı duyulduğu sürece hiçbir sorun yok.

Bu talepler şu anda karşılanıyor mu?

Hayır, şikayetler oldu ve hala bir değişiklik yok. Bunlar yerine getirildi, ancak belediye seçimlerinden sonra artık yerine getirilmedi. Yolanda’nın onların adayı olması bana çok iyi geliyor ama onun iki siyasi alandan aday olup olmayacağına henüz karar verilmemişti. Bu zaten gerginliklere yol açmıştı çünkü devlet düzeyinde Podemos’a karşı bir küçümseme yaratılıyordu.

Avam Kamarası tarafından “hor görüldüğünü” hissettiniz mi?

Kendimizi azınlık hissetmeye devam ediyoruz. Her zaman ortak kararların alındığı alanda olmak istediğimi söylüyorum ama Katalonya’da da devlet geriliminin hissedildiği aşikar. Durumu normalleştirmek istiyoruz. Birlik hakkında eskisi kadar konuşmuyorum çünkü artık buna inanmıyorum ama ittifaklar kurmaya devam etmeye çok açığım.

En Comú Podem’de alınan kararlara Podem Catalunya’nın katılmadığını mı söylüyorsunuz?

Son aylarda hayır. Hatta belediyedekilerle haftalık olarak görüştük. Toplantılar çağrılır ve ertelenir.

Komünlerle ilişkilerin normalleşmesini ve En Comú Podem’in karar alma sürecine yeniden katılmayı talep ediyoruz.

Komünlerin koordinatörü olan ama şimdiye kadar Podem’in de üyesi olan Jéssica Albiach’la ilişkiniz nasıl?

Çok güzel. Geçen hafta bana aktivizmi bıraktığını söylediğinde onunla konuştum. Ve gerçek şu ki ikimiz de zor zamanlar geçirdik. Kendini Podemos’a ait hissettiği için ayrılmanın onu da üzdüğünü anlıyorum. Jessica her zaman oradaydı.

Peki, Avam Kamarası’ndan kiminle ilişkileri yeniden kurmayı başaramıyor?

Komünler adına listeleri müzakere etmek için toplantılara katılan Candela López (Catalunya en Comú koordinatörü) ve Adrià Alemany ile birlikte. Kötü bir ilişki yok, istediğim şey yeniden normalleşme ve karar alma süreçlerine katılım.

Listelerde kilo verdiler

Evet, genel seçimlerde olduğu gibi Comú Podem’de sekiz kişiden yalnızca birinin başlangıç ​​pozisyonuna sahip olması kişisel olarak beni yaraladı. Üç buçuk yıldır bir topluluk alanının çalışması için saatler harcıyorum. Şu anda sahip oldukları mevkilere Podem’in varlığı sayesinde sahip oldular. Bizimki 30 yıldır siyaset yapanlardan farklı bir siyaset yapma biçimi.

ICV’nin eski liderlerinden mi bahsediyorsunuz?

Evet, ayrıca Izquierda Unida’dan. Ada Colau ya da Gerardo Pisarello da mevcut olsa da çoğunluk onlar. Ayrıca herkesi temsil eden bir marka yaratmak istiyorsak isimlerle icat yapmaktan vazgeçmeliyiz. Zaten En Comú Podem’i konsolide ettik, o şemsiyeyle birlikte belediye seçimlerinde kendimizi sunduk. O çizgide ve istikamette devam edelim. Ama elbette, herhangi bir fiyata değil.

Bizim siyaset yapma biçimimiz 30 yıldır siyaset yapanlardan farklı

İsim sorusu tekrar açıldı mı?

Yine Podem’in sahip olduğu temsile bağlı olacaktır. Aksi takdirde onlar En Comú, biz de Podem olacağız.

Bu, Katalan seçimlerinde Komünlerle koalisyon halinde yer almalarının garanti olmadığı anlamına mı geliyor?

Bunu %100 garanti edemem çünkü bunu garanti etmek için masada bir pozisyona sahip olmam, güvenilir bir ortak çalışmanın olması ve aynı zamanda organizasyona saygı duyulması gerekir. Şu anda yok ve bizi aramadıkları için ilişkiler kopmuş durumda.

Podemos’un eyalet düzeyinde Sumar’la bağlarını koparacağını mı düşünüyorsunuz?

Bu, aynı zamanda çok fazla zarar veren Sumar’ın formlarına bağlı olacak. Uyandığınız her gün, ayrılan insanların yıldız imzasını atmak gibi bir hakarettir. Sosyal ağlarda Yolanda’nın, “evet evet demektir” yasası, hayvan refahı yasası, trans yasası veya kürtaj yasası gibi yasalarla herkesin, hatta bakanlarımızın emeğine el koyduğunun fotoğrafları var.

Olabilmek Avrupa seçimlerine Irene Montero’nun adaylığıyla sunulacak?

Ben isterim. Irene’in bir numara olmasını ve Sumar koalisyona katılmayı kabul ederse mükemmel olmasını istiyorum. Montero çok cesur olduğu ve hiçbir şeye sessiz kalmadığı için veto edildi. Kasiyer olarak çalışan bir işçinin kızının, eğitim seviyesi çok yüksek olmasına rağmen bakan olması ve üstüne bir de dönüştürücü kanunlar çıkarıp bunları BOE’ye getirmeyi başarması birilerini üzüyor.

Podemos’un devlet düzeyinde talep ettiği gibi Generalitat’ın bütçelerini Hükümetle yüz yüze görüşmeyi isteyecekler mi?

Henüz yapmadık. En Comú Podem’de durumun nasıl olacağını görmek için bekliyoruz. Parlamentoda sadece bir kadın vekilimizin bulunduğunu bilmeme rağmen hiçbir şeyi göz ardı edemem. Ancak bir öneride bulunabilirsek, Hükümetle masaya oturmaya hazırım.

Kasiyer olarak çalışan bir işçinin kızı olan Irene Montero’nun bakan olması ve dönüştürücü kanunlar yapıp bunları BOE’ye getirmeyi başarması bazılarını üzüyor

Şu anda ilişkiniz daha akıcı mı? KBH Avam Kamarası ne olacak?

Çok iyi bir ilişkimiz var ve onlarla, Oriol Junqueras’la buluşuyorum ama her şeyden çok politik analiz yapmak için. Parlamentodaki ERC sol görüşlü değil; başka bir şey de ERC’den çok Podemos’tan görünen Gabriel Rufián. Onun gibi birçok şeyi düşünüyorum. Konuşmalarını satın alıyorum; Aragones’e hayır.

Pablo Iglesias güvence verdi Yolanda Díaz’ı halefi olarak belirlediği için “pişmanlık” duydu. Paylaşıyor musun?

İyi niyetle yaptığı bir şeye hata diyemem. Pablo bir siyasi lider olarak, hataları olmasına rağmen elimizdeki en iyilerden biri. O zamanki düşüncelerine göre iyi davrandı. Dahası, Yolanda’nın iyi bir aday olabileceğini ancak tüm partiler için ön seçime girmesi gerektiğini, bunun da Yolanda’nın istemediği için gerçekleşmediğini söyledi.

Referandumun savunmasında net olmamız gerektiğini savunuyorsunuz. Komünlerin toprak çatışmasıyla ilgili tekliflerine giderek daha kayıtsız kaldığını mı düşünüyorsunuz?

Evet ve bunun için üzülüyorum. 1 Ekim’de bütün gece okuldaydım ve beni dövmeye başladıklarında oradaydım. Hayatım boyunca bunu hatırlayacağım. Ben bağımsız değilim ve oy verme seçeneğim tanınmadığı için oy vermedim, ancak ara yanıtın olduğu bağlayıcı bir referandumu savunuyorum. Benim iddiam federalisttir.

Hangi güveni hak ediyorsun? Pedro Sanchez?

Hiçbiri. Hükümete geldiğimizde bir anlaşma yaptık ve çıkardığımız yasalar terle, kanla, gözyaşıyla oldu. Konut kanunu üzerinde anlaşmaya vardığımız bir kanun değildi, aksine çok daha sınırlıydı. Ve yine de PSOE, kira fiyatlarına ilişkin bir düzenlemeyi masaya koyabilecek kapasitede değil. Başka bir örnek vermek gerekirse, konuşma yasağı da yürürlükten kaldırılmadı.

Gabriel Rufián, ERC’den çok Podemos’tan görünüyor. Onun gibi birçok şeyi düşünüyorum. Konuşmalarını satın alıyorum; Aragonés’e hayır

Podem’i yönetmeye devam etmeyi mi seçeceksiniz?

Bilmiyorum. Anlamadım. Benden bunu isteyen militanlar var. Kişisel yansıma aşamasındayım.

Bu neye bağlıdır?

Militanlıktan ne kadar destek alabildiğiniz ve ekibin çalışmaya istekli olup olmadığı. Duyuru yapmalarına rağmen yönetimin yarısından fazlası orada değildi.

Podem Catalunya’nın şu anda kaç militanı var?

1.200 ücretini ödesinler. Ve 65.000 kayıtlımız var.

Çifte militanlığı yasakladıktan sonra herkes oy verme seçeneğine sahip mi?

Yeniden düzenleniyor. Aktif olanlar oy kullanıyor.

Alakalı haberler

Podem Catalunya’nın altı yılda beş farklı liderinin olmasını nasıl açıklıyorsunuz?

Üç buçuk yıldır oradayım ve süreleri en fazla dört yıl. Anormal olan şu ki, bu kadar uzun süre görevde kaldım, bu da partinin istikrarını gösteriyor. Çok karmaşık aşamalar yaşadık. Siyasi alanın tamamından değil, kişisel alanından yararlanmak isteyen liderler oldu ve bunun büyük bir etkisi oldu. Annemin ölümü ve otizmli oğlumun uğradığı zorbalık nedeniyle görevim kişisel olarak zorlaştı. Buna belediye ve eyalet düzeyinde Parlamento müzakereleri nedeniyle Komünlerin durumunu da eklersek, bu üç buçuk yıl çok uzun oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir