Podemos, Galiçya’daki Iglesias doktrininden ayrılıyor ve Sumar’a karşı adaylığını yeniden doğruluyor

Podemos ilk kez kuralları ihlal ediyor Halen oluşumun bir nevi ruhani liderliğini yürüten Pablo Iglesias’ın. Lider, dijital platformundaki bir başyazı aracılığıyla mor üslerden Galiçya’da Sumar’la seçimlere koalisyon olarak katılma anlaşmasını reddetmelerini istedi; militanlık tarafından kabul edildi, anlaşmanın kapısını çarptı. Ancak Iglesias bir adım daha ileri giderek BNG’ye oy verilmesi çağrısında bulundu. Ione Belarra şu ana kadar varsaymaya direndi.

“Mor üslerin bugün ile yarın (anlaşmanın onaylanması veya reddedilmesi) arasında verebileceği en iyi karar (…) Sumar’la koalisyonu reddedin ve BNG’ye oy isteyin“, Pablo Iglesias’ın yönettiği web sitesinin başyazısında, ilerici seçmenleri Galiçya Milliyetçi Bloğu etrafında birleştirmek için Galiçya’da ortaya çıkan örtülü bir feragat çağrısında okunabilir. Ana Ponton.

Bu formül kaçınırız Doğrudan ölçülebiliriz Yolanda Díaz’la birlikte dezavantajlı bir durumda, tanınabilir bir aday olmadan, Galiçya Parlamentosu’nda temsil edilmeden veya koalisyon hükümetinde bulunmadan başladığı bir seçim etkinliğinde. Bu seçimlerin okunması da ulusal anahtarda olacak ve Sumar’ın arkasında olmak bir ilk olacak zayıflık mesajı. Irene Montero’nun koçbaşı olduğu seçim savaşını Avrupa seçimlerine ertelemek, ikinci başkan yardımcısıyla başarılı bir şekilde yüzleşmek söz konusu olduğunda daha fazla garanti verecektir.

İlk itaatsizlik hareketi

Podemos genel sekreteri Ione Belarra, istişarenin sonuçları belli olur olmaz Iglesias’ın açtığı ve Sumar’la yapılan anlaşmayı rafa kaldıran bu seçeneği bir kenara atmaya çalıştı. Sosyal ağlardaki bir mesajında ​​şunları söyledi: Morların seçimlerde kendi oyları olacaktı“Podemos’un dönüştürücü projesinin” sağlanması bir sonraki Galiçya seçimlerinde mevcut olmalı“ve ön seçimlerin galibine hitap ederek, Isabel Faraldo“en iyi aday” olarak.

Nerede bir açıklama Belarra açıkça Pablo Iglesias’ın tezlerinden ayrılıyor. Kısaca, partinin Resmi Gazetesi’ne dönüştürülen ve örgüte savaş ilan eden örgütten bilgi yaymanın ana aracı haline getirilen selefi ve şirketi Canal Red’e göre örgütün bağımsızlığını sahnelemeye yönelik bir girişim. tüm medya ekosistemi.

Hakkında Belarra’nın halka açık ilk itaatsizlik hareketi Dizilişin dizginlerini bırakmayan, farklı mikrofonlar ve gösterilerle yoluna devam eden Iglesias’a doğru Podemos’a giden adımı işaretlemek. parazit yapmak Eski mor liderin yükselişi, 2021’de kurumsal siyasetten ayrıldığını açıkladığı andan bu yana durmadı.

Kilise müdahalesi

Her ne kadar resmi olarak genel sekreterlik görevinden ayrılmış olsa da o tarihten bu yana görevine devam etmektedir. Podemos’ta yetkili ses olarak hareket etmek ve kendisini genellikle birinci şahıs olarak bahsettiği partinin resmi olmayan sözcüsü olarak ilan etti.

O Genel listelerde Irene Montero’yu veto etmek Grup ile kısa bir süre sonra ‘Diario Red’i yayınlayan Canal Red’in yöneticisi arasındaki ilişkide bir öncesi ve sonrası yaşandı. pozisyonlarınızı yazılı olarak belirleyin ve etkinizi artırın. Sayfalarında Yolanda Díaz’a yönelik saldırılarını sertleştirdi ve mor saflara bir kopuş ruhu ekti; Podemos nihayet Çokuluslu Sumar Grubu’ndan ayrıldığında Iglesias kararı kutlarken, Belarra ise durumdan üzüntü duyan ciddi bir ifadeyle sahneye çıktı. Organizasyonda siyasi bir dönüm noktasıyla karşı karşıya kalındığında, zıt olmasa da görünüşte farklı olan iki tutum.

Ayrılığı hızlandırın

Yeni platformu aracılığıyla tam olarak Iglesias’tı. Beş mor milletvekilinin Karma Gruba geçme kararını ilerletmek. Bazı sesler, makale yayınlandıktan sonra kararın hâlâ tartışılmakta olduğunu ve hatta resmi olarak verilmediğini ileri sürüyor.

Her halükarda, bu bilginin resmi duyurudan önce yayınlanması örgüt açısından pek hoş karşılanmadı ve örgüt de dağılmayı hızlandırmak zorunda kaldı: Podemos daha sonra ayrılışını onaylamak için basını aramak zorunda kaldı ve Iglesias’ın zamanları ona oyun oynadı: Mor olanlar parlamento komisyonlarında görünürlük sağlayan ve önemli bir ekonomik bonus sağlayan ilgili pozisyonlara ulaşmışlardı. Ama reklam resmi olmayan Değişikliklerin süresinin dolmasına bir saat kala geldi, böylece Yolanda Díaz’ın Podemos milletvekillerini görevlerinden almak için zamanı oldu.

Alakalı haberler

Aylardır resimleri Podemos özel olarak kendisini Iglesias’ın konumlarından ayırmaya çalışıyorörgütün bir parçası olmadığını iddia ediyor. Ancak Iglesias’ın oluşumdaki nüfuzundan yararlandığı son olaylar kamuoyunun oluşumdan uzaklaşmasını hızlandırdı.

Karma Grup’a gidişin ardından yaşananların ardından Pablo Iglesias, Ione Belarra’nın liderliğini bir kez daha görmezden gelerek Podemos’un Avrupa seçimlerinde tek başına yarışacağını ve Sumar ile karşılaşacağını duyurdu. Bunu, Irene Montero’nun adaylığıyla birlikte bu kararın açıklandığı resmi etkinlikten birkaç gün önce yaptı. Iglesias’tan gelen mesaj mor kubbeyi bir kez daha rahatsız etti eski liderin etkisinden kaçmak ve tasarılarını gerçekleştirme konusunda -en azından şimdilik- direniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir