Podemos, Kongre’de stratejilerini ERC ve EH Bildu ile birleştirmeyi hedefliyor

Podemos, Kongre’de yeni müttefikler aramaya başlar. Mor yön ile arasındaki köprüler Yolanda Diaz kesinlikle kırılmışlardır ve Ione Belarra Bundan sonra planlarının ne olacağını tasarlayarak bir dakika bile harcamak istemiyorlar. Mor liderliğin kaynakları, bu yolda ERC ve EH Bildu’nun kesiştiğini, Podemos’un halihazırda iyi ilişkilere sahip olduğu ancak şimdi bağlarını güçlendirmek ve koalisyon hükümetiyle müzakereler üzerinde baskı oluşturmak için stratejileri birleştirmek istedikleri oluşumların kesiştiğini söylüyor.

Salı günü öğleden sonra Dışişleri Bakanı’nın konuşması sırasında, José Manuel AlbaresSumar milletvekilleri arasında alarmlar çalmaya başladı. Podemos Organizasyon Sekreteri, Lilith Verstryngearamıştı Josep VendrellDíaz’ın güvendiği adamlarından biri, kararı konusunda uyarmak için. İlerleyen saatlerde de aramalar durmadı. Podemos ve PSOE -Belarra’nın neredeyse tamamı Haber Bakanı ve bizzat Başkanlık ile görüştü, Felix Bolaños. Ancak başka oluşumlarla da temaslar vardı.

Verstrynge, ERC sözcüsüyle konuşuyordu. Gabriel RufianMor kaynaklar bunu garanti ediyor. “Onlarla çalışıyoruz” diyen aynı sesler, EH Bildu’yu da denkleme ekleyerek Kongre’de birlikte çalışan bir blok oluşturarak PSOE ile müzakerelerde daha fazla ağırlık kazanmasını sağlıyor. Sosyalistler bir yasa oylamasında bu üç oluşumdan herhangi birinin çekimser kalmasını kurtarabilirdi, ancak üçünün aynı anda olması mümkün değildi.

Köprüler döşendi

Katalan cumhuriyetçiler uzatılan bu eli memnuniyetle kabul ediyorlar. ERC kaynakları, fikrin son yasama döneminde zaten oluşturulmuş olan ittifakı güçlendirmek olduğunu doğruluyor. Her iki oluşumun yakınlığının açık bir örneği, ERC sözcüsü Gabriel Rufián’ın göreve atanırken Belarra ve Irene Montero’ya söylediği sözlerdi. Pedro Sanchez: “Seni alkışlıyorum ve umarım birlikte ekleyebiliriz“.

Rufián’ın mevcut Podemos liderleriyle sürdürdüğü iyi ilişkiye, onu Díaz’dan ayıran anlaşmazlıklar da ekleniyor. Ayrıca son yasama meclisinde, iki bağımsızlık yanlısı gücün sözde “Gag Yasası”nın kısmen yürürlükten kaldırılmasına karşı oy kullanması gibi, morların kendi parlamento gruplarının duygularına karşı ERC ve EH Bildu’yu desteklediği anlar da yaşandı. ‘.’ lastik topları yasaklamadığı için. Unidas Podemos’un müzakerecisi Enrique Santiagobu reformdan yanaydı ancak mor liderlik ERC ve EH Bildu ile aynı fikirdeydi.

Alakalı haberler

Şimdilik PSOE, Sumar’la kopuşun ardından Podemos’la müzakere yapmak için masaya oturmaya istekli görünüyor, ancak koalisyon yönetimi içinde morların konumunun karmaşık hale gelebileceği konusunda uyarıda bulunan sesler zaten var: ERC ve EH Bildu kendilerini Podemos’ta konumlandırırsa. bir yasa lehine ‘evet’ oyu vermek veya PP ve Vox’un yanında yer almaktan başka seçenekleri olmayacak. İşte beş milletvekilinin bu olası sıkışmayı önlemek için ilişkilerini güçlendirmeye çalışmasının bir nedeni daha var.

Gelecek randevular

Görüşmeler şimdilik parlamento dinamikleriyle sınırlı, ancak önemli bir olay zaten ufukta görünüyor. avrupa seçimleri. Podemos ile Sumar’ın ayrılmasının ardından bu seçimler için bir koalisyon düşünmek zor. Mor kaynaklar tüm senaryoların açık olduğunu garanti ediyor. Bunların arasında, bazılarının halihazırda çalıştığı ERC ve EH Bildu ile yapılan bir ittifak da var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir