Podemos, Sumar’la 4 yıllığına ittifak talebinde bulunup aday olamayan 13 Katalonya liderine yaptırım uyguladı

Yaptırım Noel arifesinde geldi: militanlıktan dokuz ay uzaklaştırma ve Dört yıl boyunca göreve hak kazanamadan kurumsal veya organik. Podemos’un garanti komisyonunun Ankara’ya verdiği yanıt şöyle: Katalonya’nın 13 lideri Geçen Haziran ayında Sumar’la ittifak lehine bir manifesto imzalayan kişi. Bunu, müzakerelerin ortasında mor liderliğin onayı olmadan yaptılar. Yolanda Diaz Genel seçimlere katılmadan önce.

Hepsi 14 Kasım’da Katalan liderliğindeki istifalarını sunarak cezayı bekliyordu. “oransız” Podem Catalunya’nın liderliğini yenilemeye yönelik ön sürecin ortasında iletilen ve bu kararın nasıl Sumar’la devlet kopması Komünlerle ilişkilerde de bunun bir yansıması var.

EL PERIÓDICO’nun öğrendiği gibi, bildirim, istifa eden 13 kişinin çoğunluğu tarafından alındı; ancak henüz almamış ancak kaderlerinin aynı olacağını düşünen iki kişi ve lisanslarını daha önce yırtan diğerleri de var. Şu ana kadar hepsi geçici olarak askıya alındı iç çatışmaların çözümünden sorumlu devlet organından bir yanıt bekleniyor. Kınanan eleştirmenler arasında Meclis’teki mevcut milletvekili de yer alıyor Yolanda Lopez ve eski milletvekili ve Molins de Rei’nin meclis üyesi Lucas FerroParti koordinatörünü suçlayan diğer bölge meclis üyelerinin yanı sıra, Conchi AbellanKatalonya’da Komünlerle olan ittifakın “bozulmasının” bedelini ödemek için.

“Bize orantısız geliyor”

Verilen ceza hafif değil. Mevcut pozisyonlarına devam edebilirler ancak adaylığını yeniden sunan Abellán’ın liderliğine meydan okumak için devam eden ön seçimlere katılamayacakları gibi, en azından Podemos adına seçim de yapamayacaklar. yılında yapılan seçimler için önümüzdeki dört yıl. Yani ne Avrupalılara, ne Katalanlara, ne de 2027’nin belediyelerine veya genellerine. “Bize öyle geliyor ki oransız. Aslında, yaptırıma konu olan iç şikayeti kabul etmeleri bize orantısız göründü” diyor etkilenenlerden biri. “İhraç edilmiyorlar. Görevleri Podem tarafından üstlenildiği için Podem’i temsil etmeye devam ediyorlar”, ancak yönetimden açıklama yapıyorlar.

Abellán, manifestoyu kanatlandıran eleştirmenlerin tamamının örgüt üyesi olduğunu göz önünde bulundurarak, örgüt sekretaryasına şikayette bulunan farklı belediyelerden 25 meclis üyesi, sözcü ve aktivistin “ayrılıkçılığına” sırt çeviremeyeceklerini savunuyor. sonra liderlik, Sumar’la müzakereyi “riske attılar” tartışılmamış veya üzerinde anlaşmaya varılmamış bir eylemle. Kendisi, ihtiyati tedbirin garanti komisyonunun isteği üzerine verildiğini temin ediyor. “Hızla çözülür”. O zamanlar bilmedikleri şey, diye ekliyor Abellán, kısa bir süre sonra eyalet liderliğinin ön seçimleri belirleyeceğiydi. 2 Şubat. “Sunulmamalarına dair bir niyet yoktu” diye sürdürüyor.

Conchi Abellán yeniden seçilmeyi tercih ediyor

Öte yandan yaptırım uygulananlar bunun bir süreç olduğunu reddediyor “Önlemek için tasarlandı” Abellán’ın sahip olduğu “yeterlilik” ve Díaz’la yapılan anlaşmayı savunan manifestoyu imzaladıklarında başka açıklamaların da yapıldığını garanti ediyorlar “daha ciddi” müzakereler hakkında. Örnek olarak şu ifadeleri veriyorlar: Pablo Iglesias, Sumar ve Komünlere karşıve aynı zamanda bir korkuluk ile ittifak KBH mor olanların sözde el salladığı. “Bütün bunlar müzakerelere de zarar verebilir değil mi?” diyorlar.

Alakalı haberler

Podem Catalunya’nın koordinatörü EL PERIÓDICO’daki bir röportajda şu uyarıda bulundu: Avam Kamarası ile ittifak Bir sonraki Katalan seçimleri karşısında hafife alınamayacak olan bu karar, Katalonya’ya karşı sesini yükseltti. “küçükleştirme” morların oluşumundan zarar gördüğünü garanti ediyor Ada Colau. Önseçimler için adayların sunulması için 11 Ocak’a kadar zaman var ve şimdilik Abellán’ınkiyle rekabet edebilecek yalnızca bir kişi daha var: Partinin mevcut organizasyon sekreteri tarafından yönetilen kişi. Maria Pozuelo.

Sekiz buçuk yılda beş lider

Podem Katalonya’nın sahip olduğu sekiz buçuk yılda beş liderHem ‘süreçler’ hem de Komünler ve devlet dinamikleriyle olan bağlantı nedeniyle çalkalanan bir projenin çalkantılı iç yaşamının kanıtı. Gemma Ubasart, Albano Dante-Fachín, Xavier Domènech, Noe Bail ve son üç buçuk yılda şimdiye kadarki en uzun süre hizmet veren koordinatör Abellán. Selefleri artık partide aktif değil ve ikili üyeliğin yasak olması nedeniyle Parlamentodaki En Comú Podem lideri gibi liderler istifa etti, Jessica Albiach.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir