PP baronları af konusundaki tartışmayı bölgesel finansmana taşıyor

PP’nin bölge başkanları bu Perşembe günü grup halinde Senato’ya gidecek. yanıtı kolektifleştirmek müzakerelere Pedro Sanchez yatırımı için bağımsızlarla. Gelecekle ilgili tartışma af kanunu Muhafazakarların Senato’da salt çoğunluk ile sosyalistlere baskı yapmak için başlattığı çağrının ilk nedeni, alacağı adı ve kapsamını bilmeyi beklemekti. Ancak popüler baronlar konuşmalarının büyük bir kısmını bu konuya odaklamayı planlıyorlar. kamu yönetimi, bölgesel finansman ve “diğer ekonomik ayrıcalıklar”Partide cumhurbaşkanı vekilinin milliyetçi ortaklarına dağıtım yapabileceğini açıklıyorlar.

Alberto Núñez Feijóo’nun karadan, denizden ve havadan önderlik ettiği af karşıtı muhalefet tüm tartışmanın gündeminde olacak. Ancak bu gazetenin danıştığı farklı liderler, bölgesel düzeydeki temel tartışmanın finansman ve diğer ekonomik konularla ilgili olduğunun farkındadır: Avrupa fonları veya bir olasılık yeni mali anlaşma Popüler kaynaklar, Katalonya için Artur Mas’ın kendi zamanında tanıtmak istediği ve Bask Bölgesi’nin eyalet ayrıcalıklarıyla benzerlikler taşıyan projeyi yeniden canlandırdığını açıklıyor. Hem Junts’un hem de ERC’nin bağımsızlık yanlısı destekçileri bu haftalarda “tarihi borç” olarak gördükleri şeyin fazlasıyla farkındaydı. Devletin özerkliğine sahip çıkması ve Sánchez’in Moncloa’da devam etmesi için bu anlamda ilerleme talep edilmesi.

Endülüs, Valensiya Topluluğu ve Murcia Bölgesi’nin özellikle muzdarip olduğu mağduriyetlere kesin olarak son verecek yeni bir finansman sistemine sahip en talepkar topluluklar, bu konuyu tartışmanın merkezine getirme fırsatını kaçırmayacaklar. PP’nin daha önce herhangi bir hazırlık toplantısı ya da konuşmaların koordinasyonu olmadı.

Evet, sürekli bir diyalog ve kanaat var: bölgesel güç Şu anda PP’nin Sánchez’le mücadele etmek için sahip olduğu en büyük varlık bu. Senato’daki mutlak çoğunluk ise diğer ayağı oluşturuyor ve bu nedenle ilk büyük baskı girişimi, özerk topluluklardan oluşan bu genel komisyonun toplanması yönünde oldu. Muhafazakarlar PSOE’nin üç başkanının, Asturya’lı Adrián Barbón’un da katılmasını istedi; Navarrese María Chivite ve La Mancha’dan Kastilyalı Emiliano García-Page, affı çok eleştirdi ancak Senato’ya gitmeyi reddetti.

Üst Meclis’teki sosyalistlerin söylediği gibi, tartışmanın sulandırılması riski vardı: “PP meclisine”. Ancak Katalonya ‘başkan’ının da katılacağı duyurusu, Pere Aragones, muhafazakar dünyanın ötesinde genel ilginin büyük bir kısmını Senato gününe geri döndürdü. Öncelikle PP kaynakları diyelim çünkü PSOE “Fırçaya tutunmaya devam ediyor” ve ikincisi, “tüm topraklar kendisine ait” olacağı için iş eğitimlerinin taleplerini talep etmeye gelince.

Aragones ilk müdahale edecek olsa da niyeti işi bittiğinde ayrılmaktır. Sonra popüler başkanların damlaması gelecek. Madrid Topluluğu Başkanı, Isabel Díaz Ayuso, Öğleden sonra, gündemindeki diğer işleri bitirdikten sonra gelecek. Madrid liderinin ulusal profili bir klasik ve bunu Toprak Dairesi’nde yeniden ifade etmeyi planlıyor. PP’de ‘başkanın’ gelecekteki bir referandum hakkında da konuşmasını umuyorlar.

Toplam referansın diğer özerk başkanı Endülüs Juan Manuel Moreno, Senato tartışmasının “önemli” bir tartışma olduğunu zaten kamuoyu önünde savundu; Endülüs’ün çıkarlarını iki eksende Üst Meclis’e devretme fırsatını değerlendireceği konusunda ısrar ederek özerk topluluklara ses vermek: kuraklık ve bölgesel finansman. Endülüs cumhurbaşkanı, Çarşamba öğleden sonra Madrid’de PSOE’ye karşı ısındığı bir etkinlikte, “Görevimiz birbirimizle konuşmak ve dinlemek” dedi.

“Ekonomik ayrıcalıklar” Katalonya’ya

Endülüs baronunun ekibinde, Endülüslüleri ilgilendiren konuların yönetiminden ziyade Sánchez’e karşı olduğu fikriyle muhalefetin Moreno’yu azarladığı sürekli mesajlardan kaçınıyorlar. Bu nedenle, Endülüs PP’sinin lideri, Sánchez’e olan sarsılmaz destekleri için sosyalistlere her meydan okuduğunda, rakipleri, halk sağlığı sorunlarından bekleme listelerinin veya borsaların engellenmesine kadar onun yönetimindeki engellerle karşı saldırıya geçiyor. Endülüs Sağlık Hizmeti veya genç Endülüslülere kira yardımının ödenmemesi.

Moreno, ulusal tartışmada fazla ileri gitmenin kendisine zarar verebileceğini biliyor ve bu nedenle her zaman bölgesel finansmanla, Katalonya’nın ekonomik ayrıcalıklarıyla daha bağlantılı bir söylemi savunuyor ve şu uyarıda bulunuyor: ikili anlaşma Bu, “daha ​​fazlasına sahip olanların daha azına sahip olanlara göre ayrıcalıklı hale getirilmesi” ile sonuçlanabilir. Mesajı doğrudan: Hem Junqueras hem de Puigdemont “Katalanlar’dan pay alacaklar” ve zarar görecek olanlar Endülüslülerdir “bu çekin ödenmesi için” Endülüs Parlamentosu’nun son genel kurul toplantısında bağımsızlara bir görevlendirme karşılığında kınadı.

Endülüs PP saflarında Endülüs’ün “savaşçı” olacağını ve “eşitlik sürecini kırmak isteyenlere karşı garantör ve dengeleyici” olarak hareket edeceğini söylüyorlar. Finansman sisteminin reformu Endülüs toplumu için çok önemli bir konu; daha önceki yasama meclisinde Moreno’yu birkaç baronla bir araya getirerek en çok cezalandırılan özerkliklerden (şu ana kadar kişi başına finansman olan Endülüs) daha fazla kaynak talep etmişti. Valensiya Topluluğu, Murcia ve Castilla-La Mancha.

Alakalı haberler

Yönetim Kurulu başkanı, mevcut sistemle toplumun yılda 1.000 milyon kayıp yaşadığını ve bu açığın son yıllarda “220.000’den fazla Endülüslüyü dışarıda bırakan” bir sistem nedeniyle model altında daha da açıldığını kınadı. Endülüs, geçici bir fonun acilen yürürlüğe girmesini ve sistemin en çok etkilenen toplulukların gelirini eşitleyecek şekilde yeniden düzenlenmesini talep ediyor. Bu öneriye doğrudan karşı çıkan Madrid oldu.

PP’nin üstesinden gelmesi gerektiğini bildiği bir diğer konu da, halk baronlarının çıkarları arasındaki dikkate değer farklılıklar gelecekteki bir modelde. PP, kişi başına finansman sıralamasında en iyi konumda olanlardan para eksiltilmeden sistemin en çok etkilenenlere fayda sağlayacak şekilde dengelenmesi için Devletten yeterli kaynakların masaya yatırılması gerektiğini savunuyor. Çemberin karmaşık bir karesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir