PP, Hükümet için ilk büyük yenilgiyi bekliyor: “Gerçekliğinize hoş geldiniz”

“Bugün PP’nin herhangi bir baskısı yok. “Devlet kendi sosuyla pişirsin.” Alberto Núñez Feijóo’nun milletvekilleri, Kongre’nin (Alt Meclis’teki çalışmalar için Senato’da düzenlenen) genel kuruluna gerginlik veya aşırı jestler olmadan geldi. Hükümet kürsüsü ve bazı ortaklarının tam tersi, işlerin giderek karmaşıklaştığının farkındaydı. PP, sabah boyunca Pedro Sánchez’i seçilen yol nedeniyle kınayarak üç kararnameye müdahale etti.

Jaime de Olano, Kriz karşıtı önlemlerin uzatılmasıyla kararnamedeki pozisyonun savunulmasından sorumlu, platformdaki sıraya çok açık bir ifadeyle başladı: ”Gerçekliğinize hoş geldiniz. “Sánchez’in İspanya için istediği ve seçtiği gerçeklik bu.” Daha sonra, PP’yi Hükümetin metnini desteklemediği için devlet anlayışından yoksun olmakla suçlayan sosyalist milletvekili Pedro Casares’e yanıt verdi: “Hakaretlerle bizden destek istemeye geliyorlar.” Popüler tezgah alkışladı.

PP pozisyonundan vazgeçmedi ve son ana kadar kararnameyi geri çekmelerini ve muhafazakarların evet demesi için üç şartı içeren yeni bir kararnameyi onaylamalarını talep etti: et, balık ve konserve gıdalarda KDV’nin azaltılması; elektrik ve doğalgazda yüzde 5 oranında kalmak Hükümet tarafından önerilen kademeli artıştan kaçınılması; ve 40.000 Euro’nun altındaki gelirler için kişisel gelir vergisinin düşürülmesi. “Feijóo zaten sana bağımsızlık hareketi başarısızlığa uğradığında bizi aramadığını söyledi“, diye tekrarladı Olano.

PP’de sabah boyunca dikkat çekmemeyi tercih ettiler. Baskının ve odak noktasının her zaman Yürütme’nin parlamentodaki yenilgisi üzerine olması gerektiğinin anlaşılması. Feijóo’nun ekibi, “Bu genel oturuma ve bugünkü gösteriye giden yolculuk başlı başına bir yenilgidir” dedi. “Hiçbir zaman böyle bir yasama organı başlamamıştı” diye bitirdiler.

Popüler milletvekilleri de bu fikirde ısrar etmek için konuşma sıralarından yararlandılar: “Ne kadar kibir görsek de demokrasinin en zayıf hükümetidirler”. Olano’nun Bakan Félix Bolaños’a sorusu da doğrudandı: “Bize söylemeleri gereken şey, bu konuda ne kadar ileri gitmeye istekli olduklarıdır. lütfen Nogueras (Puigdemont’un partisinin sözcüsüne atıfta bulunarak)”.

Alakalı haberler

Önceki kararnamelerde (Haberin dijitalleştirilmesine ilişkin ve çalışma Bakanlığı Avrupa fonlarının bağlı olduğu sübvansiyon reformuyla birlikte) PP her zaman karşı oy kullanacağını açıkça ortaya koydu. Tarragona milletvekili Pere Huguet Tous, Hükümetin müzakere yetersizliği nedeniyle Kongre’de sıkışıp kalan konularda kraliyet kanun hükmünde kararnamesinin kötüye kullanılması nedeniyle sert eleştirilerde bulundu. “Bu parlamentonun yasama yetkilerini gasp ediyorlar. Olağanüstü ve acil ihtiyaç nerede?” Kraliyet kararnamesinde yer alan bazı noktaların 2025 yılında yürürlüğe gireceği dikkate alınarak soru soruldu. Aynı argümanlar, Başkan Yardımcısı Yolanda Díaz’ın kararnamesinde Galiçyalı milletvekili Irene Garrido tarafından da kullanıldı.

Popüler kaynaklar sabahın erken saatlerinden itibaren bunun Hükümetin ilk büyük yenilgisi olabileceği konusunda ısrar etti: “partner seçiminin mahkumu. PP açısından, Sánchez’in atanmasında ileri sürdükleri şey artık şu ifadeyle doğrulanıyor: “Bu bir çile olacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir