PP ve Vox, Valensiya Mahkemelerinde ilk bütçelerini onayladı

Alkışlar, beşlikler, kucaklaşmalar ve milletvekilleri ayağa kalktı. PP ve Vox bu çarşamba günü onayladı 2024 bütçeleriBaşkanlığını yaptığı Consell’in ilk üyesi Carlos Mazón. Son sekiz yıldır aralık ayının sonunda sol yedek kulübesinde yaşanan manzara, bu çarşamba salonu aşıp sağdaki koltuklara taşındı. Bölge yönetimini oluşturan iki partinin 52 oyu, PSPV ve Compromís’e karşı 46 oyu aştı ve Botànic’teki son oylara kıyasla %4,5 oranında büyümenin yanı sıra koalisyon için harç görevi gören ve nabzının nabzını tutan hesapları doğruladı. İspanya Hükümeti.

Hesapların toplam tutarı 29 milyar 732 milyon euroBir yıl önce PSPV, Compromís ve Unides Podem yöneticisi tarafından tasarlananlardan 1,3 milyar daha fazla. Bunlarda, bu bütçelerde 8 milyara yakın borç maliyetindeki artış öne çıkıyor. Temel kamu hizmetlerinde hafif bir artış yaşanırken, sağlık maksimum seviyeye ulaşırken, kesintiler yatırım faslında ve kamu sektörüToplamda 1.000 milyon daha az tahsis edilmiştir.

Popüler liderlerin ve voxistaların mecliste kutlanması (oy kullanma hakkına sahip tek kişi olan maskeli Mazón da dahil olmak üzere Consell’in de mevcut olmasıyla birlikte) bir finansal projeye rakam basmanın çok ötesine geçiyor. Çaylak popüler parlamenterler arasında “Ne kadar havalı” sözleri duyuldu. Bütçeler bir hükümetin siyasi eylem çizgisini belirleyen normdur ve PP ve Vox, Madrid’deki her iki oluşumun mesafesinden kendilerini koruyarak bu görevi neredeyse hiç çizik olmadan yerine getirdiler. Çünkü biri muhalefet, diğeri hükümet

Bütçe açığıyla ilgili şüpheler

Dahası, bütçe sınırları safları sıkılaştırmaya ve ikili partinin ana hedefi olarak belirlenen Pedro Sánchez başkanlığındaki Hükümet ile çatışmalarını öne çıkarmaya hizmet etti. İki hafta önce düzenlenen son Mali ve Mali Politika Konseyi’nde Maliye Bakanlığı, özerk toplulukların 2024 yılı bütçe açığı hedefinin %0,1 olduğunu bildirdi. Meclis Üyesi Ruth Merino tarafından hazırlanan bütçede belirtilenden onda iki daha az olan oran %0,3’e çıkıyor.

Bölge yönetiminin planladığı bu onda ikisi daha 290 milyon euro. Bunlara ek olarak, merkezi hükümetin finansman sistemi aracılığıyla göndereceğini bildirdiği tutardan 200 milyon euronun daha fazlasını devletten alacağı öngörüsü de var. 500 milyon avroyu bulabilecek bu dengesizlik, Consell’in merkezi hükümetle anlaşmazlığının bir nedeni daha oldu. Ancak bütçelerde hiçbir değişiklik yapılmadan onaylandı.

Sosyalist Ombudsman bu Çarşamba günü “Bunlar gerçekleşmeyecek hayali gelirler” dedi. Jose MunozBunun “kesintilere yol açacağını” garanti eden ve “borcunu artırmak”. Kendi adına, Compromís’in sözcü yardımcısı, Aitana Mas, PP ve Vox’tan “sorumluluk ve titizlik göstermelerini” istedi; ve “bu 500 milyon deliğe karşı oy vermelerini” tavsiye etti.

Ancak ne son eleştiriler ne de muhalefetin hayatta kalan değişikliklerinin oylanması hiçbir şeyi değiştirmedi. Popülerler ve vokalistler birlik sergilediler ve bir “toplumsal yatırım rekorunu” temsil ettiği için alkışladıkları bir mali projeyi onayladılar. ve ayrıca vatandaşlar için vergilerin düşürülmesi. Aslında, PPCV’nin Ombudsmanı, Miguel Barrachina, bunların “titiz” bütçeler olduğunu savundu. kendisi, uluslararası derecelendirme kuruluşlarının, Standard and Poor’s’un Generalitat’ın risk notunu durağandan pozitife çıkardığını zaten fark ettiğini söyledi.

İç şok yok

Alakalı haberler

Hesapların sahip olduğu yönetim etkilerinin ötesinde, PP ve Vox’un çoğunluğu politik olarak güçleniyor. Ya anlaşmanın balayı dönemi hala devam ettiği için ya da strateji hükümetin eylemlerini etkileyen gürültüden kaçınmak olduğu için, popüler ve voxistalar ana yıllık yasayı büyük çatışmalar olmadan hayata geçirdiler. Ne yürütme içindeki müzakereler sırasında, ne de daha sonraki parlamento süreçlerinde. Ya da eğer varsa, onları nasıl saklayacaklarını biliyorlardı ve neredeyse hiç kamuya açıklanmadılar; bu, ortakların artık nesli tükenmiş olan Botànic’in aksine övündüğü bir şey.

Değişiklikler ortak olarak sunuldu ve muhalefetin önerdiği 3.000’den fazla öneri arasından PP ve Vox yalnızca bir düzine oyla bölündü. Cinsiyetçi şiddet, cinsiyet eşitliği veya borç affı sürtüşmenin fark edildiği noktalardır. Genel olarak, Vox’un boğa güreşi kutlamalarına 300.000 Euro tahsis ederek veya “Katalancı” olarak gördükleri kuruluşlara verilen sübvansiyonları kaldırarak damgasını vurduğu bazı hesaplar var; PP ise enstrümantal sektördeki kesintiyi ve kamu hizmetleri temellerindeki artışı vurguluyor. Sağlık, Eğitim veya Bağımlılık gibi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir