PSOE ile Junts arasındaki arabulucu Francisco Galindo Vélez kimdir?

PSOE ve Junts El Salvadorlu diplomatı seçti Francisco Galindo Velez Her iki tarafın da yapacağı ikili görüşmelerde doğrulayıcı olarak görev yapacak olan “uluslararası mekanizmanın koordinatörü” olarak, aslında bu cumartesi İsviçre’de yapılan ilk toplantıya katılmış durumda.

68 yaşındaki Vélez, 1980’lerin sonlarından 2008’e kadar Fransa, Kolombiya, Guatemala, Meksika ve Mısır’da Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) olarak görev yaptı. Özgeçmişinde ayrıca Meksika, Honduras ve Nikaragua’da bölgesel temsilci olarak görev yaptığı vurgulanıyor. 1987-2008 yılları arasında Kosta Rika, Panama, Küba ve Belize. Daha sonra 2010-2015 yılları arasında El Salvador temsilcisi olarak Paris’te görev yaptı. Şu anki hedefi Bogota’daki konsolostur.

Galindo’nun hukuk diploması ve Hukuk ve Siyasal Bilimler diploması vardır. New York Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesinin yanı sıra Cenevre’deki Üniversite Yüksek Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü’nde doktora çalışmaları bulunmaktadır.

PSOE ile Junts arasındaki, yeniden seçilmesini kolaylaştıran yatırım anlaşmasını tetikleyecek anlaşmaların ilerleyişini koruması gereken diplomat Pedro Sánchez, Derin iç çatışmaları yakından yaşadı. Galindo Vélez bu olayın ilgili tanığıydı. Kolombiya Devleti ile FARC arasındaki müzakere süreci Bu, 2016 yılında yarım yüzyıldan fazla süren ve 400.000’den fazla kişinin ölümüne neden olan silahlı çatışmanın sonunu belirleyen bir barış anlaşmasının imzalanmasına yol açtı.

Diplomat, o zamanki Kolombiya başkanının stratejik istihbaratına dikkat çekti: Juan Manuel SantosBarış adına siyasi prestijini taahhüt ederek. Galindo Vélez bu karmaşık sürecin kayıtsız bir tanığı değildi: Birleşmiş Milletler’in izleme ve doğrulama misyonuna ülkesi adına katıldı. Havana anlaşmalarına uyum Hükümet ile isyancılar arasında.

Kolombiya deneyimi, 1990’ların başında, uzun süren bir iç savaşın ardından Hükümet ve Kolombiya’nın kendi ülkesinde olup bitenler merceğinden takip edildi. Farabundo Martí Ulusal Kurtuluş Cephesi (FMLN) 1992’de imzalanan barış anlaşmasının temellerini attılar.

Alakalı haberler

“Benim ülkemde bu çözüme ulaşmak imkansız görünüyordu çünkü gerillalarla Hükümet arasında buluşma noktaları yoktu, çünkü isyancılarla yasadışı bir şekilde savaşan ölüm mangaları vardı. Ancak barış çabaları başlar başlamaz bu mangaları terhis ettiler. “diye hatırladı. Bu anlamda El Salvador’da yaşananlar ona siyasi ufukta ortaya çıkan olumsuzluklara rağmen müzakerelerin değeri konusunda açık bir ders bıraktı. Santos ve FARC’ın birkaç yıl önce düşünülemez görünen bir anlaşmayı imzalamak için Küba’nın başkentine gelme şekli bu inancı doğruladı. Hem FMLN hem de Kolombiya gerillaları sonunda siyasi partilere dönüştü.

Diplomat için BM’nin varlığı ve vatandaşların katılımı, bu yolda daha iyi koşullarda ilerlemek açısından önemliydi. Galindo Vélez buna inanıyor “kusurlu barış“Savaştan ya da diğer şiddetli çatışma biçimlerinden her zaman daha iyidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir