PSOE ile yapılan anlaşma Katalonya için benzersiz bir finansman içeriyor

ERC’nin Senato’daki sözcüsü, Sara Bailac, Maliye Bakanı María Jesús Montero’nun bunu yalanlayan açıklamalarına yanıt olarak, Katalonya için benzersiz bir finansman hakkında konuşmak üzere ikili bir müzakere oluşturulmasından söz eden Pedro Sánchez’in atanması için PSOE ile yapılan oluşum anlaşmasına atıfta bulundu. Mali ve Mali Politika Konseyi’nde (CPFF), bu müzakerenin yalnızca Hükümet ile yapıldığını belirtti.

Bailac, Europa Press’e verdiği röportajda, Katalan bakanın Maliye Konseyi politikasına katılmamasının ardından Maliye Bakanı’nın ikili müzakereyi reddeden açıklamaları sorulduğunda “anlaşmada yazılanlara atıfta bulunduğunu” garanti etti.

Spesifik olarak, bazı bölgesel meclis üyeleri Mali ve Mali Politika Konseyi sonunda Bakan María Jesús Montero’nun, Katalonya ile finansman konusunda ikili bir müzakere yapılmadığının tutanaklara kaydedilmesini istediğini açıkladı.

Ancak ERC, Pedro Sánchez’in atanması için PSOE ile imzalanan anlaşmaya atıfta bulunmak istedi. Anlaşmanın metninde, 2024 yılının ilk çeyreğinde Hükümet ile Generalitat arasında bir anlaşmaya varılması ve “hizmetlerin mali yeterliliğini garanti eden yeterli finansmanın” sağlanmasında ilerleme sağlanması amacıyla ikili bir komisyon kurulacağı belirtiliyor. “Katalonya Özerklik Statüsü’nde yer alan yatırım taahhütlerine uyumu sağlamak” ve ayrıca “Katalonya Özerklik Statüsü’nde yer alan yatırım taahhütlerine uyumu sağlamak”.

Alakalı haberler

Bu bağlamda Senato’daki ERC sözcüsü, Generalitat Ekonomi Departmanı’nın Katalonya için benzersiz bir finansman teklifi üzerinde çalıştığını ve kendi deyimiyle Katalonya’nın yaşadığı mali açık için “çözüm bulmaya” çalıştığını hatırlattı. .

Aynı şekilde Sara Bailac da referandumla ilgili olarak bağımsızlık hareketinin bu mecliste “belirleyici olacağına” dikkat çekerek, yıllardır affın “imkansız bir konu” olduğunu söyleyen PSOE’yi uyardı: “Bu yüzden biz Referandumun da imkansız olduğunu ama siyasette her şeyin siyasi irade meselesi olduğunu söylemek için hâlâ biraz zaman harcadım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir