PSOE, ulusal konseyde desteğine karar verecek olan Junts’la uzun bir görüşme yapmayı planlıyor

PSOE genellikle Junt’ları bir “transatlantik.” Sosyalistler, partinin gücünden bahsetmiyorlar. Carles Puigdemont. Sonuçta Katalonya’da 23 Temmuz genel seçimlerinde beşinci oy aldılar. Onlarda var yedi koltuk, CiU’nun iyi zamanlarında elde ettiği hasatın çok altında bir rakam. Bu ifadeyi kullanarak işbirlikçileri Pedro Sanchez yakınsama sonrası zorluklara değinmek Rotayı değiştir okyanusu geçebilen gemilere benzer şekilde kısa sürede. Şimdi, Hükümet Başkan Vekili’nin yeniden seçilebilmesi için Junts’un desteği şartken, zaman onun aleyhine işliyor. Eğer o 27 Kasım Herhangi bir soruşturma olmadı, toplanacaklar yeni seçimler. PSOE birkaç hafta önce anlaşmanın hızlı bir şekilde imzalanacağına güvenmeye başladı ancak bu umut dağıldı.

Sosyalistler hızlı bir anlaşma umudunu ortadan kaldırıyor ve Sánchez’in Kasım ayında göreve başlamasına hazırlanıyor

“Uzun bir zaman olacak” sosyalist yönde ilerlemeyi öngörüyorlar. Öyle olsa bile, yasama meclisinin başlangıçta planlanandan hemen sonra harekete geçeceğine inanmaya devam ediyorlar. Artık kimse Ekim ayının en muhtemel zaman olduğunu söylemiyor. Junts’ta da tanı benzerdir. Parti yönetimi dikkate almıyor aşılamaz engel yok Tartışmanın merkezinde ‘procés’e yönelik gelecekteki af ile yatırıma giden yolda, ancak aynı zamanda anlaşmanın kısa vadede netleşeceğine de inanmıyor. Olduğunda da aynı kaynaklar devam edecek, oylamaya sunulacak. ulusal Junts Konseyi, Üslerle istişarede bulunmaktan ziyade anlaşma ihtimalini daha da yakınlaştıran bir manevra.

“Junts henüz köşeyi dönmedi. Hareketler eksik ve onlara zaman vermemiz gerekiyor. Biz içindeyiz ayin Müzakereler sona erdi ve hala inişler ve çıkışlar olması gerekiyor” diye devam ediyor Sánchez’in işbirlikçileri. Sosyalist liderin bu Cuma günü Kongre’de Junts’un parlamento sözcüsüyle yaptığı toplantı, Miriam Nogueras, bu izlenimi doğrulamak için geldi. “Uzaktan devam ediyoruz” Nogueras, bir saatten fazla süren toplantının sonunda şunları söyledi:

PSOE son randevuyu değerlendirme zahmetine bile girmedi. Sanchez turu Vox dışındaki tüm parlamento gruplarıyla onun yatırımını araştırmak için. Müzakereler damga vurmaya devam ediyor mutlak gericilik. Başkan vekilinin Kral tarafından aday gösterilmesinden neredeyse iki hafta sonra, sosyalistler yeniden seçilmeyi garantilemek için ne kadar ileri gitmek istediklerini hâlâ belirtmediler.

Yakınlaşma sonrası tarafların anlaşmayı üslerin değil liderlerinin oylamasına sunma kararı, anlaşmayı hazırlıyor

Bazı liderlerin özel konuşmalarında Junt’larla ilgili büyük engellerin temelde iki olduğu belirtiliyor. Bir tarafta, yakınsama sonrası Hükümet’in Katalan bağımsızlık hareketiyle ilişkisinin bir denetim kurumu tarafından denetlenmesi yönündeki talep uluslararası arabulucu, sosyalistlerin açıkça reddettiği bir rakam. Öte yandan, vazgeçiş tek taraflı rota PSOE’ye göre üstü kapalı da olsa, Ekim 2017’de yapılana benzer bir referandumu tekrarlamamayı taahhüt etmesi gereken Junts.

Artan iyimserlik

Bu arada Puigdemont’un partisinde iyimserlik artmaya devam ediyor. Bu mod Partinin daimi komisyonunun toplantılarından ve liderlerinin iç konuşmalarından ortaya çıkan bu bilgiler. daha fazla paktçı Bu olumlu vizyonu sadece çizmekle kalmıyorlar, aynı zamanda onu hararetle arzuluyorlar. daha radikal Ortamı belirleyenin ‘eski başkan’ olacağını sanıyorlar ve kendilerine tek soruyu soruyorlar: Af, Sánchez lehine oy kullanmaya yetecek mi? Cevap şimdilik militanlık tarafından verilmeyecek. iç danışmanlık ancak nihai anlaşmayı onaylaması veya onaylamaması gereken ulusal bir konsey.

İyimserliğin nedenleri aşağıdaki gibidir. Her şeyden önce, siyasi irade. Bu soyut bir faktördür ancak her türlü müzakerede büyük önem taşır. Tüm kaynaklar, Puigdemont’un müzakere edip bir anlaşmaya varmak istediğini belirtiyor. İkincisi, ‘eski cumhurbaşkanı’nın masaya koyduğu koşulların hiçbiri (af, arabuluculuk, Katalanca’nın AB’deki resmi statüsü ve bağımsızlık hareketinin muhatap olarak tanınması, buna ek olarak soruna yönelik bir müzakere) referandum önümüzdeki dört yıl boyunca) tamamen sağır kulaklara düştü.

Üçüncüsü, Puigdemont kontrolleri akıllı insan Junts’un pozisyonuna göre en radikal sektörlerin pozisyonlarını zorlayacak kaldıraçları yok. Ve anlaşmaya istekli olduklarının dördüncü göstergesi, bir teklif aldıklarında soğuk su sürahisi İddialarına ilişkin (gelecekteki af yasasının yatırımdan önce onaylanmayacağı gibi) kimse masadan kalkmadı. Junts çevresindeki en iyimser insanlar zaten bir noktaya gelindiği sonucuna varıyor. Dönüşü olmayan nokta PSOE ile görüşmeler sürüyor.

İç şüpheler

Oradan, sessizlik Dışarıdan empoze edilir. Bu, şirket içi şüphelerin önlenmesini sağlar. pozisyon değişikliği paktizmin alanına doğru. Bunlar, örneğin şu soruda dile getirilen şüphelerdir: Keşke af anlaşması sağlanırsa, bu da olur mu? yeterli Sánchez’e evet oyu verecek misiniz? Partinin genel başkanlığına en yakın olanlar, Laura Borras, Olumsuz cevap veriyorlar. Tahmin edilebileceği gibi, en yakın liderler tek taraflı tezler PSOE ile yapılan anlaşmaya en şüpheci olanlar ise Devletle yüzleşme ve karşı karşıya gelme. Bu soruya yanıt olarak Salı günü Junt’un Sumar’la müzakerecisi şunları söyledi: Toni Comin, Afın anlaşma için yeterli olmayacağı daha önce de belirtilmişti.

Alakalı haberler

Afla ilgili soru bir başka soruya yol açıyor: Sánchez’e ‘evet’ ya da ‘hayır’ kararı nasıl verilecek? Bugün itibariyle planlanan tek şey, nihai anlaşmayı onaylayıp onaylamamak için kongreler arasındaki en yüksek organ olan ulusal bir konseyin kurulmasıdır. Kimse resmi olarak talepte bulunmadı danışma ERC ile hükümet anlaşmasını ve aynı Hükümetten ayrılma kararını onaylamak için yapıldığı gibi militanlığa.

Nihai kararın istişare değil, ulusal konsey toplantısı tarafından alınması, ipucu. Bu konseyin bir toplantısı, Puigdemont’un öngörülebilir şekilde elektronik olarak müdahale edeceği ve çoğunluğun görüşünün PSOE’ye ‘evet’ lehinde olabileceği bir oturumda karşıt görüşlerin kamuya açık bir şekilde ifade edilmesini zorlaştırıyor. Bunun yerine, istişare her Junts üyesinin karar vermesine olanak sağlar. yalnız ve gizlice varsayım.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir