PSOE üsleri, Sánchez’in göreve atanması için yaptığı müzakereleri %87 lehte oyla destekliyor

Pedro Sanchez Sumar ve egemenlikçi partilerle hükümet kurma anlaşmaları için sosyalist militanlığın onayını alıyor. Oyların yüzde 87’si olumlu çıktı Dahili, zorunlu ve bağlayıcı istişarelerde, “Sumar ile hükümet kurulmasına ilişkin anlaşmayı destekliyor musunuz ve gerekli çoğunluğu elde etmek için diğer siyasi oluşumların desteğini alıyor musunuz?” Konsültasyonda Militanların yüzde 63,4’ü oy kullandı. %11,93 aleyhte oy kullandı. Oy kullanma hakkına sahip 172.600 üye, hem PSOE hem de PSC’ninkiler dahil ve ilgili gençlik örgütleri, geçtiğimiz Pazartesi’den Cuma’ya kadar elektronik ortamda, bu Cumartesi günü ise kendi gruplarında bizzat oy kullanabildiler.

PSC militanlığı ise yüzde 85,4 ile evet cevabını alırken, katılım yüzde 61,6 (7 bin 909 üye) oldu. Yüzde 12,2 karşı çıktı, yüzde 2,4 boş oy verdi ve yüzde 0,2 boş oy kullandı.

Sosyalist militanlar, ERC ile yapılan anlaşmanın metnini ve partilerinin Junts ile af yasasına ilişkin bir anlaşma imzalama niyetini bilerek sandık başına gidebildiler. Zaten geçen cumartesi, istişareler başlatıldığında, sosyalistlerin genel sekreteri ve Hükümet başkan vekili, Pedro SanchezFederal Komite’de yaptığı konuşmada, “İspanya adına, İspanya’nın çıkarları adına, İspanyolların bir arada yaşamasını savunmak adına, bugün Katalonya’da son on yılda meydana gelen olaylara ilişkin affı savunuyorum.”

Sosyalist liderlerin çoğunluğu bu Cumartesi kendi gruplarına oy vermek için gelirken, Sánchez bunu Cuma sabahı elektronik olarak yaptı.

Dört yıl önce, Unidas Podemos’la yapılan koalisyon anlaşmasına PSOE militanlarının desteği, yatırım öncesinde %92 idi ve katılım %63’ü aştı. Daha sonra toplam 103.718 oy kullanıldı.. 2019’dan farklı olarak bu sefer sosyalistler sadece koalisyon anlaşmasını destekleyip desteklemediklerini değil, aynı zamanda atamayı gerçekleştirmek için gerekli olan diğer siyasi oluşumları da sordular. Ancak tartışmalı af kanunu doğrudan soruya dahil edilmedi.

Eski koruma

Eski başkanın liderliğindeki partinin eski muhafızları Felipe Gonzálezve Castilla-La Mancha’nın sosyalist başkanı, Emliano García-Page, Af yasası ve bağımsızlarla yapılan müzakereler konusunda örgüt içindeki başlıca eleştirel sesler onlar. O Federasyonların geri kalanı safları kapattı Partinin en yüksek organının kongreler arasındaki son toplantısında genel sekreterin etrafında.

Hepsinin önceliği hükümet kurmaktır ve Ferraz’da af yasası üzerinde anlaşmanın maliyetini ‘procés’ nedeniyle hapsedilen liderleri affetmenin maliyetiyle karşılaştırıyorlar.

Sánchez, militanlardan desteğini şu iddiayla talep etmişti: “Bu sorumluluğun altından kalkın” tarihi” Üyelere gönderilen bir mektup aracılığıyla, Yürütme Kurulu Başkan Vekili, “geçmişte pek çok kez olduğu gibi, partimiz tarafından üstlenilmesi gereken bir sorumluluğa” değindi. “Zamanın bizi haklı çıkaracağından emin”. Sadece bu da değil, “Katalan toplumunun yüzde 80’inden fazlasının ilerlemeye devam etmek istemesinin de gösterdiği gibi, Katalonya artık tam bir yeniden birleşmeye hazır.” bu yolda.”

Alakalı haberler

Yatırım engelini kaldırmak için Junts ile olan anlaşma hâlâ tamamlanmadıaf yasasının kapsamıyla ilgili maddelerine takılıp kaldıktan sonra. Her şeye rağmen muhataplar iyimser ve sosyalistlerin arzusu ERC parçasını taktıktan sonra bir an önce anlaşmaya varmak.

PSOE’nin üzerindeki son teslim tarihi baskısı kalktı ve artık gelecek hafta olasılığını teşvik ettikten sonra yatırım tarihi hakkında konuşmaktan kaçınıyorlar. Tek son tarih, önceden bir hükümet kurulmadığı takdirde Cortes’in otomatik olarak feshedileceği 27 Kasım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir