Puigdemont, ERC’yi suçluyor ve 1-O’nun “kişisel çözümler arayarak” “altına satılmamasını” talep ediyor

Pedro Sánchez’in göreve atanması için tezkere hazırlanırken, ‘eski başkan’ Carles Puigdemont avantajından yararlandı 1-O’nun altıncı yıl dönümü Junts’un Kongre’deki yedi oyununa değer vermek, PSOE’nin bir Hükümet kurabilmesi için gerekli, ancak aynı zamanda – ve hepsinden önemlisi – kendisini ERC’den uzaklaştırmak için bundan yararlandı. Consell de la República ve Plaza de Catalunya’daki egemenlikçi oluşumlar tarafından düzenlenen ve kişisel çözümler arayarak 1-O’nun “önemli noktalarının” “altına satılmamasını” talep ettiği etkinliğe müdahalesinden ortaya çıkan şey budur.

Kral’ın bu hafta resmen Pedro Sánchez’i aday olarak atamasını beklemek, PSOE’nin ERC ve Junts, Puigdemont ile müzakereleri hızlandırıcı adım atmasına olanak tanıyacak bir gerçek koşulları hakkında doğrudan konuşmaktan kaçındı, ancak iki uyarıda bulunmak istedi. İlki, kendi adlarına müzakerelere veya “sayfa açılmasına” izin vermeyeceklerini açıkça belirtmek istediği Cumhuriyetçilere gitti. Ve PSOE’ye ikincisi, kendilerini “pax autonomica”ya teslim etmeyecekleri konusunda uyarıda bulunuyor.

1-O’nun beşinci yıldönümü, ERC ve Junts Hükümeti’nin dağılmasının ortasında geldiyse ve PSOE ile müzakere stratejileri nedeniyle Cumhuriyetçilere yönelik ciddi eleştiriler ve yuhalamalar yaşandıysa, altıncı anma töreninde durum tamamen farklıydı. Cumhuriyetçiler yıllardır sosyalistlerle müzakere yolunda ilerliyordu, ancak şimdi parlamenter aritmetik Carles Puigdemont’un partisini de aynı yolu keşfetmeye yöneltti. Ancak ‘eski başkan’ ERC’nin müzakere stratejisine mesafe koymak istiyordu.

Böylece Cumhuriyetçilerin günlerce Junts’un stratejisindeki bu değişikliğe dikkat çekmesinin ardından Puigdemont hikayeyi tersine çevirmeye çalıştı ve ERC’nin bir strateji başlattığını belirtti. “1-O’ya dön”. Son yıllarda kendisini küçümsemekle ve onu istememekle suçladıktan sonra, “Onu umutla selamlamak istiyorum” dedi. Cumhuriyetin başına Consell’i “köşeye oturtmak”.

Urban Guard’a göre, Waterloo’da 4.500 protestocunun önünde gerçekleştirilen bir video konferansta, ‘eski başkan’, bu stratejinin nelerden oluşacağını çok iyi belirtmemesine rağmen, bir kez daha 1-O’nun bağımsızlığa ulaşmanın bir “formülü” olduğunu iddia etti. “Formül var, sadece onu uygulamaya karar vermemiz gerekiyor” diye güvence verdi ve 1 Ekim’in “anma tarihinden daha fazlası” olabilmesi için “iradelerin birleşmesi” çağrısında bulundu.

Af için Boos’tan Òmnium’a

Ancak bağımsızlık hareketinin bölünmüşlüğü yalnızca Puigdemont’un Hükümetteki eski ortaklarına karşı yaptığı konuşmanın sertliğinde görülmedi. Af konusunda farklı görüşler ortaya koyan bağımsızlık yanlısı oluşumlar da bu durumdan olumsuz etkilendi. ANC’nin başkanı iken Dolors Feliu, bunun “İspanyol devletini aklamak için bir tuzak” olduğu güvencesini verdi ve bağımsızlık hareketini, yasanın mahkemelerde onaylandığı gün Parlamento’dan bağımsızlığını ilan etmeye çağırdı; Òmnium’un başkanı, Xavier Antich1-O’nun “suç” olmadığını kabul etmesi için “devleti zorlama” gereğini savundu ve bunu Devletin 2017 stratejisinde bir “değişiklik” olarak sundu.

Antich’e karşı kamuoyunda “af yok” çığlıklarına ve yuhalamalara yol açan bazı sözler. Beşinci yıl kutlamalarında protestocuların düşmanlığına maruz kalan kişi eski Meclis Başkanı oldu Carme ForcadellPartisinin Milletvekilleri Kongresi’ndeki müzakere stratejisi nedeniyle eleştirilen kişi.

Gizli ERC yardımı

Alakalı haberler

Forcadell, ERC’nin Kongre’deki milletvekilinin liderliğinde gizli bir temsilci gönderdiği bu yılki gösteriye katılmadı. Pilar Vallugera. Etkinliğe başlamadan önce parlamenter, Cumhuriyetçilerin 1-O’daki rolünü doğrulamak istedi ve yalnızca üzerinde anlaşmaya varılan bir referandumun bunun “yerini alabileceğini” savundu. Vallugera, retorik bir tavırla ve büyük bir hararetle, “ERC’nin bağımsızlıktan yana olduğu ve bizim her zaman öyle olduğumuz açıkça ortaya çıktı mı?” diye sordu; etkinlik başladıktan sonra alacakları eleştiriyi kesinlikle önceden tahmin ediyordu.

Kesinlikle, Generalitat’ın ‘başkanı’ bu sabah bağımsızlık konusundaki fikir ayrılığından bahsetmişti. Pere Aragones1-O’nun altıncı yıldönümünü fırsat bilerek Junts’tan sosyalistlerle müzakerelerde tek taraf olarak hareket etmesini istedi. Aragones, Sivil Muhafızların oylamayı engellemek için harekete geçtiği belediyelerden Fonollosa’da (Bages) 1-O’nun altıncı yıl dönümü dolayısıyla yaptığı kurumsal açıklamada, affın kaldırıldığını bir kez daha belirtti. “baskının sona ermesini tamamlamak için gerekli” ama şuna dair güvence verdi: Tek başına siyasi çatışmayı çözmez. Bu anlamda bir kez daha sonucuna “saygı duyulan ve uygulanan” yeni bir referandum çağrısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir