Puigdemont, PSOE’yi “yeterli ilerleme olmazsa” PP’ye oy vereceği konusunda uyardı

Eski Katalan başkanı ve Junts’un lideri. Carles Puigdemontİspanyol Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) ile olan anlaşmalarında “yeterli ilerleme kaydedilmemesi” durumunda, partisinin aşağıdaki gibi yasalara karşı oy kullanmak için Milletvekilleri Kongresi’ndeki oylarını Halk Partisi’nin (PP) oylarına ekleyebileceği konusunda uyardı. Devlet bütçelerinden olanlar.

“Bütçeyi kaldırmak veya İsrail konusunda bir karar almak için PP ile oy kullanabiliriz ki aslında konumumuz daha uyumlu” Puigdemont, Alberto Núñez Feijóo başkanlığındaki partiyle birlikte, Katalan’ın ikinci sırada yer aldığı 2024 yılında Avrupa’daki ‘en etkili 28 kişilik’ listesini açıklamak için bu medyumun dün gece düzenlediği törende ‘Politico’ya konuştu. dokuz ‘bozucu’ arasında.

Bugün bu medya tarafından bildirildiği üzere Puigdemont, dün gece Avrupa Halk Partisi (EPP) başkanı ve bu grubun Avrupa Parlamentosu’ndaki lideri Manfred Weber’e, sosyalist hükümeti devirmek için PP ile bir anlaşmaya bile varabileceğini söyledi. Pedro Sánchez görev süresinin yarısına gelmişken gensoru önergesi verdi.

Şimdi, eğer Junts ve PP, Sánchez’in yerine bağımsız bir hükümet başkanının atanması konusunda anlaşmaya varabilirse olası bir gensoru önergesi bir seçenek olabilir. “Fakat bunun için PP’nin bize doğru bir adım atması gerekiyor. “Bana terörist muamelesi yapmaya devam edemezsiniz” Puigdemont, ‘Politico’ya yaptığı açıklamada, kendisinin tek suçunun yasadışı 1-O referandumuna oy sandıkları yerleştirmek olduğunu vurguladı.

Aynı doğrultuda, Avrupa Parlamentosu üyesi Junts ve eski meclis üyesi Toni Comín de geçtiğimiz günlerde, oluşumuyla anlaşmaya varamaması halinde, PSOE’nin Temsilciler Kongresi’ndeki oylamalarda birçok hayal kırıklığı yaşamaya hazırlıklı olması gerektiği konusunda uyardı.

Ara gazetesine verdiği bir röportajda Comín, Pedro Sánchez’in göreve atanması lehinde oy kullanmasına rağmen PSOE’de “bu aylarda herhangi bir değişiklik yapılmaması halinde ne bütçeleri, ne kararnameleri, ne de yasaları onaylama zorunluluğunun bulunmadığına” güvence verdi. ilerleme” ve yasama meclisinin “zor müzakereler nedeniyle zor” olacağını tahmin ediyor.

Dün gece Weber’le yaptığı görüşmede Puigdemont, EPP liderinin PSOE ile yaptığı anlaşmaya yönelik eleştirisini reddetti ve ‘Politico’ tarafından duyulan konuşmaya göre, Katalan bağımsızlığı konusunda siyasi olarak mutabakata varılması halinde “istişare amaçlı bir referandumun” mümkün olabileceğini savundu. Bu istişarenin İspanyol Anayasasına göre yasal olduğu konusunda ısrar eden Comín de katıldı.

Junts ile PSOE arasındaki siyasi anlaşmada yer alan ve İspanyol yargıç birlikleri tarafından oldukça eleştirilen ‘kanun hukuku’ terimine ilişkin tartışmaya ilişkin olarak Puigdemont, bunun yargıçlar ve politikacılar için bir uyarı olduğunu söyledi. görevlerini fazlasıyla aşmıştı.

‘Politico’ya verdiği demeçte, “‘Hukuk’ tabiri ‘The Godfather’daki at kafası gibidir: ciddi olduğumuza dair bir uyarıdır” dedi.

Alakalı haberler

‘Politico’ gelecek yıl için seçimini şöyle açıklıyor: “Mevcut kutuplaşma zamanlarına bir selam olarak, (2024’teki en etkili olanlar listesi) bir değil iki ayrılıkçıyı içeriyor.”

Bu nedenle, diye açıklıyor, “İspanya Başbakanı Pedro Sánchez’i desteklemek karşılığında 2017’de yasadışı bir bağımsızlık oylaması için af çıkarmayı başaran ve belki de başka bir ayrılık fırsatı elde eden Katalan” Puigdemont var ve “Flanders’ı ayrılıkçı bir devlete dönüştürmek isteyen” aşırı sağ parti Vlaams Belang’ın lideri Belçikalı Tom Van Grieken, Avrupa’daki bölücüler listesinde altıncı sırada yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir