Radikal sağ Avrupa’da kontrol altına alınabilir mi?

Tehlikeden bahsettiğimizde yeni bir şey söylenmiyor. büyüyen gerici dalga. 2024 yılı bu korkuların gerçekleşebileceği bir yıl olacak. koz yalnızca şunlar için mevcut değildir: Cumhuriyetçi ön seçimleri kazanmakama aynı zamanda potansiyel bir yarışta anketlerde de önde gidiyor Joe Biden. Latin Amerika’da ultraliberaller kazandı Mileive Hindistan’da moddi Görevini yeniden onaylayacak gibi görünüyor. Aksi nasıl olamazdı, Avrupa hiçbir şekilde bu küresel eğilimlerden muaf değil.

ECFR düşünce kuruluşu tarafından yürütülen bir ankete göre, en azından, dokuz üye devletler radikal sağ seçenekler kazanıyorve diğer birçok durumda ikinci siyasi güç olarak kalabilir. Peki bu durumda bir alternatif var mı? Bu dalga durdurulabilir mi?

Her şeyden önce, tanımlamak gerekli olacaktır. Nedenlerve sonra onlara göre hareket edin. Bu nedenler her zaman, her özel duruma uyarlanmış benzer bir eylem modelini izler. Önerilerinin dile getirildiği eksenler korku ve belirsizlik üzerine inşa ediliyor. O kimliğini kaybetme korkusu yerlici ve dışlayıcı önerilere yol açar, dış düşman korkusu milliyetçi ve militarist dürtüleri derinleştirir, enerjik, kültürel, sosyal olarak dönüşen bir dünyada belirsizliklerden duyulan korku geçmişe nostaljiyle bakan kıvrımları vurgular.

Avrupa kıtasında denemek için kullanılan çeşitli stratejiler olmuştur. devre dışı bırakmak radikal sağa. dayatılması “hijyenik kablolar” Almanya örneğinde kullanılan, geleneksel partilerin radikallerin gündemlerine dair varsayımı şuydu: seçmen tabanlarınızı genişletin Hollanda’da olduğu gibi ve diğerlerinde de nihayet kuruluş Finlandiya’da eyalet düzeyinde veya İspanya’da bölgesel ve yerel düzeyde olduğu gibi, bu partilerin hükümet düzeylerine aktarılması da mümkündür.

Alakalı haberler

İlk iki durumda strateji işe yaramıyor gibi görünüyor. Hollanda Rutte ve haleflerinin sağa kaymasının Wilders’e nasıl zafer kazandırdığına zaten tanık oldular. İçinde Almanya AfD radikalleri halihazırda ülkenin doğusunda üç oydan birine, geri kalanında ise beşte birine sahip olacak. Tüm anketlerde AfD Sosyalist partiyi geride bırakıyor ve şu şekilde konumlanıyor: ikinci seçenek olası seçimlerde. CDU ve SPD bunu başardı Büyük Koalisyon paktlarıAfD’nin farklı yerel ve federal hükümetlere girmesini önleyin. Şimdi bunun mümkün olup olmayacağı çok açık görünmüyor. O üstel büyüme Bu siyasi gücün bir kısmı onu bazı bölgelerde çoğunluk haline getirebilir ve oradan da güç hukuki ve hukuki değişiklikler federal düzeyde. Ayrıca güçlerle olan temasları açıkça neo-naziler CORRECTIV gibi sadece Alman halkının değil, aynı zamanda çokuluslu büyük şirketlerin de muazzam bir seferberliğine yol açtı. BMW herhangi biri Adidas’ın, diğerlerinin yanı sıra. Bu durumda korku harekete geçirmekSoru, bunu sandıkta da yapıp yapmayacağıdır.

Yapmak? Şüphesiz basit ve doğrusal cevaplar yoktur. Ama açık görünen şu ki Aşırı sağ korkusuna başvurmak yeterli değil. Çünkü projeler oluşturmaya ve teklifler sunmaya başlamak için şunları yapmanız gerekir: korku ve güvenlik çerçevelerini kırın. Bu çerçevelerde, radikaller.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir