Salvador Illa, Sánchez’in aradığı çoğul anlaşmanın Brüksel’deki elçisi olarak görev yapıyor

Madrid’de Hükümet’in başkan vekili, Pedro Sanchez, şimdi arka planda bağımsızlarla atama müzakereleri varken, yuhalamaya kulaklarını tıkamaya çalıştı. Ve Brüksel’de baş baron, Salvador IllaSağın desteklediği sağanak yağıştan uzak, sosyalistlerin genel seçimlerdeki zorluklara nasıl direndikleri ve Moncloa’da devam etmek için bir anlaşmaya varabilecek konumda olduklarıyla övünüyor. PSC lideri bu hafta, hükümetin yabancı bir eylemi olduğunu düşündüğü bir eylem karşısında hem PSOE’yi hem de Katalan dosyasını birbirine bağlamaya çalışan “çoğul” ittifakın elçisi olarak hareket etmeye odaklandı. “geliştirilebilir”.

Illa, Sánchez Hükümeti’nin, giderek daha fazla aşırı sağ partinin hükümet gücü arayışında olduğu bir Avrupa’da “muazzam bir prestije” sahip olduğu konusunda ısrar etti. Ne oldu? İtalya, Yunanistan, Finlandiya herhangi biri İsveçAvrupalı ​​liderlerle yaptığı görüşmelerde bunun İspanya’da gerçekleşmeyeceğini iletti. Illa, sosyalistlerin yönetim için yeterli meblağı elde etmelerinin mümkün olduğuna inandığını ilettiğinde aldığı yanıtın termometresini ölçtükten sonra, bağımsızcılarla yapılan bu anlaşmanın, ne kadar olursa olsun, Avrupa kurumlarının koruması altında olduğu sonucuna varıyor. PP veya Vox tarafından şeytanlaştırılıyor.

Brüksel gezisinin ikinci ve son gününde, “Çeşitliliğin ve çoğulluğun tanınıp kabul edilmesiyle İspanya güçlenir” diye savundu. PSC’nin eski liderinin elinden Raimon Obioller‘Garip Zamanlarda’ adlı kitabını Avrupa Parlamentosu’na sunan Erdoğan, “ulusun parçalanması korkusunu” körüklemenin “tehlikeli olduğu kadar güçlü de bir siyasi silah” olduğu uyarısında bulundu. İspanyol sağına ve aynı zamanda Katalan bağımsızlık hareketine de uygulanan bir reçete. Buna karşı şunları ekledi: “güven şurubu”na ihtiyaç var PP’nin yatırımdaki fiyaskosunun ardından sosyalistlerin ellerindeki projede.

Kendisi, PSOE’nin sağlayabileceği yetki belgesinin, Unidas Podemos ile koalisyonun, “bazılarının koalisyonun 12 ay süreceğini tahmin etmesine” rağmen görev süresi boyunca sürdürüldüğü ve Katalonya ile çatışmanın daha da kötüleştiği bir yasama organı olduğunu vurguladı. -Sosyalistler itiraf ediyor ki, o dönemde af için yapılan “risksiz olmaz” bahisi sayesinde desibellerdeki artış. Sánchez’in hedefi bir örgü örmek yasama ittifakıyatırımın ötesinde, bütçeleri de anlaşmaya dahil etmeye çalışıyor.

Illa, Sánchez’in aksine ‘af’ kelimesini söylemeden devam ediyor ve konuşulacak kişi olmaya da niyeti yok Carles Puigdemont, hiçbir zaman planlamadığı bir randevu ve PSOE’nin ellerine bıraktığı bir diyalog. Brüksel’den “Ben o yoldan gelmedim” diye vurguladı. Ancak 23-J sonuçlarında PSC’nin ağırlığını öne sürmek ve anlaşma çerçevesinde Katalonya ile ilgili her şeyi sermayeye dönüştürmek istiyor.

Bunun kanıtı da bu iki günde gösterilen çabadır. Katalanca’ya destek ver Avrupa Parlamentosu’nda hem bu dili resmi dil haline getirmek hem de yıl sonundan önce genel kurul oturumlarında kullanılmasının önünü açmak. Bu aşağıdakilerden biri Puigdemont’un koşulları “Peşin” ödeme istedi Sánchez’e ‘evet’ demesini isteyen Illa, yolu açma konusundaki kararlılığını göstermeye çalıştı. “Başkan yardımcısı gibi liderlerle bu konuyu konuştuktan sonra Marc Melek veya Bölgeler Komitesi başkanı, Vasco Cordeiro, daha da güvenle çıkıyorum. Bu konunun başarılı olması için büyük bir kararlılık var.” dedi PSC lideri bu perşembe günü.

Obiols doktrini

Alakalı haberler

Kaşların arasında Illa’nın “alternatif” olarak kendisini pekiştirmesi gerekiyor Hükümetine Pere AragonesAyrıca konu Avrupa’da Katalan referansı olmaya geldiğinde ve Generalitat’ın dış eylemi karşısında “daha fazla” olması gerektiğini düşünüyor. Tüzüğün sınırlarına saygılı” ve “refah üretimine daha odaklı” Katalonya. Öyle olsa bile, şu an için Hükümet’in yeni bir yasa tasarısı taslağı konusunda temkinli davrandı. Katalan konsolosluğu ve “inceleyecekler” demekle yetindi.

Obiols doktrinini takip eden Illa, görmeyi bırakmamız gerektiğini savundu. “Bir tapınak olarak Katalonya” burayı bir “agora” olarak görmek. Bağımsızcılara atıfta bulunarak “inanç” ve “dönüşümler”den “fikirlerin zıtlığına” ve “ortak zemin arayışına” geçin. Avrupa Parlamentosu üyesi ve Sumar’ın sözcüsü, Ernest UrtasunPSC’nin lideri ile eski lideri arasında yapılan ve niyet beyanı olarak “ya sosyalizm ya barbarlık” diye bitirdiği konuşmayı dinleyenlerden biriydi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir