Sánchez, bu Cuma sabah saat 10’da Kral’ın huzurunda Hükümet Başkanı olarak görevine söz verecek.

Hükümet Başkanı, Pedro Sanchezhuzurunda yemin edecek veya görevine söz verecek Kral Felipe VI Kraliyet Ailesi’nin bildirdiğine göre, bu Cuma sabah saat 10’da Zarzuela Sarayı’nda düzenlenecek bir törenle.

Yemin veya söz Toplantı, Sánchez’in bu perşembe günü yeniden Hükümet Başkanı seçilmesinden bir gün sonra yapılacak. Kongrede 179 Kongre milletvekilinin desteğini aldıktan sonra. Anayasanın öngördüğü şekilde Meclis’in salt çoğunluğunu aştığınızda artık ikinci bir oylama yapılmasına gerek kalmayacak.

Özellikle Sánchez, PSOE’den 121, Sumar’dan 31, ERC’den yedi, Junts’tan yedi, Bildu’dan altı, PNV ve BNG’den beş ve Kanarya Koalisyonu’ndan destek aldı. Kongrenin diğer 171 milletvekili, PP’nin 137’si, Vox’un ve UPN’nin 33’ü aleyhte oy kullandı.

Kongre Başkanı Francina Armengol, oylamanın sonunda genel kurul oturumunu erteledi. on iki saatten fazla süren tartışmalar, ve Zarzuela’da görev vaadi töreninin düzenlenebilmesi için sonucun Kral’a iletilmesinden sorumluydu.

Alakalı haberler

Felipe VI’nın Devlet Başkanı olarak göreve gelmesiyle birlikte Kraliyet Evi protokolü değiştirdi ve üst düzey yetkililerin Kral önünde dini semboller olmadan söz vermesine izin verdi. Bu yeni protokolü 2018’de başlatan ilk kişi Sánchez’di.

Ciddi vaat eyleminde, Haber Bakanlığı başkanı, Krallığın baş noteri olarak hareket eder ve Yüksek Mahkeme başkanı ve Yargı Genel Konseyi başkanı, Anayasa Mahkemesi başkanı ve Anayasa Mahkemesi başkanı gibi diğer yetkililer de katılır. Kongre ve Senato başkanları..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir