Sánchez, Galiçya takımında Besteiro’ya odaklanıyor ve Bask takımını arka planda bırakıyor

Ferraz, Galiçya seçimlerinde seçim mekanizmasına öncelik verecekSonunda Basklarla örtüşüp örtüşmediklerini görmek için bekliyorlar. Sosyalistler haftalardır Galiçya’daki seçimlerin “tek fırsat” olduğunu savunuyorlar PP’nin hegemonyasına son vermek. Bu nedenle, kutlamaları son dört çağrıya denk gelen diğer seçim etkinliğinin zararına olacak şekilde çabalarını Galiçya’da yoğunlaştırmaya istekliler. Muhalefet şunu öngörüyor: Şubat ve Mart ayları arasındaki teknik seçim ilerlemesi. Bu bağlamda Hükümet Başkanı Pedro Sánchez, PSdG adayı José Ramón Gómez Besteiro, Santiago de Compostela’daki PSdG siyasi kongresi çerçevesinde. Ekonomiden sorumlu başkan yardımcısı Nadia Calviño’nun ertesi gün kongrenin kapanışına katılması planlanıyor.

İki hafta önce, net bir gündeme sahip olmasına rağmen sosyalistlerin lideri, PSE genel sekreteri Eneko Andueza’nın ‘Lehendakari’ adaylığını sunduğu benzer bir etkinliğe katılmamıştı. Hem federal hem de Bask liderleri Euskadi’nin sürekliliği konusunda kararlılar. Buna “istikrar” diyorlar. Yani, PNV ile olan anlaşmalarını tekrarlayın ve EH Bildu ile olan mutabakatın Pamplona vakasıyla sınırlandırılması. Bask federasyonunda, her iki seçimin tekrar çakışması halinde, Sánchez ve diğer sosyalist bakanların kampanyaya dağıtımının karmaşık hale geleceğinin farkındalar.

PSOE ayrıca önümüzdeki Ocak ayında Siyasi Konferans düzenlemek üzere Galiçya’yı seçti. On yıldan fazla bir süredir ilk olan ve yasama organı için bir yol haritası tanımlamanın ve bazı “ince ayarlamalar” yapmanın yanı sıra; Federal yürütmenin odak noktası yeni seçim döngüsü olacak. Galiçyalılar, Avrupa seçimleri öncesinde Sánchez ile Alberto Núñez Feijóo arasındaki yeni seçim düellosunun merkez üssü olacak. Muhalefet lideri, kampanyasını desteklemek için Galiçya kampanyasına da odaklanacağını zaten duyurdu. Xunta’nın halefi, Alfonso Rueda.

Ferraz’da bu seçimlerin Feijóo’nun Cenova başkanlığındaki geleceği açısından anahtar olduğu fikrini besleyerek PP üzerinde baskı kurdular. Hükümetin başkanı olmayı başaramadığı için Galiçya kalesini kaybederse, onun yerini alacak iç hareketlerin hızlanacağını bildiriyorlar. Galiçyaca ve eyalet anahtarında çifte motivasyon ve tekrarlanan “ilk kez bir şey var” hissi ile birlikte değişim için gerçek bir fırsat”Xunta de Galicia’ya atıfta bulunarak.

Sumar ile Podemos arasındaki kopuşun ardından sol taraftaki oyların parçalanması, Ferraz ve PSdG’de gördükleri temel engel. Kongre’deki beş Podemos milletvekilinin Karma gruba ayrılmasının ardından, sosyalist bir bakan bunun “yaklaşan seçimler nedeniyle sol açısından” olumsuz etkisini fark etti. “Biz seçimlerle ilgili endişelerim var ve yasalarla pek ilgilenmiyorum”Aynı kaynaklar, Podemos’un yönetilebilirliği zorlaştırma olasılığını en aza indirmek ve bunun yerine oyların bölünmesinden duydukları korkuyu vurgulamak için eklediler.

Sumar kendine yer arıyor

%5 engeli, ilerici oyların çoğunun parlamentoda temsil edilmediği anlamına gelebilir. Her şeyden önce, koltuk dağılımının daha küçük olduğu en muhafazakar illerde, örneğin Lugo ve Ourense. Sumar ve Podemos Galiçya, Kongre’deki dağılmalarının ardından ortak adaylık görüşmelerini dondurdu.

İkinci başkan yardımcısı ve alanın lideri Yolanda Díaz da adaylığın programatik hatlarını sunmak için bu Cumartesi Galiçya’ya, onun durumunda A Coruña şehrine gidecek. Galiçya’daki mor oluşumun iki numarası Gloria Alonso gibi farklı alanlardan platforma katılmak için adım atan isimlerin katılması bekleniyor. Listenin başı henüz açıklanmadı.

Galiçya’da PSOE, BNG ve Sumar ile koalisyon kurmayı arzuluyorsa, Euskadi’de PNV ile olan anlaşmaları sürdürmeyi seçiyor. EH Bildu ile gensoru önergesi yoluyla Pamplona’nın asasını onlara verme anlaşması Navarrese’nin başkentiyle sınırlı. Birlikte PNV son seçimlerde zayıfladıHem belediye hem de il geneli ve EH Bildu, hegemonyasını riske atan bir terfi içinde, PSOE’de Madrid’deki öncelikli ortaklarından biriyle seçim çatışmasına girmekten kaçınacaklar. Abertzales’in ilk güç olmalarına rağmen Sosyalistlerin oyununa sahip olamayacakları, ancak onlar sayesinde Pamplona’daki anahtar meydanı geri alacakları yatırım bloğunun aktörleriyle bir denge oyunu.

bayrak dağıtımı

Seçimlerden önce PNV ile yatırım anlaşmasında taahhüt edilen yetkilerin devri konusunda ilerleme sağlanması planlanıyor. EH Bildu ise, “sosyal ilerlemeler” başlatmayı hedefliyor Halihazırda toplantıların yapıldığı Bütçe müzakereleri çerçevesinde. Asıl kaybeden PSN olacak seçimlerden önce bayrakların dağıtımı.

Alakalı haberler

Bask sosyalistleri, Pamplona’daki gensoru önergesi için yapılan anlaşmanın kendilerini seçim açısından etkileyeceğini inkar ediyorlar, ancak hem EH Bildu ile aynı fikirde olmamalarına dayanan konuşmaları hem de alanları, koşullar nedeniyle daraltılıyor. Bunun Madrid’deki yönetimle daha çok ilgisi var. Besteiro ise Ferraz’dan en fazla desteği alacak aday olacak.

Bunu güçlendirmek için Kongre’de Ulaştırma Komisyonu başkanlığına seçildi. Lugo’nun 23-J seçimlerinde adaylığını sürdürdüğünden bu yana odak noktası bu. Kongre’deki parlamento grubu ona yasama meclisinin ilk genel kurul oturumunda konuşma sırası verdi, böylece bunu aynı zamanda ortak resmi dilde yapacak ilk kişi olacaktı ve daha sonra federal yürütme onu PSOE müzakere komisyonuna entegre etti. Yatırım anlaşmaları için. Bu yüzden o sorumluydu BNG adayıyla anlaşmayı imzaladıAna Pontón, PP’ye karşı çoğunluk elde etmeyi başarırlarsa Xunta’daki potansiyel ortağı olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir