Sánchez, görevini Puigdemont’a bağlarken liderliği için AB’den destek istiyor

Hükümetin Başkan Vekili, Pedro Sánchez, Kral’ın atanmasının ardından atama adayı olarak temaslara ara verir ve İspanya’nın Avrupa Birliği başkanlığının ana etkinliği için Granada’ya gider. Ekibi, Sánchez’in, Junts ve diğer siyasi aktörlerle, başkan olmak için kendisine oy vermesi gereken açık müzakerelerle ilgili bugünlerde yaptığı açıklamalarda yer alan her türlü mesajı bir kenara bırakacağını ve kendi başkanlık profiline ve AB liderine odaklanacağını açıkça belirtiyor. “Burası forum değil” diye uyarıyorlar.

Buna paralel olarak, cumhurbaşkanı tarafından atanan müzakereciler, halen mevcut olan bir yatırımın kapatılması için baskı yapmaya devam ediyor. çok belirsiz bir takvim ve Milletvekilleri Kongresi’nde tarihi yoktur. Sánchez, Kral tarafından kabul edildikten sonra geçen Salı günü halkın önünde af kelimesini ağzına almamıştı, ancak af kelimesini telaffuz ederek bunun önünü açmaya başlamıştı. “cömertlik.” Elbette, hükümetinin kaynakları, Avrupa zirvesinin onun senaryoyu değiştireceği ve Carles Puigdemont ile açık müzakerelerin şartlarının ayrıntılarını vereceği bir forum olmayacağını doğruluyor.

Sánchez, geçen Cumartesi günü La Rinconada’da (Sevilla) düzenlenen mitingde yaptığı gibi, haftalardır kamuoyu önünde “ilerici” bir hükümetin kurulmasının gerekli olduğunu savunuyor. İspanya’da AB’nin geleceğinin anahtarı olduğu ve Yürütmenin AB için bir garanti olduğu Avrupa’da aşırı sağı durdurunİtalya’daki Giorgia Meloni’nin aşırı sağına ya da aşırı sağcılara karşı bir denge unsuru olarak Macaristan ve Polonya. Bu denge oyunuyla Sánchez, “daha fazla nedeni ve daha fazla argümanı” olduğunu ilan ediyor bir Hükümeti yürütmek için her zamankinden daha fazla “deniz feneri” Avrupa’da önümüzdeki dört yıl. Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı günlerinin kapanışında da bu şekilde konuştu; 23-J’nin sonuçlarının PP ve Vox hükümetini durdurmayı mümkün kıldığını ilan ettiği için göğsünü dışarı çıkardı. önemli olan İspanya’da Avrupa yeniden dengeleme oyunu.

Havadaki takvim

Sosyalistlerin anlaşmayı derhal sonuçlandırma arzusu, yatırım genel kurul toplantısı 16 Ekim’deBu, Prenses Leonor’un ayın 31’inde Anayasa üzerine yemin ettiği ay sonunda Sánchez’in bir hükümete sahip olmasına olanak tanıyacak, daha çok şuna benzemeye başlıyor: bir gerçeklik olarak bir dilek. PSOE elini kolunu bağlamak istemiyor ve Katalan bağımsızcılar ve diğer milliyetçi ortaklarla bir anlaşmaya varılana kadar herhangi bir son tarih açıklamayacağının garantisini veriyor. Junts bir tutmalı üslere danışın 17-23 Ekim tarihleri ​​arasında yatırıma destek konusunda sosyalistlerin hâlâ önemli konular hazırlaması gerekiyor. Diğerleri arasında, ufuktan kaldırmak kendi kaderini tayin referandumu Junts ve ERC, ‘procés’ nedeniyle yargılananlar için herhangi bir af formülünün, Anayasa Mahkemesi’nin de onayıyla, göreve atanma sonrasına kadar hayata geçirilemeyeceğini talep etmeye ve açıkça belirtmeye devam ediyor.

Bu belirsiz ulusal bağlamda Sánchez, Avrupa’da güçlü bir varlık göstermeye hazırlanıyor. Resmi gündemde, iki zirveye ev sahipliği yapan cumhurbaşkanı vekilinin, katılımcıların her birini Granada’da kabul edeceği ve ortak katılımlarda bulunacağı belirtiliyor. Bu perşembe İngiltere Başbakanı ile Rishi SunakÜlkeniz bu topluluğun bir sonraki toplantısına ev sahipliği yapacağı için ve Maia SanduDüzenlenen son zirveye ev sahipliği yapan Moldova’nın cumhurbaşkanı. Başkan, dijitalleşme ve enerji üzerine diğer iki forumla birlikte gerçekleştirilecek olan ve çok taraflılığa adanacak toplantı için planlanan üç yuvarlak masa toplantısından birinde konuşacak. Yirmi Yediler Zirvesi’nin ardından Cuma günü Sánchez’in Konsey Başkanı ile bir basın toplantısı düzenlemesi planlanıyor. Charles Michelve Komisyon Başkanı, Ursula von der Leyen. Hiçbir zaman tek başına ortaya çıkması beklenmiyor. İspanya Kralları bu perşembe günü Alhambra’da bir akşam yemeğinde tüm Avrupalı ​​liderleri kabul edecek.

Bu çarşamba günü Kral’dan Sumar’ın lideriyle görüşme emrini alan Sánchez, toplantıların geri kalanını gelecek haftaya erteledi. Pazartesi gününden itibaren Vox dışındaki tüm siyasi gruplarla görüşecek. Moncloa Gündemler dengelenmeye devam etse de ikinci aşamayı Çarşamba günü kapatmak istiyorum. Bu Cumartesi günü Granada’da bir miting daha yapılacakEylül ayında başlayan kurstan bu yana Endülüs’teki üçüncü kurs.

İşlevlerde daha fazla eylem

Sánchez, 12 Ekim’de Ulusal Tatil münasebetiyle etkinliklere başkan vekili olarak katılacak ve yatırım anlaşmasının gecikmeye devam etmesi ve Kasım ayına ertelenmesi durumunda, sürenin gelecek ayın 27’sinde sona ermesi durumunda, kendisi de orada hazır bulunacak. Aynı kapasitede düzenlenecek Avrupa Konseyi’nde 26. ve 27. Brükselİspanya’nın AB’nin altı aylık başkanlığının ortasında.

PSOE’nin ciddi bir yenilgiye uğradığı belediye ve bölge seçimlerinin ardından geçen Mayıs ayında Sánchez beklenmedik bir şekilde genel seçim çağrısında bulunduğunda, İspanya’nın Avrupa Birliği başkanlığının hazırlık aşamasında olması ve bu olasılığın gerçekleşmesi, sürprizi daha da artırdı. görevdeki bir Hükümetle ele alınması gerektiğini söyledi. Moncloa’dan bunun bir sorun olmayacağına dair güvence verdiler ve şu ana kadar da sorun olmadı; başkan olarak popülaritesinin en düşük olduğu saatlerde bile Sánchez’in bir sorunu vardı. iyi bir Avrupa posteri ve dışarıda ülke içinden daha iyi bir liderlik.

Geleceğin zirvesi

Alakalı haberler

Granada, 51 Avrupalı ​​Devlet ve Hükümet başkanını bir araya getirecek ve Yönetim Kurulu vekili, AB’nin temellerini atacak tartışmaların yapılmasını umuyor. AB için arzu edilen gelecek. Avrupa Siyasi Konferansı ve Avrupa Konseyi’nin konferansı, diplomatik kaynaklara göre, İspanya’nın altı aylık Avrupa başkanlığı vesilesiyle ev sahipliği yapacağı ana dönüm noktasını oluşturuyor. Ukrayna bu nedenle bu foruma katılıyor, ancak güvenlik nedeniyle cumhurbaşkanı Volodimir Zelensky’nin Endülüs şehrinde bulunup bulunmayacağı doğrulanmadı.

İspanya, aday ülkeler tüm gereklilikleri yerine getirdiği sürece AB’nin genişlemesini her zaman desteklemiştir ve zirve, İçişleri Bakanı Fernando Grande-Marlaska’nın Granada’dan coşkuyla alkışladığı, fırından yeni çıkan bir göç anlaşmasıyla birlikte gelmiştir. Zirveye yönelik güvenlik cihazını inceledikten sonra bunun “yeterli düzenlemeler” olduğuna ikna oldu bu yardımcı olacaktır adres “çok daha iyi” göçmenlik mücadelesi. Anlaşmanın engelini kaldıran İtalya’nın onayının ardından, “Kolay olmadı ve bu yüzden fazlasıyla tatmin edici” diye kutlama yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir