Sánchez, Kral huzurunda görevini vaat ediyor ve hükümetin kurulmasını harekete geçiriyor

Pedro Sánchez, dün Kongre’de 179 oy çoğunluğuyla yemin ettikten sonra, Kral huzurunda Hükümet Başkanı olarak görevine söz verdi. BOE’deki atamasının resmileşmesinin ardından İcra Kurulu Başkanı, yeni Hükümetin oluşumunu hızlandıracağı kurumsal sürecin son adımını bu sabah saat 10.00’da tamamladı.

Hükümet Başkanının seçtiği formül şudur: sözönceki iki olayda olduğu gibi. Bu, sosyalistlerin liderinin göreve başlamasının üçüncüsü oldu. Sánchez, Anayasanın bir nüshası önünde, “Kral’a sadakatle, görevinin yükümlülüklerini yerine getirmenin yanı sıra Anayasanın Devletin temel bir normu olarak muhafaza edilmesini ve muhafaza edilmesini sağlamanın yanı sıra, Konsey’in Bakanlar görüşmelerinin gizliliğini koruyun”.

Haber Bakanı Vekili Pilar Llop, Kongre ve Senato başkanlarının yanı sıra Yüksek Mahkeme veya Yüksek Mahkeme gibi eyaletin en yüksek makamlarının da katıldığı bir törende Krallığın baş noteri olarak görev yaptı. CGPJ. Ciddi tören sadece iki dakika sürdü.

Felipe VI’nın Devlet Başkanı olarak göreve gelmesiyle birlikte Kraliyet Evi protokolü değiştirdi ve üst düzey yetkililerin Kral önünde dini semboller olmadan söz vermesine izin verdi. Bu yeni protokolü 2018’de başlatan ilk kişi Sánchez’di.

Yeni Hükümet

Alakalı haberler

Hem Moncloa hem de Ferraz’dan kaynakların da aynı fikirde olduğu üzere, hafta sonu boyunca yeni koalisyon yönetiminin yapısı belli olacak. Cumhurbaşkanının en yakın çevresinden bir bakan şunu ileri sürüyor: “Çok hızlı olacak” ve Sánchez’in “uzun sürmeyeceği” Yeni Yöneticiyi duyuracak ve önümüzdeki Pazartesi göreve başlaması için son tarihi belirleyecek.

Ferraz’da, Bakanlar Kurulu’nun geniş çapta yenilenmesi ve siyasi ağırlığı daha fazla olan profillerin devreye girmesi perspektifi aktarılıyor. Organizasyonda, bir Hükümet kurulduğunda ya da yeniden yapılanma gerçekleştirilirken, profillerin birleştirilmesi yönünde bir baskının olması yaygındır. parti kartı ve yönetim kapasitesi. Ancak bu sefer PP’nin muhalefet stratejisine daha fazla vurgu yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir