Sánchez ve Díaz, solun oylarındaki eşitsizliğe rağmen PP’yi yenmek amacıyla Galiçya’ya çıktılar

Bu Cumartesi resmi olmayan bir başlangıç ​​anlamına geliyordu Galiçyaca ön kampanya eş zamanlı olarak gemiden indirilmesiyle Pedro Sanchez Ve Yolanda Diaz. İkisi birden hükümet ortakları Solun bu seçim olayının iktidarını kapmaya çalışmasının öneminin farkındalar. PP’ye salt çoğunluk Siyasi gerilimin maksimum düzeyde olduğu bir dönemde bu da bir tur daha yaşanacak. avrupa seçimleri.

Her ikisi de güçlerini birleştirme gereğini vurguladılar ve siyasi rengin olası bir şekilde değişebileceği beklentisini alevlendirdiler. Xunta anketler şimdilik bunu öngörmüyor. Ancak sol oyların bölünmesi sandıktaki gücünü zayıflatma tehdidinde bulunuyor. Kongre’deki koalisyon hükümetinin müttefiki olan BNG’nin bu bölgedeki varlığını hesaba katarsak daha da fazlası.

PP aynı zamanda Galiçya etkinliğinin liderliğini güçlendirmedeki öneminin de farkındadır. Alberto Núñez FeijooXunta’yı ellerine bırakan Alfonso Rueda Ulusal siyasete sıçramak için.

Bu bağlamda Hükümet Başkanı, bu cumartesi günü Santiago’ya giderek, Xunta başkanlığı için PSdeG adayı José Ramón Gómez Besteiro, 2024 yılının “Galiçya’da siyasi değişim yılı olacağını” belirtti.

Sánchez, “José Ramón Gómez Besteiro gibi olağanüstü bir liderimiz var” dedi. Besteiro’ya yeni kurulan hükümette bakan olmasını teklif etmişti. Sanchez, Besteiro’nun, Hükümet Başkanına ret kararı vermesi nedeniyle yaşanabilecek gerginliğe rağmen, merkezi yönetimden istifa ettiğini söyledi. Besteiro’nun yanıtı, bizzat Sanchez’in açıkladığı gibi, “Bak Pedro, hayır, Xunta’nın bir sonraki başkanı olmayı arzuluyorum.”

Başkan yardımcısı ise ön kampanyayı başlatmak için A Coruña’yı seçti. PSdeG’ye doğrudan bir çağrı ve BNG “Xunta’yı kazanmak için birlikte çalışmak” ve vurgulamak buna rağmen “Farklılıklarımız var, Xunta’ya ulaşmak için İspanya Hükümeti ile aynı şekilde umut ve birlikte çalışma yeteneğini aktarmalıyız, çünkü bu mümkün ve gerekli.”

Alakalı haberler

Díaz, Sumar Galicia’nın sözcüsünün de yer aldığı gala performansına vurgu yaptı: Paulo Carlos Lopezeski sosyalistlerin yakın zamanda birleşmesi Juan Diaz Villoslada ve feminist ve sosyal eğitimci Rocio NunezGaliçya’daki değişimin “umut, coşku, feminizm, kültür, Galiçya dili ve lehine bir ülke” hükümeti için “olası” ve son genel seçimlerin sonuçlarını örnek olarak verdi.

“Kimse kazanabileceğimize inanmıyordu ve bize işin bittiğini, Feijóo’nun kazanacağını ve başkan yardımcısının Abascal olacağını söylediler. Öyle değildi arkadaşlar, kendimize inanmalıyız, başarabiliriz. Galiçya’da kazanın!” diyerek yaptığı konuşmada şunu vurguladı: Genel seçimlerde 800.000 ilerici oy vardı ve Feijóo’nun son çoğunluğu yaklaşık 627.000 destekti. “Ülkemizin insanlarını kazanabileceğimize inandırmalıyız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir