Sánchez, yasama meclisinin ortasına kadar federal bir kongre yapılmasını önlemek için Moncloa ve Ferraz arasındaki birleşmeyi tamamladı

yeni PSOE yöneticisi Önümüzdeki Pazar günü Federal Komite tarafından onaylanacak olan Kart taşıyan 13 sosyalist bakandan 10’u. O çifte bakan şu anda bu yönetim organında görev yapan kişi. Bir süreç Moncloa ve Ferraz’ın birleşmesi iki Dışişleri Bakanı ve bir Hükümet Kabinesi üyesinin yönetim kurulunda bulunmasıyla tamamlanır. Ayrıcayükselişi Nadia Calviño’nun ayrılmasının ardından birinci başkan yardımcılığına getirilen María Jesús Montero, onu hem Hükümette hem de partide ikinci sıraya yerleştiriyor. Ferraz kaynakları, bu “sorumlulukların birleştirilmesi” stratejisinin Hükümet ile organik bir anlaşmaya varılması, onlara son federal kongrenin görev süresini tüzükte öngörülen maksimum dört yıla kadar uzatma olanağı tanıyacak.

Bu şekilde federal bir kongreden kaçınılmış olur. 2025 yılı sonuna kadar, Ekvador’da yasama organı. Diğer yönetim kaynaklarına göre yalnızca Galiçya, Bask ve Avrupa seçim döngüsündeki bir fiyasko takvimin öne alınmasına neden olabilir. Yürütme organındaki değişiklikler, bazı sektörlerde şüpheler yaratan bağımsızlarla yapılan anlaşmalar nedeniyle ani bir yasama organıyla karşı karşıya kalabilmek için eleştirel seslerin olmadığı daha büyük bir iç tekdüzeliği temsil ediyor.

Bu geri çekilme, Aragonlu sosyalistlerin lideri Javier Lambán’ın sağ kolu olarak kabul edilen ve hükümeti eleştiren Mayte Pérez’in ayrılmasıyla pekişti. af ve bağımsızcılarla ve Eşitlik Bakanı Andrea Fernández ile yapılan anlaşmalar. İkincisi, eski bakan yardımcısı Adriana Lastra’ya yakın. Pedro Sanchez son tadilatta bu durumdan vazgeçildi Organizasyon Sekreteri ile çatışmalar, Santos Cerdán. Partinin Lastra’ya en yakın kesimi son seçimlerde seçmen listelerinde zaten ağırlık kaybetmişti.

Bu hafta sonu yapılacak toplantıya katılmayacaklar ne Castilla-La Mancha’nın başkanı, Emiliano García-Page, ne de Lambán. Son zamanlarda Sánchez’den bağımsızcılarla olan ittifaklarda rotayı değiştirmesini istemek için sesini yükselten birincisi, aynı Pazar günü Çin’e yaptığı kurumsal bir geziden dönerek yokluğunu mazur gördü. İkincisi, tıbbi nedenlerden ötürü, çevredekilerden Aragon’daki parti federasyonunun büyük bir temsilcisinin katılacağını söylüyorlar.

Eğer yürütme organının yeniden şekillenmesi, yasama organının ilk yarısının ve seçim döngüsünün yolunda gitmesini sağlayacak şekilde partinin organik uyumunu derinleştirirse, Ferraz kaynaklarına göre “dikkatsiz”Bu hafta sonu A Coruña’da yapılacak olan Siyasi Kongre programatik bir yeniden silahlanma görevi görecek. Amaç, yönetilebilirliği milliyetçi ve bağımsızlıkçı güçlerden oluşan bir yatırım bloğuna dayanan bir yasama organında Hükümetin eylemlerinin önceliklerini yönlendiren siyasi bir belgenin onaylanmasıdır. “Rotada kalmanın zamanı geldi ve ülkeye PSOE’den yeni bir destek vereceğiz”, diye savunuyorlar partiden.

Ferraz ve Moncloa arasındaki birleşmeyi tamamlamak için Sánchez, Ekolojik Geçiş’ten sorumlu üçüncü başkan yardımcısını yönetimin yeni üyeleri olarak atadı. Teresa Ribera; Ulaştırma Bakanı Óscar Puente’ye; Endüstriye, Jordi Hereu; Sosyal Güvenlik’ten Elma Sáiz’e ve daha önce milletvekili Andrea Fernández’in işgal ettiği sekreterliği üstlenecek olan Eşitlik’ten Ana Redondo’ya. Bu bakanlar, son yeniden yapılanmadan sonra zaten vücudun bir parçası olanlara katılıyor: María Jesús Montero, Félix Bolaños, Isabel Rodríguez, Pilar Alegría ve Diana Morant.

PSOE kartına sahip olup yürütmenin bir parçası olmayacak yegâne bakanlar Dışişleri Bakanıdır. José Manuel AlbaresTarımınki, Luis Planas ve Bölgesel Politika, Melek Victor Torres. İkincisi, kendisine yakın kaynaklara göre Kanarya sosyalistlerinin genel sekreteri olarak devam etmeyi planlıyor ve bu nedenle pozisyonların birikmesinden kaçınmayı tercih etti. Ancak Yürütme, Yürütme Kurulunda yer alacaktır. bakanlığının iki numarası, Bölgesel Politikadan Sorumlu Devlet Bakanı, Arcadi İspanya. Yürütme organının diğer Dışişleri Bakanı Pilar Cancela, Göçler davasında kurumdaki varlığını sürdürecek.

ERC ve Junts’lu müzakereciler

Pilar Alegría’nın yerine parti sözcüsü Esther Peña olacak. Daha bilinmeyen, ancak tamamen güvenilir ve zaten işlevlerini yerine getiren bir profil seçim komitesi sözcüsü Halen, son genel seçimlerde listenin başında yer aldığı Burgos ilindeki partinin genel sekreteri olarak görev yapıyor.

Alakalı haberler

Sosyalist bakanların çoğunluğunun yanı sıra yürütmenin bir parçası olacak Paco SalazarCumhurbaşkanlığı Kabinesi Siyasi Planlama Genel Sekreteri. Salazar zaten yöneticinin bir parçasıydı ve şirketin yönetiminin bir parçası. Strateji koordinatörü olarak partinin Siyasi Konvansiyonu.

Ferraz’ın bağımsızcılarla müzakerelerin de çekirdeğini oluşturan sert çekirdeği, genel sekreter yardımcısı olarak María Jesús Montero ve Örgüt sekreteri olarak Santos Cerdán’ın yanı sıra sekreterliğine Haber yetkilerini ekleyecek olan Félix Bolaños ile doğrulanacak. Anayasa Reformu ve Yeni Haklar. Üçü, yatırım müzakerelerinde ön saflarda yer aldı ve farklı siyasi aktörlerle verilen taahhütlerin izlenmesinde temel bir rol oynamaya devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir