Sansür ve yatırım arasında, Feijóo’nun konuşmasının başyazısı

Halk Partisi liderinin müdahalesi, Alberto Núñez Feijoo, cumhurbaşkanı adayı olarak yaptığı konuşmada iki farklı bölüm vardı. Görevdeki mevcut Hükümete karşı bir gensoru önergesinin daha tipik olan ilki ve bir hükümet programının temelini oluşturabilecek yenilikçi önerilerin ana hatlarını çizdiği bir diğeri. Bu durum, adayın başlangıçta yeterli oyu olmadığı için yaşadığı zorlukların üstü kapalı olarak kabul edildiğini gösteriyordu. Bu eksikliğin farkında olan Feijóo, konuşmasının uzun bir bölümünü mevcut Yöneticiyi eleştirmeye ayırdı ve siyasi yönetime vurgu yaptı. Pedro Sanchez. Feijóo’nun seçim kampanyası sırasında veya Senato’ya müdahaleleri sırasında formüle ettiği eleştirilerle ilgili olarak bu açıdan yeni bir şey yok. PP adayı, Sánchez’in siyasi iniş ve çıkışlarını hatırlamakla birlikte düzinelerce cinsel suçlunun hapishaneden serbest bırakılmasına izin veren ‘sadece evet evet demektir’ yasası gibi bazı başarısızlıklarından da bahsetti. PSOE tarafından kendisine yanıt vermek üzere atanan milletvekili Óscar Puente’nin kendisine hatırlattığı gibi, ünlü yüz yüze seçimde yaşananlardan daha az düzeyde olsa da, müdahalesi de yanlışlıklar içeriyordu. Bunlar arasında Hükümetin emeklilik politikası veya yönetiminin pandemiden ve eşitsizlikten kurtulmaya olumlu etkisi var.

Núñez Feijóo’nun müdahalesinin en ilginç olduğu yer, önerme kısmıydı. Devletin temel sorunlarına çözüm bulmak için PP ile PSOE arasında bir anlaşma yapılması ihtiyacı. Popüler lider, Katalan ve Bask bağımsızlık yanlılarının Anayasaya aykırı her türlü eylemini adalet önüne çıkarmak amacıyla, kurumsal sadakatsizlik suçunun İspanyol mevzuatına dahil edilmesi ve zimmete para geçirme cezalarının artırılması gibi çarpıcı önerilerin ana hatlarını çizdi. Her iki öneri de Vox’u memnun ediyor ve Sánchez’in Katalonya’daki toprak çatışmasını yargısızlaştırma arzusuyla çelişiyor. Her halükarda, nasıl gerçekleştirildiklerine bağlı olarak, PP’nin Feijóo’nun tekrar tekrar adlandırdığı milliyetçi sağ Junts per Catalunya’nın desteğine güvenebilmesinin önünde kesin bir engel teşkil edebilirler. Ancak durumu değerlendirmek lazım konuşma ruhu müdahalesinin bu ikinci bölümünü bununla sundu. Toplumda iki ana devlet partisi arasındaki işbirliğine yönelik yaygın arzuya uyum sağlamayı başardı ve engelleme politikasının sona ermesi için itiraz Bu bir başarıydı.

Olumsuz Partisinin en muhafazakar ve üniter kesimine teslim olanFeijoo’nun önerisi, bu kadar çok siyasi kutuplaşmadan bıkmış kamuoyu üzerinde bir etki yaratabilirdi. Bu bağlamda formüle ettiği önerilerin bir kısmı mantıklı olsa da, İspanyol siyasetinin sahip olduğu cepheci önyargının sorumluluğunun Halk Partisi’ne yüksek oranda düştüğü bir zamanda, yanlış zamanda gelmiş olmaları muhtemeldir. Feijoo’nun uyum çağrısı, PP’nin Vox ile yaptığı anlaşmalar önemli topluluklarda ve onlarca belediye meclisinde ve kendisinin de cumhurbaşkanı seçilmeyi arzuladığı aşırı sağ koalisyonla birlikte.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir