Savcılar Birliği, af konusundaki “pasifliği” nedeniyle Başsavcı’nın istifasını istedi

Savcılar Derneği talep etti istifa eyalet başsavcılığından, Alvaro Garcia Ortizaf yasasıyla ilgili olarak “hukukun üstünlüğünün, kuvvetler ayrılığının etkili bir şekilde ve Cumhuriyet Savcılığının bağımsızlığının savunulması” konusundaki “pasifliği” nedeniyle. Örgüte göre García Ortiz, Anayasa’ya yönelik “saldırıları reddetmedi”.

Dernek bu hafta sonu XXIV. kongresini gerçekleştirdi ve Yüksek Mahkeme yargıcına ödül verdi. Pablo Llarena. Toplantının sonuçları, Carles Puigdemont’un deyimiyle, affın ve ‘kanun hukuku’ kavramının, muhaliflere veya siyasi rakiplere zarar vermek için yasaların stratejik kullanımının “mutlak ve enerjik bir şekilde reddedildiğini” gösteriyor. Savcılara göre af, “İspanya’yı bir hukuk devleti olarak tanımlayan temel kural ve ilkelerin çiğnenmesi” anlamına geliyor.

Yolsuzluk

Savcılar Birliği, affın aynı zamanda “İspanya’nın Avrupa Birliği’ne karşı görev ve yükümlülüklerine uymamayı” ve özellikle de “siyasi amaçlarla şiddet kullanımını meşrulaştıran, her türlü yolsuzluk ve terörist faaliyete karşı kararlı mücadeleyi” de beraberinde getireceği konusunda uyarıyor. amaçlar”. Bunun aynı zamanda “hukuki kesinlik” ilkesinin “çöküşü” anlamına da geleceğini ekliyorlar. Onaylanması “adalet ve eşitlik nedenlerine yanıt vermiyor, daha ziyade yalnızca belirli bir faydaya yanıt veriyor.”

Sonuç bölümünde örgüt, yürütülen adli işlemlere de desteğini göstermekte ve PSOE ve Junts Paktında belirtildiği gibi ‘hukuk’ kavramını ve Kongre’de açılması gerekecek soruşturma komisyonlarını reddedmektedir çünkü “onlar” kuvvetler ayrılığını ve hukukun üstünlüğünü bozacaktır”.

Alakalı haberler

Kongrede dernek, Barselona savcısının liderliğindeki yeni yönetimi onayladı Cristina Dexeus. “Bizi karakterize eden enerji ve titizlikle yüzleşeceğimiz sarsıcı zamanlar bizi bekliyor” diye güvence verdi.

Savcılar Birliği Yargıç Llarena’yı “dava soruşturmasındaki performansından dolayı” ‘procés’ ödülüne layık gördü. Ayrıca Barselona İl Başsavcılığı başsavcısı Concepción Talón’a, “sürecinin zor anlarında olumsuz koşullarda hukukun üstünlüğünü savunduğu için” ve eski Eyalet Başsavcısı José Manuel Maza’ya, “‘procés’ davasının başlangıcındaki kararlı müdahalesinden dolayı”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir