Sumar’ın af teklifinde 2013’ten bu yana bağımsızlığa ulaşmaya yönelik tüm “eylemlerin” temize çıkarılması öneriliyor

Eklemekliderlik ettiği eğitim Yolanda Diazönümüzdeki Salı günü Barselona’da, ERC ve Junts’un AB’yi desteklemesi için yapılan müzakerelerin merkezini oluşturan af yasa teklifinin dile getirileceği raporu sunacak. Pedro Sánchez’in yatırımıBöylece seçimlerin tekrarının önüne geçilecek. 39 sayfalık belge, EL PERIÓDICO’nun erişimi vardıbu takdir tedbirinin “Katalonya’nın kendi kaderini tayin hakkının elde edilmesi hedefiyle bağlantılı, cezai veya idari ihlaller olarak sınıflandırılan siyasi niyet içeren tüm eylemlere veya ihmallere” uygulanmasını savunuyor. 1 Ocak 2013 arasında ve yürürlüğe girme zamanı İnisiyatif aynı zamanda bu kanunun geçerli olduğunu da savunuyor. polis memurları affedildi 1 Ekim 2017 referandumunda ağır suçlamalar nedeniyle dava açıldı.

Tanınmış ceza avukatlarından oluşan bir ekip tarafından yazılan metin, Sadece iki makaleden oluşuyor. İlkinde, bağımsızlık hareketiyle ilgili olarak gelecekteki normun sınırlarını açıkça ortaya koyuyor. “Her halükarda, bu değerlendirme hazırlıkla ilgili herhangi bir işlemKatalonya’nın siyasi geleceğine ilişkin istişarelerle ilgili katılımcı sürecin organizasyonu, çağrısı, finansmanı, kayırılması, desteklenmesi, yürütülmesi ve kutlanması 9 Kasım 20141 Ekim 2017’deki kendi kaderini tayin referandumu ve söz konusu referandumu savunmak amacıyla kamuya açık yollarda veya başka yollarla gerçekleştirilen veya bunun kutlanmasını engellemeyi amaçlayan hükümet veya yargı kararlarına karşı protesto amacıyla gerçekleştirilen her şey veya cezai kovuşturma başlatılması veya sorumlulara idari olarak dava açılması.” Bu şu demek oluyor Laura Borràs’ı etkileyene benzer nedenler, Sözleşmeleri kesmek için sahtekarlık ve yalan söylemekten hüküm giymiş olanlar olası affın kapsamı dışında tutulacak.

Yazarlar, affın uygulanacağı tarihin seçiminin şu gerçeğe bağlı olduğunu açıklıyor: 23 Ocak 2013 Katalonya halkının egemenlik Bildirgesi’nin ve karar verme hakkının onaylandığı Parlamento kararı çıkarıldığında.

Güvenlik Güçleri ve Organları

Ancak belge aynı zamanda kapsamı da genişletiyor polis memurlarına af. “Güvenlik Güçleri ve Kolordu mensupları da affedilecek” kutlamanın engellenmesi için alınan önlemler Bir önceki maddenin birinci bölümünde bahsedilen katılımcı sürecin ve referandumun veya söz konusu referandumun savunulmasına yönelik eylemlerin geliştirilmesi veya bunun kutlanmasını engellemeyi amaçlayan hükümet veya yargı kararlarını protesto etmek veya sorumluları cezai veya idari olarak kovuşturmak amacıyla gerçekleştirilen eylemler, Kamu görevlileri tarafından anayasal güvencelere aykırı olarak işlenen suçlar ile Ceza Kanunu’nun 147 ve 148’inci maddelerine göre orantısız güç kullanımı sonucu yaralama suçları arasında sınıflandırılabilecek” şeklindeki görüşte, kanun maddesi teklif edilmesinin ötesine geçen ve ortaya çıkarır neden faydalı olduğunun düşünüldüğüne dair nedenler yazarlarının tamamen anayasaya uygun olacağını düşündüğü bir af.

Ancak teklif, gelecekteki standart olan “Güvenlik Güçleri ve Birlikleri üyelerinin şu şekilde sınıflandırılabilecek eylemlerini” dışarıda bırakıyor: işkence suçları ve ahlaki bütünlüğe karşı diğer suçlar veya bir kamu yetkilisinin veya görevlisinin hukuka aykırı olarak gözaltına alınması suçu.

Zaman çerçevesi

Sumar’ın görevlendirdiği belgede yer alan Ocak 2013 tarihi, Kongre’de Mart 2021’de kaydedilen teklifin zaman çerçevesiyle örtüşüyor. bağımsızlık partileri varlıklarla el ele. O dönemde aflar henüz onaylanmamıştı ve tutukluların serbest bırakılmasını ve 1 Ocak 2013’ten bu yana “sonucu ne olursa olsun siyasi amaçlı tüm eylemlere” yönelik suçlama, suçlama ve cezaların geri çekilmesini talep ediyorlardı. Bu, 1-O ile suçlananları ve aynı zamanda 2014’teki 9-N’ye danışanları da içeriyor. Daha sonra affedilebilecek kişi sayısını 2.800 kişi olarak tahmin ettiler. 11 Eylül’de Òmnium Kültürel bu rakamı 1.432 kişiye yerleştirdik. Bağımsızlık yanlısı partinin teklifinde Sumar’ın masaya koyduğu raporun aksine 1-O sırasında yargılanan polis memurları da yer almıyordu.

ERC, Junts, CUP ve PDECat’ın taahhüdü mahkumların derhal serbest bırakılmasını, cezaların geri çekilmesini ve kurdukları davaları önerdi. iki aylık bir süre ve ödenen tahvil ve para cezalarının iadesinin yanı sıra etkilenenlerin gelecekte bu eylemlere yanıt vermek zorunda kalmayacağı. Af teklifinde geçersiz sayılacak suç ve suçlamaların isyan ve isyana, kamu düzenine karşı işlenen suçların yanı sıra ekonomik suçlar, zimmete para geçirme, yalan söyleme, yalan, itaatsizlik, sırların ifşası ve ifade eylemlerine kadar uzandığı belirtildi. ve siyasi çatışmayla bağlantılı nefret suçlarıyla bağlantılı görüşler.

Sunum Salı günü

Alakalı haberler

Rapor Salı günü Barselona’da sunulacak ve Díaz’a ek olarak, Jaume AsensBelgenin pilot uygulamasını yapan Sumar’ın ikinci başkan yardımcısı ve lideriyle birlikte sahneye çıkıyor. Daha önce bağımsızlık yanlısı gruplara iletilen bu görüşe dayanarak, şimdilik varsayımsal koalisyon hükümetinin azınlık ortağı yasa teklifini açıklayacak. Görüşün amacı, kanunun nihai olarak onaylanması için temellerin mevcut olmasıdır. Anayasa Mahkemesi filtresinden geçebilir. Asens bu hafta yaptığı açıklamada, “Mesele herkesin hoşuna giden bir af yapmak değil, Anayasa filtresini aşan bir af yapmaktır.” dedi.

Díaz’ın hareketi, yatırım müzakereleri için zamana karşı yarışta ilk büyük hareket olurken, sosyalistler ERC ve Junts ile ihtiyatlı müzakerelerini sürdürüyor ve “af” kelimesini bile telaffuz etmekten kaçınıyor. Hükümetin başkan vekili La 2 ve Ràdio 4’te açıklandığı gibi, hareketleri daha önce Sánchez’e iletilmiş ve o, sosyalistlerin harekete geçmeye başladığını savunmuştu. Konu hakkında “açıkça” konuşun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir